Temat interpretacji
Spółka prowadzi działalność deweloperską polegającą na sprzedaży lokali użytkowych mieszkalnych oraz miejsc postojowych znajdujących się w trzech budynkach budowanych na gruncie objętym prawem wieczystego użytkowania, stanowiącym własność Podatnika. Spółka podpisuje z klientami - przyszłymi właścicielami budowanych lokali - przedwstępne umowy sprzedaży. Dnia 27 maja 2004 roku Spółka złożyła wniosek o udzielenie informacji o zakresie
stosowania przepisów prawa podatkowego. Pismem nr PP II/443/460/141/04 z dnia 22.07.2004 r. została Podatnikowi udzielona odpowiedź.
Zdaniem Podatnika w przypadku zmiany stanowiska Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu w przedmiotowej sprawie w drodze nowej interpretacji Spółka nie naraża się na żadne kary, odsetki i sankcje związane z odmiennym postępowaniem. Jednakże Podatnik musi zastosować się do stanowiska przedstawionego w "nowej" interpretacji począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nowa interpretacja wpłynie do Spółki.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Skutki zastosowania się Podatnika do informacji udzielanych na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 31.12.2004 r. należy oceniać w oparciu o ich brzmienie dotychczasowe. Zgodnie z art. 14 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,
poz. 926 ze zm.) zastosowania się przez podatnika, płatnika lub inkasenta do interpretacji prawa podatkowego wydawanych przez Ministra właściwego do spraw finansów publicznych, nie może im szkodzić, jednakże nie zwalnia ich z obowiązku zapłaty podatku. W takim przypadku nie wszczyna się postępowania podatkowego w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte umarza się nie naliczając odsetek za zwłokę i nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - w zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji. Przepis ten na mocy art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej ma również zastosowanie do informacji udzielanych przez naczelników urzędów skarbowych.
W przypadku wydania nowej interpretacji o treści odmiennej od otrzymanej wcześniej informacji, Podatnik korzysta z ochrony, o której mowa powyżej, za okres do momentu otrzymania nowej interpretacji przepisów.
Podatnik nie ma obowiązku
zastosowania się do wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego interpretacji, co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego - jest to jego prawo. Jednocześnie Podatnik stosując się do interpretacji uzyskuje ochronę prawną, o której mowa w art. 14c ww. ustawy w brzmieniu obecnie obowiązującym. Zgodnie ze wskazanym przepisem zastosowanie się podatnika, płatnika lub inkasenta do interpretacji, o której mowa w art. 14a § 1, nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku (zgodnie z art. 14b § 5 zdanie drugie - zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi), a także:
1) nie ustala dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług;
2) nie wszczyna
się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się;
3) nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych.