Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Jednostki zawarte w piśmie z dnia 10 sierpnia 2004r (data wpływu do tut. Urz... - Interpretacja - DV-II-443-115/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2004, sygn. DV-II-443-115/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Jednostki zawarte w piśmie z dnia 10 sierpnia 2004r (data wpływu do tut. Urzędu 12 sierpnia 2004r) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego , działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym wniosku przedstawia się następująco.

Spółdzielnia posiada w swoich zasobach lokale mieszkalne i użytkowe, użytkowane przez członków na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub odrębnej własności.

Członek spółdzielni nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przed dniem 1 maja 2004r. Natomiast z końcowego rozliczenia tego lokalu mieszkalnego wynika, że winien on dopłacić po dniu 1 maja 2004r. określoną kwotę wkładu budowlanego.

Ponadto członek spółdzielni nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego przed dniem 1 maja 2004r. i w tym czasie wniósł wkład budowlany w wysokości wstępnie ustalonej w umowie , a rozliczenie kosztów budowy tego lokalu użytkowego nastąpi po dniu 1 maja 2004r.

Wątpliwości Spółdzielni dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w/w wkładów wniesionych po dniu 1 maja 2004r. oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego po dniu 1 maja 2004r.

Zdaniem Spółdzielni otrzymane po dniu 1 maja 2004r. kwoty - stanowiące uzupełnienie wkładów mieszkaniowych, o których mowa podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0%.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Jednostki wyjaśniam , co następuje.

W świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z póżn. zm.) czynności ustanowienia przez spółdzielnię własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jak i użytkowego do 30 kwietnia 2004r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT - bowiem nie zostały wymienione w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT z art. 2 tej ustawy.

Przepisy w/w ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym utraciły moc z dniem 1 maja 2004r.

Z treści przedmiotowego pisma wynika, że faktyczne nabycie przez członków spółdzielni spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz użytkowego nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r. Natomiast po dniu 1 maja 2004r. członkowie spółdzielni dokonali wyłącznie dopłat określonych kwot w związku z zakończeniem rozliczenia tych inwestycji.

W ocenie tut. organu, skoro czynność nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego nastąpiła przed dniem 1 maja 2004r. tj. pod rządami przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.), która nie obejmowała zakresem przedmiotowym tych czynności - to wniesione dopłaty, o których mowa nie podlegają opodatkowaniu w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 , poz. 535).

Odpowiadając na pytanie w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności ustanowienia odrębnej własność lokalu mieszkalnego po dniu 1 maja 2004r., tut. organ podatkowy wyjaśnia.

Na podstawie art. 5 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 , poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt.1 w/w ustawy rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego , ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego - stosownie do art. 7 ust.1 pkt.5 cyt. ustawy.

Zgodnie z treścią w/w przepisów od dnia 1 maja 2004r. czynność ustanowienia odrębnej własność lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przepisy przejściowe i końcowe w 146 ust. 1 pkt.3 lit c w/w ustawy stanowią, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej dnia do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 0% m.in. do przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego czynność przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. podlega opodatkowaniu wg 0%-wej stawki podatku VAT - stosownie do w/w przepisu.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie , zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie informuje się , iż odpowiedź tut. organu w zakresie jak wyżej będzie podlegała weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy