Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 25 września 2006 roku, za nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 1 maja 2004 roku sprzedał Pan jedną działkę - grunt rolny z prawem zabudowy położony przy ul. Wojdyńskiej w gminie Białołęka. W drodze spadku po matce przejął Pan wraz z rodzeństwem gospodarstwo rolne o powierzchni 29.389 m#178;. Przedmiotowe działki położone są na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną. Południowa część tego terenu przeznaczona została w planie pod komunikację o funkcji zbiorczej, przez wschodnią część działek przebiega zaprojektowana ulica o funkcji lokalnej. Dalsze rolnicze użytkowanie tych gruntów jest niemożliwe. Przeznaczenie ich pod zabudowę wymusza sprzedaż gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. czy w przypadku zamierzonej sprzedaży nieruchomości transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy w przypadku zamierzonej sprzedaży nieruchomości transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca uważa że, w/w działki stanowią rodzinny, osobisty majątek i nie zostały przejęte w celu dokonania dalszej sprzedaży, zatem dostawa przedmiotowego terenu niezabudowanego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art.7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegających na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z ww. przepisów wynika więc, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "zamiar" jak również nie precyzuje pojęcia "sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (czyli więcej niż jednokrotnie).
Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt. 9 cyt. ustawy zwalnia się od podatku jedynie dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają grunty, które potencjalnie będą traktowane jako tereny budowlane, gdyż o charakterze danych gruntów przesądza plan zagospodarowania przestrzennego.
W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podatek wynosi 22% podstawy opodatkowania.
Ponadto, jak wynika z treści przepisu art. 113 ust. 13 pkt. 1 lit. d) ustawy o VAT podatnicy dokonujący dostawy gruntów nie mogą korzystać ze zwolnienia od tegoż podatku niezależnie od wielkości obrotów.
Reasumując, gdy osoby fizyczne sukcesywnie dokonują sprzedaży ze swego prywatnego majątku gruntu budowlanego, to działanie takie należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, przy czym bez znaczenia pozostaje czas oraz forma nabycia nieruchomości gruntowej.
Decydującym kryterium o uznanie podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług jest wielokrotny, czyli handlowy charakter dokonywanej sprzedaży.
Zatem dostawa przedmiotowych działek przeznaczonych pod zabudowę będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu cyt. wyżej art. 15 ustawy o VAT, a Wnioskodawcę, jako dokonującego dostawy gruntów, należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług, zobowiązanego do odprowadzania podatku należnego od dokonania transakcji zbycia gruntów.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.