![](https://g.infor.pl/p/_files/37860000/vat-prawo-podatkowe-37860404.jpg)
Temat interpretacji
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% , z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika - bez względu na symbol PKWiU.
Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2001r. nr 126, poz. 1380 ze zm.) przez wyrób medyczny należy rozumieć wszelkie narzędzia, przyrządy, aparaty, sprzęt, materiały i inne artykuły stosowane samodzielnie lub w połączeniu z niezbędnym wyposażeniem i oprogramowaniem, przeznaczone przez wytwórców do stosowania u ludzi w celu:a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób, b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia skutków urazów lub upośledzeń, c) prowadzenia badań, korygowania budowy anatomicznej lub procesów fizjologicznych, d) regulacji poczęć, jeżeli nie osiągają swojego zasadniczego zamierzonego działania środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz mogą być przez nie wspomagane.
W opinii tut. organu podatkowego okularom leczniczym można przypisać niektóre ich właściwości, np. dotyczące łagodzenia skutków przebiegu chorób, urazów lub upośledzeń lub korygowania budowy anatomicznej, zatem ich dostawa podlega opodatkowaniu według stawki 7% podatku VAT, pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków określonych w ustawie o wyrobach medycznych, w szczególności spełnienia wymagań wprowadzenia wyrobów medycznych do obrotu i używania.
Z treści pisma Podatnika wynika, że okulary lecznicze są częściowo refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym stanie rzeczy tut. organ podatkowy zauważa , że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W myśl art. 19 ust. 21 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Stawką właściwą dla dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze będzie taka stawka, jaką opodatkowuje się daną dostawę lub świadczenie usług, z którymi są związane.