Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.01.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 14.02.2005 r. (data wpływu do US 15.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego na zakupach dokonywanych przez Spółkę w związku z modernizacją użyczonego lokalu - uznaje stanowisko wnioskodawcy za
prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka (cywilna) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów gastronomicznych w lokalu, stanowiącym część budynku mieszkalnego, udostępnionym na podstawie umowy użyczenia przez małżonków, z których jeden jest wspólnikiem Spółki. W lokalu tym mieści się również siedziba Spółki. Spółka ponosi wydatki na modernizację użytkowanego lokalu.
W oparciu o uzyskaną informację z organu podatkowego Strona uważa, że wydatki te stanowią inwestycję w obcym środku trwałym, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, jednakże odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu tylko w stosunku do wspólnika, nie będącego właścicielem nieruchomości.
Spółka ma wątpliwości czy ma prawo odliczyć podatek VAT dotyczący wydatków ponoszonych przez Spółkę (udokumentowanych fakturami VAT) na modernizację tego lokalu.
W ocenie Spółki przysługuje jej prawo do odliczenia w całości podatku VAT od wydatków ponoszonych na modernizację przedmiotowego lokalu, ponieważ Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Dostawa wyrobów gastronomicznych, stosownie do art. 5 ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W myśl art. 88 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z ust. 3 pkt. 1 cyt. artykułu wynika, że przepis ust. 1 pkt. 2 nie dotyczy m.in. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, a więc towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
W przedstawionym stanie faktycznym, na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki poniesione na modernizację środków trwałych nie zaliczonych do majątku podatnika podlegają amortyzacji jako inwestycje w obcych środkach trwałych. Odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.
Tym samym, na podstawie wyżej cyt. przepisów Spółce przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego na zakupach towarów i usług związanych z inwestycją, o której mowa w piśmie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że informacja zawarta w piśmie tut. Organu z dnia 24.12.2004 r. znak: US.II.PDF/415/130/04, na którą Spółka się powołuje, zostanie w najbliższym czasie sprostowana.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.