POSTANOWIENIE - Interpretacja - PIII/2/443-13/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. PIII/2/443-13/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 20.01.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.01.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 15.02.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.02.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Spółka w ramach swojej działalności świadczy usługi transportu krajowego. Obowiązek podatkowy ustala w następujących momentach czasowych:

  1. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty,
  2. 30-tego dnia od wykonania usługi (w przypadku, gdy zapłata do tego momentu nie została otrzymana).

Większość zapłat wynikających z wystawionych przez Spółkę faktur następuje po 30-stu dniach od wykonania usługi. W związku z tym obowiązek podatkowy przesuwa się na kolejny miesiąc (okres rozliczeniowy).

ZAPYTANIE I STANOWISKO PODATNIKA

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych?

Zdaniem Spółki, w przypadku, gdy nie wystąpiła zapłata w całości lub w części należności faktura może być wystawiona najwcześniej z chwilą wykonania usługi. Obowiązek podatkowy w sytuacji, gdy fakturę wystawiono w dniu wykonania usługi i nie otrzymano należności wynikającej z tej faktury powstaje najpóźniej 30 dnia od dnia wykonania usługi i wystawienia faktury. Zatem Spółka mogłaby określić obowiązek podatkowy wcześniej, w dowolnym terminie między datą wykonania usługi a 30 dniem od dnia wykonania usługi.

INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2, lit. a i b ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług:

  1. transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
  2. spedycyjnych i przeładunkowych.

Natomiast, zgodnie z art. 19 ust. 15 ww. ustawy, w przypadkach określonych powyżej otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Z powyższego wynika, że w przypadku świadczenia usług przewozu towarów taborem samochodowym moment powstania obowiązku podatkowego został związany z faktem otrzymania zapłaty, który, o ile wystąpi do 30 dnia od wykonania usługi wyznaczać będzie najwcześniejszy moment powstania tego obowiązku. W przepisie tym określony został również moment końcowy dla przypadków, w których zapłata nie pojawiła się do 30 dnia od dnia wykonania usługi - następuje on najpóźniej w 30 dniu od dnia wykonania usługi.

Z wagi na powyższe, w przypadku, gdy podatnik wykona usługę transportową a zapłata za jej wykonanie nie nastąpi w terminie 30 dni od dnia jej wykonania to pomimo wcześniejszego wystawienia faktury VAT obowiązek podatkowy powstanie 30 dnia od wykonania usługi.

Urząd Skarbowy w Słupsku