Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe ... - Interpretacja - PP/443-234-1/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. PP/443-234-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Jednostka wnioskiem nr L.Dz.KS-073/06/2004 z dnia 02.09.2004 r. zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a w szczególności o możliwości odliczenia podatku naliczonego w przypadku prowadzenie działalności zwolnionej i opodatkowanej.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Teatr otrzymał dotacje z " Kontraktu Wojewódzkiego" na remont budynku.
W związku z prowadzoną działalnością zwolnioną i opodatkowaną - podatek naliczony od zakupu towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością Jednostka odlicza proporcją o której stanowi art. 90 ustawy o VAT. Planowana proporcja na 2004 r. wynosi 15%. Działalność opodatkowaną w Teatrze stanowi wynajem powierzchni dla podatników prowadzących działalność gospodarczą i okazjonalnie wynajem sceny teatralnej.
Na tle okoliczności tej sprawy Jednostka sformułowała pytania;
- w związku z tym, że remont zostanie sfinansowany z dotacji państwowej , czy istnieje możliwość rozliczania podatku naliczonego w pełnej kwocie ?,
- czy rozliczenie podatku naliczonego ustaloną proporcją 15% ?,
- czy podatek naliczony w całości zaliczyć w koszty, gdyż podstawową działalnością Teatru jest działalność zwolniona ?.
Jednostka uważa, że w związku z tym, że statutową działalnością Teatru jest świadczenie usług związanych z kulturą , a działalność opodatkowaną stanowi tylko niewielki procent, to podatek naliczony od towarów związanych z remontem budynku nie podlega odliczeniu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Jednostki jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest więc związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
W sytuacji gdy podatnik zakupione przez siebie towary i usługi wykorzystuje do wykonywania czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik ma obowiązek odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.
Zgodnie z art. 90 ust. 2, w sytuacji gdy podatnik nie ma możliwości wyodrębnienia ww. kwot podatku naliczonego związanego z określonymi czynnościami - ma prawo pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję tą zgodnie z art. 90 ust 3 ustawy VAT ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Do obrotu, który bierze się pod uwagę przy ustalaniu proporcji nie wlicza się;
- obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów, które zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności, a także,
- obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług w zakresie finansów i ubezpieczeń w takim zakresie, w jakim czynności te dokonywane są sporadycznie,
Przy obliczaniu omawianej proporcji do obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwoty otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż włączane do podstawy opodatkowania (tj. innych niż te, które mają bezpośredni wpływ na cenę towaru lub usługi).

W sytuacji przedstawionej we wniosku Jednostce będzie przysługiwało prawo do proporcjonalnego odliczenia części podatku naliczonego. Wstępnie Jednostka będzie mogła odliczyć podatek naliczony wg ustalonej proporcji w wysokości 15%. Kwota tego odliczenia będzie podlegać skorygowaniu po zakończeniu roku, przy zastosowaniu współczynnika dla 2004 r.

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy proporcja przekroczyła 98%, podatnik może odliczyć całą kwotę podatku naliczonego, jeśli natomiast nie przekroczyła 2% podatnik traci prawo do odliczenia całości VAT ( art. 90 ust 9 ustawy VAT).

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu