![](https://g.infor.pl/p/_files/37866000/podatki-vat-37865822.jpg)
Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.) Postanawia Wydać pisemną interpretację, firmie "X", co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2005r. o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Podatnik jest producentem okien PCV, które montuje w obiektach budownictwa mieszkaniowego, oraz w obiektach, o których mowa w poz. 20, dodanej do załącznika do rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28.01.2005r. Przedmiot interpretacji: Opodatkowanie dostawy stolarki okiennej oraz usługi montażu okien przez producenta, w obiektach budownictwa mieszkaniowego.
2. Stanowisko Wnioskodawcy: W ocenie Wnioskodawcy "sprzedaż wyrobu gotowego zaklasyfikowanego do PKWiU 25.23.14-50.12 przez producenta, podlega opodatkowaniu wg stawki 22%, natomiast sprzedaż usługi montażu stolarki budowlanej wyprodukowanej we własnym zakładzie w obiektach budownictwa mieszkaniowego wymienionych w cytowanym rozporządzeniu upoważnia do zastosowania stawki 7% na w/w wyrób".
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. - w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97 poz. 970 ze zm.) - zwanego dalej rozporządzeniem wykonawczym, § 1 pkt 7 lit. b, § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r.- zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 17 poz. 150) - zwanego dalej rozporządzeniem. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast na dostawę materiałów budowlanych od 1 maja 2004r. zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 22%. Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy, obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia wykonawczego.
Zgodnie z § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia w załączniku nr 1 do rozporządzenia wykonawczego dodano poz. 19 i 20. Pod poz. 19 zapisano - montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy., natomiast pod poz. 20 zapisano - budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): 1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych 2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.
Zgodnie z wyżej powołanymi przepisami słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż wyrobu gotowego zaklasyfikowanego do PKWiU 25.23.14-50.12 przez producenta, podlega opodatkowaniu wg stawki 22%, ponieważ ustawa, ani też rozporządzenie wykonawcze, nie przewidują dla tej sprzedaży obniżonej stawki podatku, czy też zwolnienia z podatku od towarów i usług. Natomiast wykonanie usługi montażu okien przez ich producenta zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, jest opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości - 7% (zgodnie § 3 rozporządzenia, obniżona stawka podatku od towarów i usług na tą usługę obowiązuje od dnia - 15 lutego 2005r.), a nie jak wnioskuje Podatnik sprzedaż wyrobu jest opodatkowana stawką 7%.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).