POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP 443/1/201/197/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. PP 443/1/201/197/2005, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko XX sp. j. reprezentowanej przez panią YYY, przedstawione we wniosku z dnia 13.07.2005 r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 18.07.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania usługi instalowania maszyn świadczonej poza granicami Wspólnoty, w przypadku gdy usługa ta jest świadczona odrębnie od dokonanej dostawy tych urządzeń, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 24.08.2005 r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 31.08.2005 r., 21.09.2005 r. oraz 14.10.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedmiotowego pisma wynika, iż świadczycie Państwo usługę nadzoru nad montażem urządzeń, które są wcześniej sprzedawane przez Państwa i wywożone poza Wspólnotę. Usługa nadzoru nad montażem urządzeń również jest świadczona poza granicami Wspólnoty. Wartość usługi nadzoru nie jest wliczona w cenę towarów, jakimi są urządzenia do transportu, suszenia, czyszczenia zbóż w elementach (nie są to nieruchomości), lecz jest zamawiana osobnym zleceniem na usługi. Nadzór nad montażem polega na: sprawdzaniu poprawności montażu powtarzalnych elementów montowanych przez kupującego, samodzielnym montażu sterowania oraz na uruchomieniu, wyregulowaniu wszystkich współpracujących urządzeń, w tym palnika gazowego, którego regulacja wymaga odpowiednich uprawnień - dlatego też dla tego typu usług stosujecie Państwo symbol PKWiU 29.53.91-00.00 (usługi instalowania maszyn i urządzeń dla przetwórstwa żywności, do produkcji napojów i przetwórstwa tytoniu) W związku z powyższym macie Państwo wątpliwości, czy świadczona usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy jest świadczona odrębnie od dokonanej dostawy oraz jaką stawką należy ją opodatkować. Państwa zdaniem usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki po przeanalizowaniu stanu faktycznego informuje, iż zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28 ustawy.

Zatem podstawową regułą jest opodatkowanie usług w kraju, w którym świadczący usługę ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę.

Natomiast w art. 27 ust. 2-6 ustawy oraz art. 28 ustawy w sposób szczególny unormowano miejsce opodatkowania:

  1. usług związanych z nieruchomościami,
  2. usług transportowych,
  3. usług, które są opodatkowane w miejscu ich faktycznego świadczenia,
  4. określonych ściśle usług niematerialnych.

Zatem jedynie zaklasyfikowanie danej usługi świadczonej przez polskiego podatnika do kategorii wyjątków umożliwi odstąpienie w przedmiotowej sytuacji od zasady ogólnej określenia miejsca świadczenia usług międzynarodowych. Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, iż to do podatnika należy prawidłowe zaklasyfikowanie wykonywanych usług i to podatnik będzie ponosił ewentualne negatywne konsekwencje w przypadku błędnie dokonanej klasyfikacji. W przedmiotowej sytuacji Spółka podała dla wykonywanej przez siebie usługi nadzoru nad montażem urządzeń symbol PKWiU 29.53.91-00.00 (usługi instalowania maszyn i urządzeń dla przetwórstwa żywności, do produkcji napojów i przetwórstwa tytoniu). Skoro więc wykonywane przez Spółkę czynności nadzoru nad montażem urządzeń zostały zaklasyfikowane przez Spółkę jako wykonywanie usług instalowania maszyn i urządzeń, zatem należy uznać, iż w przedmiotowej sytuacji będą to usługi na ruchomym majątku rzeczowym.

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, zgodnie z postanowieniami art. 27 ust. 3 lit. d, jest miejsce gdzie usługi te faktycznie są świadczone.

Zatem w przedmiotowej sytuacji miejscem opodatkowania usługi nadzoru nad montażem urządzeń będzie kraj faktycznego wykonania usługi, natomiast usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki zgadza się z Państwa stanowiskiem wyrażonym we wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki