Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 21.10.2003 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Zgodnie z treścią art. 4 pkt 8 cyt. ustawy o VAT przez sprzedaż towarów rozumie się również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2. Art. 2 cyt. ustawy o VAT zawiera katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jak wynika z powyższego fakturami VAT dokumentuje się jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
W ww. piśmie Strona wnosi o zajęcie stanowiska czy opłatę administracyjną (w przypadku poniesienia straty) równą co do wartości 100 % poniesionej straty, którą zostanie obciążony zgodnie z zawartą umową zleceniobiorca usługi w zakresie zarządzania stacjami radiowymi winna udokumentować zgodnie z § 5 ust. 2 zawartej umowy fakturą VAT, czy też notą. Zdaniem Strony wystawienie faktury VAT za poniesioną stratę jest niezasadne, ponieważ w ustawie o VAT nie figuruje taki przedmiot działania objęty podatkiem VAT. Uwzględniając treść wyżej cytowanych przepisów stanowisko Strony, co do braku podstaw dokumentowania operacji obciążenia poniesioną stratą innego podmiotu, jest zgodne z obowiązującymi w zakresie podatku VAT przepisami, gdyż czynność taka nie została wymieniona w art. 2 cyt. ustawy o VAT, a sama strata nie stanowi ani towaru ani usługi w rozumieniu art. 4 pkt 1 i 2 cyt. ustawy o VAT.
Należy jednak zwrócić uwagę, że przedmiotem fakturowania zgodnie z zawarta umową ma być opłata administracyjna a nie strata. Wysokość tej opłaty ma być jedynie równa co do wartości poniesionej przez Stronę stracie. W tej sytuacji zdaniem tut. organu podatkowego, jeżeli wymieniona opłata administracyjna stanowi należność za część poniesionych przez Stronę kosztów związanych z realizacją zawartej umowy na zarządzanie radiem (z treści umowy nie wynika z jakiego tytułu będzie uiszczana opłata administracyjna, określone są jedynie okoliczności i wysokość w jakich będzie wypłacana) należy zdaniem tut. organu podatkowego z tego tytułu wystawić fakturę VAT, gdyż wystąpi w tej sytuacji refakturowanie poniesionych kosztów tj. zakupów towarów i usług związanych z działalnością radia, które nie znalazły pokrycia w osiągniętym przychodzie.
Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.