P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-97/05/RO

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2005, sygn. 1472/RPP1/443-97/05/RO, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie, sformułowane we wniosku z dn. 25 stycznia 2005 r. (data wpływu 26 stycznia 2005 r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, działając na podstawie art. 14a §4 w związku z art. 14a §1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./,

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie:

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Spółka w dn. 12 maja 1998 r. zakupiła budynek w stanie surowym wraz z działką, na której jest posadowiony, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej i biuro. Nieruchomość ta została zakupiona od osoby fizycznej i w związku z tym cena zakupu nie zawierała podatku od towarów i usług. W zakupionym budynku od razu wykonano prace wykończeniowe i modernizacyjne, w związku z którymi dokonano odliczenia podatku. Wykonane prace zwiększyły wartość początkową budynku i zakończyły się w 1999 r. Po wykonaniu remontu środek trwały został przyjęty do użytkowania w lipcu 1999 r. W budynku mieści się siedziba Spółki oraz prowadzona jest działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Spółka użytkuje budynek przez okres dłuższy niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik stoi na stanowisku, że w związku z planowaną w 2005 r. roku sprzedażą nieruchomości (budynek wraz z gruntem), przysługuje jej zwolnienie z podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży towarów używanych, zgodnie z art. 43 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dn. 11 marca 2004 r., zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Według ust. 2 pkt 1 tego artykułu, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Na podstawie ust. 6 tego samego artykułu, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik: 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Według art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.Wyłączenie zamieszczone w cytowanym powyżej art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, ma zastosowanie jedynie w przypadku łącznego zaistnienia wszystkich określonych w tym przepisie warunków. W związku z tym, że Spółka użytkowała budynek w celu wykonywania czynności opodatkowanych przez okres dłuższy niż 5 lat, dostawa tego budynku wraz z gruntem będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z cytowanym powyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów.Powyższa interpretacja, zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej, nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawcy służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie