P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP-406/41/AZ/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2005, sygn. PP-406/41/AZ/05, Urząd Skarbowy w Prudniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 oraz art.216 §1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Nr 8 poz.60 z 2005r), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie bez nr z dnia 27.07.2005r (data wpływu 2005.08.02) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług w zakresie wywozu odpadów komunalnych.

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art.14a §1 cytowanej w sentencji Ustawy z dnia 29 sierpnia1997r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a §4 Ordynacji podatkowej - następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem bez nr z dnia 27.07.2005r (data wpływu 2005.08.02) uzupełnionym pismami z dnia 25.08.2005 (data wpływu 31.08.2005) oraz 28.09.2005 (data wpływu 03.10.2005) Jednostka Wasza wystąpiła z wnioskiem w sprawie dotyczącej określenia daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług w zakresie odbioru i wywozu odpadów komunalnych.

Z przesłanych pism wynika, iż Jednostka Wasza świadczy usługi w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zgodnie z PKD 9002Z - gospodarowanie odpadami. Faktury VAT dla klientów indywidualnych wystawiane są w formie książeczek faktur VAT zgodnie z zawartymi umowami. Jak wynika z przesłanych dokumentów (wzory umów i faktur sprzedaży) termin płatności za wykonaną usługę nie wynika z umowy lecz umieszczany jest na fakturach VAT i wynosi 14 dni od daty wystawienia faktury. Wobec tego, że usługi świadczone są w systemie ciągłym częstotliwość wywozu nieczystości w miesiącu uzależniona jest od zawartej umowy) klienci otrzymują faktury VAT z ustalonymi terminami płatności za świadczone usługi w poszczególnych miesiącach, a nie za każdy wywóz odpadów oddzielnie. Według Jednostki klienci prowadzący natomiast działalność gospodarczą otrzymują faktury VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zawartymi umowami.

Zdaniem Waszej Jednostki mając na uwadze fakt, iż usługi dla klientów indywidualnych oraz firm są świadczone w systemie ciągłym i powtarzalne w systemie tygodniowym oraz miesięcznym firma przyjęła, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury VAT (za łączną usługę wykonaną w miesiącu) a nie z chwilą wykonania każdorazowego wywozu w miesiącu. Taka kwalifikacja obowiązku podatkowego zdaniem Jednostki nie narazi skarbu państwa na uszczerbek z tytułu podatku od towarów i usług, ułatwi ewidencję księgową oraz znacząco zredukuje możliwość popełnienia błędu.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, iż kwestia dotycząca ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego została uregulowana w art.19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.). Zgodnie z przepisem ogólnym (art.19 ust.1 ustawy) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art.19 ust.4)

Należy jednakże zaznaczyć, iż ustawodawca zupełnie odmiennie od wyżej ww. zasad ogólnych potraktował kwestię powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia niektórych szczególnych usług. Tak więc zgodnie z brzmieniem art.19 ust.13 cytowanej ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:

    1) upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:

a)dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego

b)świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych

c)świadczenia usług w zakresie rozprowadzania wody i w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych

W świetle przywołanych przepisów bezspornym jest, iż dla celów opodatkowania VAT bez wpływu pozostaje fakt umieszczenia na fakturze VAT z tytułu świadczenia przedmiotowych usług terminu płatności albowiem obowiązek podatkowy w przypadku ich świadczenia powstaje z terminem płatności umieszczonym w umowie a w przypadku jego braku, w terminie wykonania usługi a jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi .

Zgodnie natomiast z treścią art.106 ust.1 cytowanej ustawy podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971).

W świetle § 16 ust.1 i ust.2 cytowanego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i § 18 tego rozporządzenia, a w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 12 ust.1 pkt.3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano srzedaży.

Zgodnie z zapisem w § 18 ust.1 ww. rozporządzenia w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Natomiast w myśl §12 ust.1 pkt.3 wyżej cytowanego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT": podatnik może podać na frakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży o charakterze ciągłym; (......).

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia sprzedaży o charakterze ciągłym, należy zatem odnieść się do definicji słownikowych. I tak wg. Małego Słownika Języka Polskiego - Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa - pod hasłem "ciągłość" zawarto zapis -łączność, nieprzerywający się związek jakichś faktów, brak luk, przerw w czasie albo w przestrzeni (...).

Zatem poprzez sprzedaż o charakterze ciągłym należy rozumieć sprzedaż towarów lub świadczenie usług w jednolity sposób przez dłuższy czas. W Słowniku Języka Polskiego, pod red. M. Szymczaka wyraz "ciągły" określony jest jako: dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stale się powtarzający, stały. Nie tylko zatem nieustanność jakiegoś procesu, ale także jego powtarzalność uznać należy za ciągłość. Również w sytuacji, gdy np. na podstawie zawartej umowy systematycznie, lub w miarę potrzeb (ale z dużą częstotliwością) świadczone są usługi, a ich rozliczenie następuje np. raz w miesiącu uznać można, iż są to usługi o charakterze ciągłym.

W związku z powyższym oraz przedstawionym przez Jednostkę stanem faktycznym należy uznać ,iż świadczone usługi w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych mają charakter ciągły.

Biorąc powyższe pod uwagę zdaniem tut. organu, przy świadczonych usługach w zakresie odbioru i wywozu odpadów komunalnych zaliczanych do usług ciągłych w stosunku do których okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, fakturę należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi, czyli od zakończenia miesiąca.

Obowiązek podatkowy w omawianym przypadku (tj. gdy na umowie nie wykazano terminu płatności) powstaje, co do zasady zgodnie z art.19 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi, jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą.

Jak wynika z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego faktury wystawiane są obligatoryjnie wszystkim odbiorcom w tym również osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej.

W przypadku zatem świadczenia rzeczonych usług osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej obowiązek podatkowy powstaje na zasadach opisanych wyżej.

Wobec powyższego zdaniem tutejszego organu stanowisko zaprezentowane przez Jednostkę należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej: interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Zgodnie z art.14b §2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5.

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Tutejszego Urzędu wniesione w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt.1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U.Nr 253 poz.2532 ) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww. ustawy i wynosi 5 zł od podania oraz 50 gr. od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Prudniku