Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (Dz.U... - Interpretacja - US.06.VAT-443/409/04/MO

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.08.2004, sygn. US.06.VAT-443/409/04/MO, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 08.07.2004r., w sprawie: w którym miesiącu powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, a w którym miesiącu powstaje prawo odliczenia VAT od tego nabycia, wyjaśnia:

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu - art. 25 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 97 ust. 1 podatnicy VAT czynni przed dokonaniem pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów są obowiązani do zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o tym zamiarze. Zawiadomienie to będzie podstawą do zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT UE. Ustęp 10 zaś stanowi, iż podmioty, o których mowa w ust. 1, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów tj. faktury zakupu wynika, iż faktura została wystawiona dnia 30.06.2004r. Faktura zawiera Numery VAT Unii Europejskiej: sprzedawcy z Włoch Nr IT + 11 cyfr i nabywcy polskiego zarejestrowanego w kraju podatnika VAT dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowej tj. Pana XXXXX z przedrostkiem PL + 10 cyfr.

Oznacza to, iż nabycie powyższych towarów uważa się za nabycie wewnątrzwspólnotowe podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bowiem, z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów na terytorium Polski mamy co do zasady do czynienia wówczas, gdy nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług i nabywane towary mają służyć nabywcy czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika podatku od towarów i usług.

Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 20 ust. 5, powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6 - 9. Ustęp 6 tegoż artykułu stanowi, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić. Kwota należnego podatku wyliczona z tego tytułu przez podatnika, stanowi - co do zasady - podatek naliczony. Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w w/w przypadku - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca. Jeżeli podatnik odliczenia nie dokona za w/w okres, może go dokonać za okres następny art. 86 ust. 11.

Zauważyć należy, że otrzymanie towaru, jako warunek odliczenia podatku naliczonego sformułowane zostało w art. 86 ust. 12 i dotyczy jedynie przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), a więc nabycia (krajowego) towarów i usług oraz dostawy towarów będących przedmiotem umowy komisu. Tylko zatem w przypadku tych dwu rodzajów transakcji dopiero nabycie prawa do rozporządzania towarami lub wykonanie usługi uprawni do dokonania odliczenia podatku naliczonego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, iż faktura została wystawiona dnia 30.06.2004r. Zaś w dniu 7 lipca 2004r. otrzymano fakturę i towar wynikający z tej faktury. W sytuacji tej wystarczającym jest, że podatek z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego pojawi się w deklaracji VAT jako podatek należny. Ten właśnie fakt uprawnia do wykazania tej kwoty w tej samej deklaracji (czyli w deklaracji za czerwiec 2004 r.) jako kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu. Zdaniem podatnika obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego powstał w dniu 30 czerwca 2004r. tj. w dniu wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, a prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktury wewnętrznej powstało również w dniu 30 czerwca 2004r.

Zdaniem organu podatkowego, obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstanie w dniu wystawienia faktury przez dostawcę tj. w dniu 30 czerwca 2004r., zaś podatek naliczony może Pan odliczyć w miesiącu czerwcu lub lipcu 2004r. Przepis § 14 ust. 2 pkt. 4a rozporządzenia z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970) nie ma zastosowania w tym przypadku.

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim