POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-2/443/6/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2005, sygn. P-2/443/6/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 §, 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 - j.t.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 07.01.2005r., dotyczące wysokości stawki podatku od towarów i usług przy dostawie nieruchomości składającej się z dwóch budynków znajdującej się na jednej niepodzielnej działce podzielam Pana stanowisko w sprawie

UZASADNIENIE

W dniu 07.01.2005 r. złożył Pan wniosek o interpretację przepisów dot. wysokości stawki podatku od towarów i usług przy dostawie nieruchomości składającej się z budynku mieszkalnego oraz z budynku produkcyjnego, znajdującej się na jednej niepodzielnej działce.

Informuję, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Podstawą opodatkowania jest zatem kwota należna z tytułu sprzedaży budynków (budowli) trwale związanych z gruntem wraz z ceną gruntu. Opodatkowanie gruntu winno nastąpić więc taką samą stawką jaka zostaje zastosowana do sprzedaży budynku, pod warunkiem że budynek jest trwale z tym gruntem związany.

Jak wynika ze złożonego pisma budynek produkcyjny został przyjęty przez Pana do użytkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej 1.01.1990 r. i nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT, o których mowa ust. 1 pkt 2 rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Z pisma Pana wynika więc, że w przypadku budynku produkcyjnego została spełniona definicja towaru używanego, jak również nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Stąd w świetle obowiązujących przepisów dostawa przedmiotowego budynku podlega zwolnieniu od podatku VAT. Ponadto informuję, że jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży swojego majątku nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, a towary te nie były nabywane w celu ich dalszej odsprzedaży to czynności takie nie są uznawane za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, że budynek mieszkalny stanowi majątek osobisty Pana X nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą na podatniku nie ciąży obowiązek opodatkowania czynności sprzedaży tego budynku pod warunkiem, iż dostawa nie ma stałego charakteru a celem nabycia nie była dalsza odsprzedaż.W przypadku dostawy gruntu, na którym znajdują się budynki trwale z nim związane podlegające opodatkowaniu według różnych stawek należy proporcjonalnie do wartości sprzedawanych budynków przypisać odpowiednio do nich udziału gruntu i zastosować odpowiednie stawki.W opisanej sytuacji oznacza to:wyłączenie spod opodatkowania budynku mieszkalnego wraz z przypadającym mu proporcjonalnie udziałem w grunciezastosowanie zwolnienia od dostawy budynku produkcyjnego wraz z odpowiednią wartością jego udziału w gruncie.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i została udzielona według stanu prawnego na dzień zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w zapytaniu. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14 b § 2). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie