POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/395/267/2005/JZ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.02.2006, sygn. 1473/WV/443/395/267/2005/JZ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj .Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.11.2005r. (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr.54, poz.535 z póżn. zm ) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka zamierza kupić od innej Firmy Spółki z o. o. Grunt, który ma być przedmiotem sprzedaży w ewidencji gruntów oznaczony jest jako rolny (pastwisko i nieużytki), a teren nie jest objęty żadnym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan Zagospodarowania Przestrzennego stracił ważność w 2003r. Dla omawianego obszaru nie została podjęta uchwała w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W stosunku do tej działki nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, z której by dodatkowo wynikało, że zbędne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Pytanie podatnikaCzy transakcja kupna - sprzedaży tej działki będzie wyłączona z zakresu działania ustawy o VAT ?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.Zdaniem Spółki sprzedaż gruntu będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. O takiej interpretacji przesądza fakt, że jest to teren rolny i nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z .2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane (o charakterze gruntów powinien decydować plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru). Pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, nie przeznaczonymi w planach pod zabudowę są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W sytuacji, gdy dla danego terenu brak jest planu zagospodarowania przestrzennego, stawka podatku od towarów i usług lub ewentualne zwolnienie z tego podatku zależeć będzie także od obecnego charakteru działki, przy uwzględnieniu polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego. Wykorzystać należy także inne informacje będące w posiadaniu Gminy: przeznaczenie gruntu, projekt opracowanego planu przeznaczenia, uregulowania kwestii przeznaczenia gruntu zawarte w umowie sprzedaży. Ponadto pomocniczo może być również wykorzystana ewidencja gruntów i budynków prowadzona na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r w sprawie ewidencji gruntów i budynków(Dz.U Nr 38, poz.454).Z przytoczonych wyżej regulowań wynika, że od przeznaczenia gruntu zależy, czy jego dostawa będzie opodatkowana.

W związku z powyższym Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, iż zakup gruntów rolnych przez Spółkę jest zwolniony z podatku od towarów i usług, a firma dokonująca sprzedaży będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług ma obowiązek do wystawiania Spółce faktury z wykazaną dostawą zwolnioną od podatku.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu