Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z pismem z dnia 22.10.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny nieruchomości zabudowanych oraz niezabudowanych informuje, że:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają: m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl
art. 7 ust. 2 ustawy VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, przede wszystkim darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Ze złożonego wniosku z dnia 22.10.2004 r., uzupełnionego pismami z dnia 09.11.2004 r. oraz z dnia 23.11.2004 r. wynika, że Starostwo Powiatowe zamierza dokonać darowizny na rzecz Gminy "O" następujących nieruchomości, stanowiących przedmiot własności Skarbu
Państwa:
- nieruchomości (nr 1790/18) zabudowanej fundamentami pod budynek usługowo-handlowy, wybudowanymi na początku lat 1990,
- nieruchomości (nr 1790/19) zabudowanej częścią budynku hotelowego wybudowanego w latach 1970, które stanowią własność jednostki samorządowej),
- nieruchomości niezabudowanej (nr 1790/21),
- nieruchomości niezabudowanej (nr 1790/115).
Nieruchomości te pierwotnie znajdowały się w zarządzie "C". Z dniem 26.06.1992 r. zgodnie z decyzją Wojewody Tarnobrzeskiego stwierdzone zostało nabycie przez "C" prawa wieczystego użytkowania do w/w działek Skarbu Państwa. Aktem notarialnym z dnia 03.12.2002 r. "C" zrzekła się prawa użytkowania wieczystego, zrzeczenie to nastąpiło nieodpłatnie, nie pobrano podatku VAT a zrzekającemu się nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zarządzeniem z dnia 29 marca 2004 r. Nr 22/2004 Starosta Świętokrzyski wyraził zgodę na dokonanie przez Starostę Opatowskiego jako organ wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej darowizny w/w nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz Gminy "O". Ponadto z wniosku wynika, że budowle znajdujące się na wymienionych nieruchomościach stanowią własność Gminy "O".
Zdaniem Starostwa obiekty wybudowane na w/w nieruchomościach stanowią towary używane, gdyż od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło 5 lat. Dlatego też przeniesienie prawa własności nieruchomości wraz ze składnikami budowlanymi, trwale z gruntem związanymi w formie darowizny daje podstawę do zastosowania zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy VAT.
Z analizy art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 i art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów, przez którą na potrzeby VAT należy rozumieć, co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Przez dostawę towarów
ustawa nakazuje rozumieć przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, przede wszystkim darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Wynika z tego, że dostawa towarów - gdy przekazanie nieodpłatne nie jest związane z prowadzoną działalnością, występuje, gdy przy nabyciu towarów przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. W sytuacji nieodpłatnego przekazania towarów, gdy czynność ta nie jest związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, przy których nabyciu prawo to nie przysługiwało, czynność ta nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Należy więc uznać, że jest to czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W myśl art. 43 ust. 2 cytowanej ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:
1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5
lat;
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Z zebranego materiału wynika, że budowle znajdujące się na przedmiotowych nieruchomościach stanowią własność Gminy "O". Zatem nie można tu mówić o darowiźnie nieruchomości wraz ze składnikami budowlanymi. Nie ma tu również podstawy do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy VAT, gdyż grunty nie są towarami używanymi.
Wobec powyższego Naczelnik tutejszego organu nie podziela stanowiska podatnika, że przeniesienie prawa własności nieruchomości wraz ze składnikami budowlanymi, trwale z gruntem związanymi w formie darowizny daje podstawę do zastosowania zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy VAT.
Zdaniem tutejszego organu darowizna w/w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.