Działając na podstawie art. 216 i art.217 oraz art.14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U... - Interpretacja - PP/443-60/BO/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. PP/443-60/BO/05, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 216 i art.217 oraz art.14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U Nr 8, poz.60 ze zm. ), po przeanalizowaniu Pani wniosku z dnia 30 września 2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji na zapytanie czy w przypadku oddania w odpłatne używanie na okres 2 lat samochodu, będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, przysługuje prawo do odliczenia 100 % kwoty podatku naliczonego przypadającego od rat leasingu w sytuacji, gdy umowa nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, iż stanowisko Pani przedstawione we wniosku
- jest n i e p r a w i d ł o w e.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego i detalicznego oraz wydzierżawia odpłatnie dwa samochody dostawcze będące Pani własnością. Ponadto, użytkuje samochód dostawczy o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy leasingu operacyjnego, zawartej dnia 26 listopada 2004r. (przedmiotowa umowa nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005r.). Powyższy samochód zamierza Pani oddać w odpłatny najem na okres dwóch lat.

Według Pani wszystkie samochody spełniały warunki do uznania je za samochody ciężarowe (tzw. wzór Lisaka), zgodnie z art.86 ustawy z 11 marca 2004r., o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535).

Pytanie brzmi: czy po dniu 22 sierpnia 2005r., oddając w odpłatne używanie na okres 2 lat samochód, będący przedmiotem leasingu według umowy z dnia 26 listopada 2004r., przysługuje prawo do odliczenia 100 % kwoty podatku naliczonego od rat leasingu w przypadku, gdy leasinogodawca nie zastrzegł sobie zakazu podnajmu samochodu a przedmiotowa umowa leasingu nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005r. ?

Stanowisko podatnika:

Reprezentuje Pani stanowisko, iż w przedstawionej sytuacji przysługuje prawo do odliczenia 100 % kwoty podatku naliczonego od rat leasingu w związku z nowelizacją ustawy o VAT z dnia 21.04.2005r. (Dz. U Nr 90, poz.756). W zaistniałym przypadku bowiem nie ma zastosowania przepis art. 86 ust.7 ustawy o VAT ograniczający wysokość odliczenia podatku VAT od rat leasingu, gdyż spełnione są warunki określone w art.86 ust.4 pkt.7 b ustawy o VAT, tj. jednym z przedmiotów Pani działalności jest osiąganie przychodów z tytułu najmu samochodów oraz przedmiotowy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie na te cele przez okres 2 lat.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje:

Na podstawie art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.), o treści obowiązującej do dnia 21.08.2005r., w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000,- zł.

W art. 86 ust. 3 cyt. ustawy wskazano wzór, według którego podatnik wylicza dopuszczalną ładowność samochodu innego niż samochód osobowy, potrzebną do ustalenia prawa do odliczania podatku, która nie może być mniejsza niż:

DŁ = 357kg + n x 68 kg, gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust.3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust.3.

Na mocy art. 7 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 90, poz. 756), ustawodawca wprowadził odrębną zasadę dotyczącą określenia kwoty podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodów. I tak w przypadku samochodów osobowych i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie tej ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art.1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.

W myśl art.7 ust.2 tejże ustawy, w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust.1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:

    1). w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz 2). pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 26 listopada 2004r., zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód dostawczy o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, spełniający warunki do uznania go za samochód ciężarowy (wzór Lisaka - art.86 ustawy o VAT obowiązującej do dnia 21.08.2005r.). Z informacji przedstawionych w w/w wniosku wynika, iż umowa ta nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r.

W świetle powyższego, na mocy przepisu art.7 cyt. ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r., umowa leasingu z dnia 26 listopada 2004r., nie daje Pani możliwości korzystania z prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, dokumentujących usługę leasingu przedmiotowego samochodu, gdyż nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005r..

Z treści art. 7 cyt. ustawy z 21.IV.2005r., wynika bowiem, iż w stosunku do samochodów będących przedmiotem umowy leasingu zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego w fakturze, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od raty wynikającej z umowy leasingu ma zastosowanie wyłącznie pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r. W Pani przypadku powyższy warunek nie został spełniony w ustawowym terminie.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia również, iż powołane przez Panią znowelizowane przepisy art. 86 ust.4 pkt.7b oraz ust.7 ustawy o VAT zaczęły obowiązywać po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia noweli z dnia 21 kwietnia 2005r. Zatem spełnienie przesłanek, iż jednym z przedmiotów Pani działalności jest osiąganie przychodów z tytułu najmu samochodów oraz to, że będący w leasingu samochód zostanie wynajęty okres 2 lat, w tym stanie prawnym nie ma odniesienia. W stosunku do umów leasingu zawartych przed dniem 1 czerwca 2005r., a taką Pani posiada, ustawodawca wprowadził odrębną zasadę uwarunkowaną cytowanym przepisem art.7 ust.2 cyt. ustawy z 21.IV.2005r. Ponieważ w ustawowym terminie, tj. do 15 czerwca 2005r., przedmiotowa umowa leasingu nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym, tym samym nie ma Pani podstaw do odliczenia 100 % kwoty podatku naliczonego od rat leasingu. W świetle powyższego stanowisko Pani w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Ponieważ z informacji zawartych w w/w wniosku wynika, iż przedmiotem leasingu jest samochód dostawczy, o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, zatem ma Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących usługę leasingu samochodu na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2004r., na warunkach określonych w art.86 ust. 7 ustawy o treści obowiązującej do dnia 21.08.2005r., tj. w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego od raty, przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć kwoty 5.000,00zł.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14b § 5.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.236 w związku z art.14a § 4 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie, należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki, zgodnie z art.1 ust.1 ustawy z 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U z 2004r. Nr 253, poz.2532 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Nysie