Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 13.07.2005 r. (wpływ do tutejszego urzędu dnia 19.07.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dotyczący określenia kursu waluty, jaki w danym momencie winien być podstawą przeliczenia na złote polskie kwot wyrażonych na fakturach w walutach obcych, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście postanawia uznać przedstawione we wniosku stanowisko Spółki za prawidłowe.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W przedmiotowym wniosku Spółka podała, że jest
podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym w Polsce, jednakże posiadającym siedzibę na terytorium Francji. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje na rzecz swoich kontrahentów czynności dostawy towarów, opodatkowane na terytorium Polski podatkiem od towarów i usług. Spółka nie zatrudnia w Polsce personelu zajmującego się obsługą podatkową i księgową jej rozliczeń. System informatyczny dla celów księgowych i podatkowych Spółki obsługiwany jest poza terytorium Polski, gdzie wprowadzane są wszystkie dane dotyczące przyszłych dostaw towarów dokonanych w Polsce. Natomiast czynności wprowadzania zamówienia do systemu, wyprowadzania towaru z magazynu w systemie i druk faktury VAT generowanej automatycznie przez system, wykonywane są w Polsce przez personel polskiego podmiotu zaangażowanego w tym celu przez Spółkę. Faktury przekazane są następnie nabywcom towarów.
Ze względu na ciągły charakter realizacji dostaw towarów, omawiane transakcje dokonywane są zasadniczo w przeciągu
całej doby. Przy tym znaczna część transakcji dokonywana jest w walutach obcych (głównie w zakresie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów), w związku z czym wystawiane przez Spółkę faktury VAT zawierają kwoty wykazane w walutach obcych. W celu przeliczenia tych kwot na złote polskie informatyczny system ksiegowo ? magazynowy korzysta z bieżącego kursu waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Kurs ten wprowadzany jest do systemu bezpośrednio po jego opublikowaniu, a więc zasadniczo około południa w dniu publikacji. W związku z powyższym danego dnia kwoty wykazane w fakturach wystawianych przed momentem ogłoszenia kursu i wprowadzenia go do systemu księgowo ? magazynowego Spółki, przeliczane są przy użyciu ostatniego ogłoszonego kursu waluty (zazwyczaj poprzedniego dnia). Natomiast kwoty wykazywane w fakturach wystawianych po momencie ogłoszenia kursu i wprowadzenia go do systemu księgowo ? magazynowego Spółki, przeliczane są przy użyciu kursu ogłoszonego
bieżącego dnia. Powoduje to stan, w którym w fakturach wystawionych jednego dnia kwoty wykazane w walutach obcych mogą być przeliczane przy użyciu dwóch różnych kursów.
W przedmiotowym wniosku Spółka wystąpiła o potwierdzenie, iż przyjęte przez nią, opisane wyżej zasady przeliczania kwot wykazanych na fakturach w walutach obcych, zgodne są z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście zważył, co następuje:
Sposób przeliczania na złote polskie kwot wykazanych na fakturach w walutach obcych określony jest w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z powołanym przepisem:
- jeżeli faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany był do jej wystawienia: kwotę przelicza się
według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, przy czym jeżeli na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 1 i 2 rozporządzenia);
- jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany był do jej wystawienia: kwotę przelicza się według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego, przy czym jeżeli na dzień powstania obowiązku podatkowego bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 3 oraz ust. 2 w zw. z ust. 3 rozporządzenia).
Celem stwierdzenia, który z wyżej wymienionych przepisów znajduje zastosowanie w przedmiotowej sprawie, niezbędna jest
analiza przepisów dotyczących terminów wystawiania faktur, tj. § 13, § 14 ust. 1 i 2 oraz § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Przy tym przepisem ogólnym jest w tym przypadku § 13 ust. 1 rozporządzenia, zgodnie z którym fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15 rozporządzenia. Należy przyjąć, że przepis ten znajduje zastosowanie także w odniesieniu do faktur wystawianych przez Spółkę, bowiem z treści wniosku nie wynika, aby zastosowanie znajdował jeden z przepisów szczególnych. Z treści wniosku wynika także, że Spółka wystawia faktury na bieżąco w ciągu całej doby, w miarę realizowanych dostaw towarów, a więc z zachowaniem terminu
określonego w cytowanym wyżej przepisie (tj. terminie siedmiu dni od dnia dokonania dostawy). Tym samym, ponieważ Spółka wystawia faktury w terminach, w którym jest obowiązana do jej wystawienia, zastosowanie w sprawie znajduje § 37 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe, do przeliczania na złote polskie kwot wyrażonych w walutach obcych, wykazanych na wystawianych przez Spółkę fakturach, należy stosować bieżący kurs średni waluty obcej wyliczony i ogłoszony przez NBP na dzień wystawienia faktury (§ 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.). Jeżeli jednak na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.). Przy tym zdaniem tutejszego organu § 37 ust. 2 rozporządzenia znajduje
zastosowanie nie tylko w przypadku przeliczania kwot na fakturach wystawianych w dniu, którym Narodowy Bank Polski w ogóle nie wyliczył i nie ogłosił kursu waluty (np. w niedzielę), ale także w przypadku faktur wystawianych przed ogłoszeniem kursu waluty danego dnia. Należy się zgodzić z wyrażonym we wniosku poglądem Spółki, iż wystawienie faktury jest czynnością o charakterze technicznym, odbywającą się w pewnym momencie, ściśle określonym nie tylko co do daty, ale również godziny. Uznanie, iż do przeliczania kwot wykazanych na fakturach należy zawsze stosować kurs ogłoszony w dniu wystawienia faktury, oznaczałoby, iż danego dnia podatnicy powinni wstrzymywać się z wystawianiem faktur do momentu ogłoszenia przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej. Stanowiłoby to znaczną niedogodność dla niektórych podatników, a zatem taki zakaz musiałby zostać określony w sposób wyraźny. Należy dodać, że w § 37 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.
mowa jest o kursie waluty wyliczonym i ogłoszonym na dzień wystawienia faktury, a nie w dniu wystawienia faktury.
Reasumując, zdaniem tutejszego organu:
- jeżeli Spółka wystawiła fakturę przed momentem ogłoszenia danego dnia przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej ? do przeliczania kwot wykazanych na tej fakturze w walucie obcej stosować należy ostatni wyliczony i ogłoszony bieżący kurs średni waluty obcej,
- jeżeli Spółka wystawiła fakturę po momencie ogłoszenia danego dnia przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej ? do przeliczania kwot wykazanych na tej fakturze w walucie obcej stosować należy bieżący kurs średni waluty obcej wyliczony i ogłoszony w dniu wystawienia faktury.
Wyrażone powyżej stanowisko tutejszego organu zgodne jest z przedstawionym w przedmiotowym wniosku stanowiskiem Spółki. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście
postanowił jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu złożenia przedmiotowego wniosku, tj. w dniu 19.07.2005 r.