Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.) w odpowiedzi na złożone w dniu 30.06.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 07.07.2004 r. (wpływ do tut. organu 08.07.2004 r.) zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
Przedmiotowe zapytanie dotyczy:
1/ czy Spółka jako podwykonawca, świadcząc w miesiącu maju i czerwcu 2004 r. dla kontrahenta z polski usługi przeszywania tkanin zaliczane do usług przerobu uszlachetniającego, na materiałach, które przekroczyły granicę do 30.04.2004 r. a odesłane zostały do Włoch po 01.05.2004 r. - winna stosować stawkę VAT 0 % czy 22 %.
2/ czy Spółka świadcząc w/w usługi dla kontrahenta z polski, który towary będące przedmiotem przerobu uszlachetniającego eksportuje do krajów państw trzecich - winna stosować stawkę VAT 0 % czy 22 %.
Art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) określa, iż w przypadku świadczenia usług na
ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie, usługi są faktycznie świadczone.
Art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. stanowi, iż stawka podatku VAT wynosi 22 % (...).
Zgodnie z art. 83 ust 1 pkt 24 ustawy o VAT, stawkę 0 % stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.
Art. 83 ust. 7 cyt. ustawy precyzuje, jakie usługi należy rozumieć przez usługi o których mowa w ust. 1 pkt 24 cyt. artykułu.
Zgodnie z art. 83 ust.7 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez usługi polegające na uszlachetnianiu towarów należy rozumieć usługi świadczone przez innych podatników na zlecenie podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego, polegające wyłącznie na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych w tym celu przez podatnika określonego w pkt 1, pod
warunkiem:
a) uzyskania oświadczenia od zleceniodawcy, że towar, który powstał w wyniku wykonania tej usługi, zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,
b) posiadania szczegółowego rozliczenia tych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych, których kopie powinny być w posiadaniu tych podatników, potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.
Art. 83 ust.8 cyt. ustawy, stanowi, iż przepisy ust. 7 pkt 2-4 stosuje się, jeżeli podatnik spełni określone w nich warunki oraz otrzymana całość lub co najmniej 50 % zapłaty przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty towaru będącego przedmiotem świadczonych usług, z tym że spełnienie warunków także po upływie tego terminu uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę.
Ad 1/ Zgodnie z art. 27 ust.2 pkt 3 lit d ustawy o
podatku od towarów i usług - usługi polegające na przeszywaniu tkanin uznawane za usługi przerobu uszlachetniającego świadczone na ruchomym majątku rzeczowym są opodatkowane w miejscu (kraju) gdzie są faktycznie wykonywane.
Usługi świadczone przez podwykonawcę w Polsce, polegające na przeszywaniu tkanin, dla kontrahenta z polski, świadczącego również usługi uszlachetniające dla podmiotu z terytorium Wspólnoty - zgodnie z art. 41 cyt. ustawy, od 1 maja 2004r. podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wys. 22 %.
Od dnia 01.05.2004 r., usługi realizowane z podatnikami mającymi siedziby na terytorium Wspólnoty, nie korzystają z opodatkowania stawką 0 %, a są opodatkowane według stawki obowiązującej dla tego rodzaju usług w kraju wykonania usługi , czyli w Polsce stawką 22 %.
Ponieważ wykonanie przez podatnika czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, powoduje obowiązek rozliczenia podatku wg stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności, podatnik świadczący usługi w miesiącu maju i czerwcu 2004 r. - winien opodatkować świadczone przez siebie usługi przerobu uszlachetniającego stawką VAT 22 %.
Ad. 2. W ust. 7 artykułu 83, ustawy o VAT określono jak należy rozumieć pojęcie usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów. Obecnie opodatkowanie stawką 0 % wszystkich usług w ramach obrotu uszlachetniającego odnosi się do obrotu towarowego pomiędzy krajami trzecimi, czyli spoza terytorium Wspólnoty a terytorium kraju, czyli Polski.
Do usług korzystających z opodatkowania stawką 0 % należy zaliczyć usługę polegającą wyłącznie na uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów, która jest świadczona przez podatnika-zleceniobiorcę na zlecenie podatnika-zleceniodawcy, który bezpośrednio sprowadził towar do przerobu z zagranicy.
Podatnik zleceniobiorca winien posiadać oświadczenie od zleceniodawcy, że towar powstały w wyniku usługi uszlachetniania
zostanie wywieziony z Polski poza obszar Wspólnoty oraz posiada szczegółowe rozliczenie wykonanych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych stwierdzających powrotny wywóz towarów za granicę, których kopie powinny być w posiadaniu podatnika zleceniodawcy, potwierdzające powrotny wywóz towarów z Polski poza obszar Wspólnoty.
.Kolejnym warunkiem stosowania stawki 0 %, jest otrzymanie co najmniej 50 % zapłaty za swoją usługę przed upływem 60 dni, licząc do daty wywozu z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty towaru będącego przedmiotem świadczonych usług.
Łączne spełnienie powyższych warunków pozwala podatnikowi uznać świadczone przez tą firmę usługi za opodatkowane stawką 0 %.
Interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania przedmiotowego pisma.