Temat interpretacji
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że państwo X na podstawie aktu notarialnego Rep. Nr 5060/2001 i Rep. Nr 3708/2003 stali się użytkownikami wieczystymi nieruchomości położonej w K. Z tytułu posiadania przedmiotowej nieruchomości zobowiązani zostali do ponoszenia rocznych opłat za użytkowanie wieczyste gruntu, z terminem płatności do 31 marca każdego roku.
W 2004r. państwo X ww. nieruchomość oddali w dzierżawę panu Y - właścicielowi PPHU "F".
Zdaniem wnioskodawcy możliwe jest wystawienie faktury VAT na osobę faktycznie korzystającą z gruntu, która jednocześnie zobowiąże się wobec Gminy do wnoszenia opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, zamiast użytkownika wieczystego wskazanego w akcie notarialnym.
W świetle przepisów prawa podatkowego prawa i obowiązki podatkowe określają ustawy. Powyższe wynika z zapisów art. 4-7 ustawy Ordynacja podatkowa.
Na gruncie prawa podatkowego nie jest dopuszczalne modyfikowanie prawi obowiązków podatkowych w drodze czynności cywilnoprawnych, w tym umów.
W przedstawionym stanie faktycznym zobowiązanie się osoby faktycznie korzystającej z gruntu, na podstawie umowy dzierżawy, wobec Gminy do wnoszenia opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, nie uprawnia do wystawienia faktury na nazwisko dzierżawcy.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) faktura powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, zawierać dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Skoro zgodnie z umową o oddanie
gruntu w użytkowanie wieczyste, stroną umowy są państwo X i zobowiązani są, na mocy umowy, do ponoszenia opłat rocznych, to ww. osoby są nabywcami usługi polegającej na oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste, którzy powinni być wskazani jako użytkownicy wieczyści i nabywcy usługi udokumentowanej fakturą VAT.
W tym przypadku nie można przyjąć, że nastąpiło przejęcie długu, gdyż jak wynika z treści pisma pan Y korzysta z gruntu na podstawie umowy dzierżawy.
Biorąc powyższe pod uwagę, nie można uznać stanowiska Urzędu Gminy w Kłobucku za prawidłowe.