Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu z dnia 24 maja 2005r., Nr US III/443/19/05/AO, a tym samym uznaje stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 30 marca 2005r. za nieprawidłowe.
W dniu 31.03.2005r. do Urzędu Skarbowego w Sieradzu wpłynął wniosek Podatnika - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - z dnia 30.03.2005r., który został następnie uzupełniony w dniu 17.05.2005r. Wynika z niego, że Strona dokonała, w miesiącu marcu 2005r., zakupu gruntu. W chwili obecnej Spółce trudno jest określić cel wykorzystania gruntów oraz czy inwestycja poczyniona w przyszłości na zakupionym gruncie będzie służyła sprzedaży opodatkowanej czy zwolnionej.
W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy może odliczyć podatek od towarów i usług od zakupionego gruntu, a jeśli tak, to czy w pełnej wysokości, czy udziałem sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej w oparciu o proporcje ustalone na podstawie sprzedaży w 2004r. Spółka wyraża pogląd, iż w świetle przepisów obowiązujących od 1 maja 2004r. wiążących się z opodatkowaniem gruntów, może odliczyć podatek od towarów i usług. Ponadto podaje, że odliczenia należy dokonać udziałem procentowym sprzedaży z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, za poprzedni rok podatkowy, a następnie odliczenie będzie podlegało korekcie przez okres 10 lat.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu postanowieniem z dnia 24 maja 2005r. Nr US III-2/443/19/05/AO uznał za prawidłowe stanowisko Podatnika, zaprezentowane we wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi dokonuje zmiany postanowienia wydanego przez Naczelnika Urzędu w Sieradzu.
Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług dla towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Przepis ten nie ma jednak zastosowania - zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 i 2 do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, a także do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.
Zgodnie z art. 16c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji nie podlegają grunty, w związku z czym aby umożliwić dokonywanie odliczeń podatku naliczonego również z tytułu ich nabycia, wymieniono je w art. 88 ust. 3 pkt 1 obok środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Wobec powyższego, Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionej nieruchomości gruntowej w zakresie, w jakim będzie ona wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych.
W analizowanym stanie faktycznym, gdy Podatnik dokonuje w części zakupów związanych z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku, a w części z czynnościami niedającymi takiego prawa, odliczenie przysługuje w proporcji, zgodnie z art. 90, 91 i 163 ustawy o podatku od towarów i usług - według stanu prawnego na dzień nabycia gruntu przez Podatnika (marzec 2005r.). Zgodnie z art. 91 ust. 2 cytowanej ustawy - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005r. - w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Zaprezentowane wyżej zasady rozliczania kwot podatku naliczonego, będą miały zastosowanie przy nabyciu przez podatnika towarów lub usług innych, niż zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz towarów i usług, które zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Kwota podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów lub usług - w tym przypadku gruntu - odliczona od kwoty podatku należnego, będzie podlegała jednorazowej korekcie po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia.
Biorąc powyższe pod uwagę, w stanie faktycznych przedstawionym we wniosku Spółka może dokonać wstępnego odliczenia na podstawie struktury sprzedaży z poprzedniego roku podatkowego, a następnie może dokonać jednorazowej korekty po zakończeniu roku podatkowego, w którym Spółce przysługiwało prawo do odliczenia.
Przywołany wcześniej przepis art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 czerwca 2005r. został zmieniony ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756). W obecnym brzmieniu tego przepisu w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio. Jednak zgodnie z art. 6 w/w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych po dniu 30 kwietnia 2004r., lecz przed dniem wyjścia w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług - tj. przed 1 czerwca 2005r. - mają zastosowanie przepisy art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 31 maja 2005r.