Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku H. zwana dalej "Spółką"- z dnia 23.01.2006r. (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r Nr 54, poz. 535 ze zm.)
NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIU stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
1. Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Spółka z o.o. rozszerza asortyment sprzedawanych przez siebie produktów o prażone orzeszki sojowe.W ocenie wnioskodawcy sprzedaż prażonych orzeszków sojowych podlega opodatkowaniu stawka 22 % VAT. Jednakże Spółka ma wątpliwości, czy zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy VAT(dotyczącym wykazu towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 %) w poz. 20 o symbolu PKWiU ex 15.3 dotyczy również prażonych orzeszków sojowych. Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi, w sprawie klasyfikacji w/w prażonych orzeszków sojowych. W odpowiedzi Urząd Starystyczny informuje, że w/w wyrób mieści się w zakresie grupowania:
prażone orzeszki sojowe o składzie: prażone orzeszki sojowe, olej canola i sól mineralna (chlorek sodu, chlorek potasu, siarczan magnezu), aromat,substancja przeciwzbrylająca,dwutlenek krzemuPKWiU 15.33.23-90.00 "Orzechy przetworzone lub zakonserwowane, włączając mieszanki, gdzie indziej niesklasyfikowane". PKWiU 15.84.22-33.00 "Czekolada i podobne artykuły spożywcze zawierające kakao, nadziewane, z wyłączeniem herbatników czekoladowych, w blokach, tabliczkach lub batonach".
2. Pytanie podatnika: Według jakiej stawki podatkowej podlega sprzedaż prażonych orzeszków sojowych?
3. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego: W ocenie wnioskodawcy sprzedaż prażonych orzeszków sojowych podlega opodatkowaniu stawką 22 % VAT.
Z definicji pojęcia "towary" zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r Nr 54, poz. 535 ze zm.)- zwanej dalej "ustawą o VAT" wynika, iż przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty; . Decydująca w przedmiotowej sprawie jest zatem klasyfikacja towarów na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Spółka wystąpiła o sklasyfikowanie tych produktów (towarów) do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który umieścił prażone orzeszki sojowe w grupowaniu: -PKWiU 15.33.23-90.00 " Orzechy przetworzone lub zakonserwowane, włączając mieszanki, gdzie indziej niesklasyfikowane" PKWiU 15.84.22-33.00 "Czekolada i podobne artykuły spożywcze zawierające kakao, nadziewane, z wyłączeniem herbatników czekoladowych, w blokach, tabliczkach lub batonach"
Klasyfikacja ta zawarta została w piśmie Urzędu Statystycznego w Łodzi nr OK-5672/KW-2741/2005 z 06.05.2005r.Zgodnie z § 2 Rozporządzeniem RADY MINISTRÓW z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późniejszymi zmianami) do celów: 1) podatku od towarów i usług, 2) poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 3) opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodówewidencjonowanych oraz karty podatkowej- stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006r.
Wobec tego, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w powiązaniu z poz. 20 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, organ podatkowy stwierdza, iż właściwą stawką podatku od towarów i usług przy sprzedaży towaru "prażone orzeszki sojowe" jest stawka 7%.