Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.06.2006r., dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
W dniu 28.06.2006 r. Podatnik złożył
wniosek dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.
W złożonym wniosku Podatnik przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie windykacji należności na rzecz podmiotów gospodarczych oraz na rzecz osób fizycznych, a także handlu używanymi samochodami. Sprzedaż samochodów opodatkowana jest w systemie marży.
Zapytanie podatnika brzmi: Czy obliczając limit dla korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy rejestrującej, wlicza się całą kwotę z tytułu sprzedaży, czy tylko marżę?
Stanowisko podatnika jest następujące:W art. 120 ust. 4 ustawy o VAT definiuje się podstawę opodatkowania, którą stanowi marża netto rozumiana jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia - pomniejszona o kwotę podatku. Przepis ten nie definiuje odrębnie obrotu, stąd wniosek, że dla celów ustalenia limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących należy korzystać z definicji obrotu zawartej w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, przy czym kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Aby zatem ustalić, czy można nadal korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących, z uwagi na nieprzekroczenie obrotu w wysokości 40 000 zł., należy stosować cały obrót, a nie tylko marżę.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. do dnia 31 grudnia 2006 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT nie przekroczyła w poprzednim roku
podatkowym kwoty 40 000 zł. i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania.
W powołanym przepisie zwolnienie uzależnione jest od przekroczenia odpowiedniej kwoty obrotu. Pojęcie obrotu zdefiniowane zostało w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami). Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Mając zatem na względzie powyższe przepisy, w ocenie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach obrotem jest całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszonego o kwotę należnego podatku, nie zaś marża, o której mowa w art. 120 ust. 4 cyt. ustawy, stanowiąca dla podatnika podstawę opodatkowania.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zmianami). Zgodnie z tym przepisem podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.