Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 8 września 2004 r. (data wpływu do Urzędu 15 września 2004 r.), w sprawie obowiązku podatkowego przy eksporcie towarów, w przypadku otrzymania zaliczki oraz zabezpieczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 12 pkt 2 wyjaśnia, co następuje:
W przypadku eksportu towarów, przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.
U. Nr 54, poz. 535) regulujące powstanie obowiązku podatkowego w eksporcie towarów, w przypadku otrzymania zaliczki nie uległy zmianie, w porównaniu z przepisami obowiązującymi do 30 kwietnia 2004 r.
Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jeżeli przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Jednakże, w przypadku eksportu towarów ustawodawca określił dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione, aby powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki.
Powyższe wynika z art. 19 ust. 12 ustawy, zgodnie z którym ust. 11 stosuje się odpowiednio, w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50% ceny oraz, gdy:
1) wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności,
2)
eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2.
Należy zaznaczyć, iż ww. warunki muszą być spełnione łącznie. Jeżeli którykolwiek z nich nie zostanie spełniony, obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy, tj. z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.
Aby powstał obowiązek podatkowy w części otrzymanej zaliczki, podatnik powinien przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, że otrzymanie zahczki od zagranicznego kontrahenta - o ile nie zostaną spełnione warunki określone w art. 19 ust. 12 ustawy - nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w tej część, jak również obowiązku wystawienia faktury " zaliczkowej ".
Zabezpieczenie, winno być złożone analogicznie jak na zasadach określonych w art. 127 ust. 8 pkt 5 ustawy, tj. w formie depozytu pieniężnego, gwarancji bankowych lub obligacji Skarbu Państwa, co najmniej o trzyletnim terminie wykupu.