Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielana w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).
Pismem z dnia 25 października 2004 r. (doręczonym dnia 27 października 2004 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 listopada 2004 r. (doręczonym dnia 22 listopada 2004 r.) S...................................................................(zwana dalej Podatnikiem) zwróciła się do tut. organu z wnioskiem o pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Stan faktyczny i treść zapytania Podatnika.
Dnia 11 października 2004 r. opinią numer OK.-5672/KW-56/16-8365/2004 Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia z dnia 29 września 2004 r. w sprawie symbolu PKWiU dla sprzedawanych przez niego towarów tj. obuwia turystycznego i wspinaczkowego, dokonał następującej klasyfikacji sprzedawanych przez Podatnika towarów:
- obuwie sportowe z cholewkami i podeszwami ze skóry, gumy lub tworzyw sztucznych, pozostałe - dziecięce - grupowanie PKWiU 19.30.23-50.10,
- obuwie sportowe z cholewkami i podeszwami ze skóry, z gumy lub tworzyw sztucznych , pozostałe - damskie - grupowanie PKWiU 19.30.23-50.20,
- obuwie sportowe z cholewkami i podeszwami ze skóry, z gumy lub tworzyw sztucznych , pozostałe - męskie - grupowanie PKWiU 19.30.23-50.30.
W treści opinii Ośrodek poinformował także Podatnika, że Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług nie zawiera interpretacji terminów "obuwie dziecięce", "obuwie damskie"i "obuwie męskie". Nomenklatura Taryfowa i Statystyczna CN wymienia obuwie damskie i męskie jako obuwie o długości podeszwy wewnętrznej 24 cm i większej, a obuwie dziecięce jako obuwie o długości podeszwy wewnętrznej mniejszej niż 24 cm.
Wobec powyższego Podatnik pyta czy w świetle przestawionej opinii właściwym jest stosowanie stawki VAT 7% dla butów dziecięcych (PKWiU 19.30.23-50.10) klasyfikowanych jako buty o długości podeszwy wewnętrznej do 24 cm?
Stanowisko Podatnika
Zdaniem Podatnika z udzielonej opinii wynika, iż dla obuwia o długości podeszwy poniżej 24 cm zasadnym jest stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 7%.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielania odpowiedzi uprzejmie wyjaśnia.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) sprzedaż obuwia dziecięcego bez względu na symbol PKWiU jest opodatkowana 7% stawką podatku od towarów i usług (załącznik Nr 3, poz. 47 do ustawy). W powołanej ustawie brak jest definicji obuwia dziecięcego. W związku z tym należy przyjąć, że dla ustalenia zakresu tego pojęcia konieczne jest odwołanie się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) obowiązującej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)(Dz. U. Nr 89, poz. 844) do dnia 31 grudnia 2005 r. Tym nie mniej, jak wynika z przedstawionej opinii PKWiU nie definiuje pojęcia "obuwia dziecięcego". Pojęcie to zdefiniowane zostało natomiast w Nomenklaturze Taryfowej i Statystycznej CN. W myśl jej postanowień obuwie damskie i męskie to obuwie o długości podeszwy wewnętrznej 24 cm i większej, a obuwie dziecięce to obuwie o długości podeszwy wewnętrznej mniejszej niż 24 cm. Wobec powyższego, Podatnik może dokonując klasyfikacji danego obuwia uwzględnić rozmiar wewnętrzny podeszwy. Jednakże nie powinno być to jedyne kryterium. W ocenie tut. organu przy ustalaniu czy dane obuwie zaliczyć należy do "obuwia dziecięcego" Podatnik uprawniony jest także do uwzględnienia innych cech sprzedanego obuwia - funkcjonalnych i użytkowych. Za takim podejściem przemawia zapis zawarty w załączniku numer 3 do ustawy - "bez względu na symbol PKWiU", co może wskazywać, że klasyfikacja PKWiU nie powinna być jedynym wyznacznikiem kwalifikowania towaru do obuwia dziecięcego. Oznacza to, że nie tylko w przypadku gdy rozmiar podeszwy wewnętrznej jest mniejszy niż 24 cm, ale także w sytuacji gdy cechy jakościowe, funkcjonalne, użytkowe oraz nazwa obuwia (użycie przez ich producenta oznaczenia "dziecięce") wskazują, że dane obuwie zaliczyć należy do "obuwia dziecięcego" Podatnik winien przy ich sprzedaży zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%.
Informuje się, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytanie - jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie (a także okoliczności stanu faktycznego) informacja ta nie będzie mieć zastosowania.