Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów ... - Interpretacja - DPE-P/443-69/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. DPE-P/443-69/04, Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oznacza to, że usługi świadczone poza granicą Polski nie są objęte polskim podatkiem od towarów i usług.

Decydującym zatem jest określenie miejsca świadczenia usług.

Ad 1)

Wykonywane przez Pana usługi polegające na naprawie i demontażu maszyn na rzecz firmy niemieckiej, w siedzibie zlecającego tę czynność, należy traktować jako prace na rzeczach ruchomych.

W związku z czym, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. "d" cytowanej powyżej ustawy o VAT,w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym poza granicami Polski - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Nie podlegają one zatem opodatkowaniu w Polsce.

Ad 2)

Demontaż maszyn w Argentynie wykonany na zlecenie firmy niemieckiej, o której mowaw przedmiotowym piśmie, zdaniem tut. Urzędu jest usługą świadczoną na terytorium państwa trzeciego, a nie dostawą towarów. Zatem w tym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT lecz powołany w powyższym punkcie niniejszego pisma - art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. "d" ustawy o VAT.

W powyższych przypadkach , w fakturze dokumentującej wykonaną usługę nie wykazuje się podatku od towarów i usług, gdyż zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia podatku będzie usługobiorca, według przepisów obowiązujących w jego kraju.

Wartości takich usług nie należy również wykazywać w deklaracji VAT-7.

W art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT wskazano, iż polski podatnik wykonujący usługi poza terytorium kraju ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które służyły do wykonywania tych usług. Uprawnienie to przysługuje, jeżeli nabyte towary i usługi zostały wykorzystane do wykonania danej usługi za granicą, z zastrzeżeniem poniższych warunków:

- podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku w Polsce, gdyby usługa ta była

wykonana w Polsce, a nie na terytorium wspólnoty, lub terytorium państwa trzeciego,

- podatnik dysponuje dokumentami, z których wynika związek odliczonego podatku

z czynnościami wykonanymi poza obszarem Polski.

W świetle powyższego, stanowisko Pana wyrażone w przedmiotowym piśmie należy uznać za prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu