Wzwiązku z art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 pkt 2, art. 7 ust. 3 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz... - Interpretacja - DPP-005-22/06/9041

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.05.2006, sygn. DPP-005-22/06/9041, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wzwiązku z art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 pkt 2, art. 7 ust. 3 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowegow sprawie przekazania atrap towarów kontrahentom, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkęw w/w wniosku jest prawidłowe .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w celu reklamowania swoich produktów oraz zwiększenia sprzedaży wanien z hydromasażem przekazuje swoim kontrahentom tzw. atrapę wanny z hydromasażem. Atrapy te są wystawiane przez kontrahentów w ich punktach handlowych i prezentowane klientom. Przez atrapę wanny z hydromasażem należy rozumieć wannę bez całej bardzo drogiej instalacji hydromasażowej. Cena nabycia kompletnej wanny z hydromasażem wynosi ok. 1 400,00 zł. Atrapa wanny z hydromasażem w postaci, w jakiej jest przekazywana sprzedawcom nie nadaje się do montażu i używania / ani do dalszej odsprzedaży /, a ma jedynie poprzez prezentację tego produktu wpływać na podejmowanie przez klientów decyzji o zakupie takiego wyrobu.

W związku z powyższym wnioskodawca pyta: czy przekazanie atrap wanien z hydromasażem jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

We własnym stanowisku wnioskodawca stwierdził, że przekazanie kontrahentom atrap wanien z hydromasażem nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jest przekazaniem na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko podatnika w zakresie opodatkowania podatkiem VAT i wyjaśnia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka przekazuje nieodpłatnie atrapy wanien z hydromasażem kontrahentom do prezentacji potencjalnym klientom sprzedawanych przez siebie produktów, co ma ułatwić dokonanie wyboru przez nabywcę i w efekcie może prowadzić do zwiększenia sprzedaży. Z zasady ogólnej wynikającej z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów. Przez dostawę towarów / art. 7 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o VAT/ rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia, należących do jego przedsiębiorstwa, na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w całości lub w części.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług w/w przepisu art. 7 ust. 2 pkt 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Przez próbkę / art. 7 ust. 7 w/w ustawy o VAT / rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych / wręczanych / przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Mając na uwadze przywołaną definicję próbki, Naczelnik tut.Urzędu Skarbowego stwierdza, że mimo iż przedmiotowa atrapa nie spełnia w pełnym zakresie tej definicji, to jej przekazanie, ze względu na wartość użytkową / atrapa nie jest towarem handlowym / oraz niehandlowy charakter, będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu