POSTANOWIENIE W dniu 20.04.2005r. Spółka .... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sp... - Interpretacja - 1424/1110/443/52/2005/IW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2005, sygn. 1424/1110/443/52/2005/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
W dniu 20.04.2005r. Spółka .... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 05.05.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest organizatorem konkursu SMS-owego, organizowanego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej dla abonentów sieci telefonii komórkowych. Regulamin konkursu dostępny jest w siedzibie Spółki. Konkurs polega na wysyłaniu przez uczestników SMS-ów z odpowiedzią na zadane SMS-em przez organizatora pytanie. Dochód z konkursu dzielony jest procentowo na współorganizatorów wg zawartej umowy. Przychód z powyższych SMS-ów jest celem działalności Spółki i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Po zakończeniu konkursu wśród uczestników, którzy zdobyli największą liczbę punktów wyłaniani są zwycięzcy, którym przyznawane są nagrody. Jako główny organizator konkursu Spółka jest fundatorem nagród, które są przyznawane zwycięzcy konkursu na podstawie protokołu przekazania, po pobraniu 10% zryczałtowanego podatku.
Na protokole wpisywana jest wartość brutto nagrody i od niej naliczany jest wyżej wymieniony podatek.
Mając powyższe na uwadze Spółka zapytuje, czy Podatek VAT od zakupionej nagrody podlega odliczeniu.

Stanowisko Spółki:
Zdaniem spółki kosztem jest wartość brutto nagrody, a podatek VAT nie podlega odliczeniu.

Stanowisko Organu podatkowego:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W sensie ekonomicznym czynność realizowana przez spółkę, a więc usługa polegająca na kompleksowej realizacji imprezy, obejmująca także zakup i nieodpłatne przekazanie nagród zostanie opodatkowana po jej wykonaniu. Przychód Spółki z SMS-ów podlega opodatkowaniu, zatem zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionych towarów i usług przeznaczonych na nagrody po spełnieniu warunków określonych w przepisach podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług oraz z zastrzeżeniem wyłączeń określonych w tych przepisach .

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu