Pismem z dnia 26.08.2005r. uzupełnionym w dniu 29.09.2005r. Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu ... - Interpretacja - 1443/PO/443/49/05/DŁ

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.11.2005, sygn. 1443/PO/443/49/05/DŁ, Urząd Skarbowy w Wyszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 26.08.2005r. uzupełnionym w dniu 29.09.2005r. Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania stawki podatku w wysokości 7% do usług montażu stolarki budowlanej w budynkach mieszkalnych wykonywanych przez podwykonawców z materiałów będących własnością Strony. Zdaniem Spółki usługę montażu stolarki budowlanej wraz z dostawą towaru i zużytych materiałów montażowych w budynkach mieszkalnych należy ujmować jako całość i opodatkować stawką obniżoną 7%. Przy czym zdaniem wnioskodawcy korzystanie z usług podwykonawcy przy realizacji usługi z materiałów mu powierzonych nie zmienia stanu faktycznego.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie informuje, że zgodnie z dyspozycją art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.), do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Ust.2 w/w artykułu stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą mieszkaniową towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art.2 pkt 6 i art.8 ust.3 w/w ustawy, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych. W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywane czynności, czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi. Zatem o tym, czy materiał może wchodzić do usługi, czy też jest to wykonanie usługi i dostawa towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB) wówczas do pełnej wartości usługi należy stosować jednolitą stawkę VAT w wysokości 7%. W zawartych umowach cywilnoprawnych strony określają co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Jeżeli przedmiotem dostawy jest usługa w zakresie robót budowlano-montażowych, remontu lub robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą to w przypadku wykonania całego zakresu robót budowlano-montażowych można stosować jednolitą stawkę VAT od pełnej wartości tych robót z uwzględnieniem w wartości wykonanej usługi kosztów wykorzystanych materiałów. Opodatkowanie powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla wykonania usługi ze względu na obiekt, w którym są wykonane roboty. Przy czym bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt korzystania z usług podwykonawców robót.

Reasumując Spółka wykonując usługi budowlano-montażowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego i korzystając z usług podwykonawców, ale z użyciem własnych materiałów, których koszt jest wkalkulowany w wartość świadczonej usługi może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% do całej wartości usług.

Należy jednak zaznaczyć, iż organ podatkowy udzielając interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilnoprawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez Spółkę wniosku na dzień obowiązywania w/w przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków wnioskodawcy.

Urząd Skarbowy w Wyszkowie