W odpowiedzi na pismo złożone w dniu 19 października 2004r. stanowiące zapytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towaró... - Interpretacja - I USB III/436/174/04/kk

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. I USB III/436/174/04/kk, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo złożone w dniu 19 października 2004r. stanowiące zapytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

I. w zakresie podatku dochodowego

Z przedstawionego przez Panią opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w lokalu wynajętym od firmy, która jest właścicielem budynku. Firma ta wystawia co miesiąc faktury związane z czynszem, energią, ochroną obiektu, opłatą za telefon, ogrzewanie, wodę, wywozem odpadów. Większość tych faktur - według Pani - można nazwać "refakturami", ponieważ tworzone są na podstawie faktur zewnętrznych.

Pytanie Pani dotyczy możliwości zaliczenia powyższych wydatków oraz zawartego w " refakturach" podatku VAT naliczonego do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z treści powołanego powyżej przepisu wynika, że dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodów jeśli pozostaje w związku z prowadzoną działalnością, tj. jego poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów albo na funkcjonowanie źródła przychodów.

W świetle zatem cytowanego przepisu oraz przedstawionego przez Panią opisu stanu faktycznego wymienione w piśmie wydatki stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie natomiast z ogólną zasadą wyrażoną w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 43 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od towarów i usług co do zasady nie jest kosztem uzyskania przychodów. Powołany przepis zawiera jednak pewne wyjątki, w przypadku których podatek od towarów i usług może być uznany za koszt uzyskania przychodów.

W przypadku podatku naliczonego kosztem podatkowym będzie m.in. podatek w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Zatem naliczony podatek od towarów i usług, o którym mowa w Pani piśmie będzie kosztem uzyskania przychodów, o ile zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie będzie służyło Pani prawo odliczenia go od podatku należnego.

II. podatek od towarów i usług

Kwestię odliczenia, zwrotu podatku i ograniczeń obowiązujących w tym zakresie regulują przepisy Działu IX ( art. 86 - 95 ) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy - podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie natomiast do art. 88 ust.1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zatem generalnie w świetle ww. przepisów podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanego w otrzymanych od podatnika podatku od towarów i usług fakturach VAT potwierdzających zakup wykazanych w ww. piśmie usług, jeżeli związane są z wykonywaniem czynności opodatkowanych oraz jeżeli wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Ponadto tut. Organ zauważa, że w przepisach regulujących funkcjonowanie podatku od towarów i usług nie występuje pojęcie "refakturowania", a przepis § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. powołany w przesłanym piśmie nie dotyczy opisanego przez Panią stanu faktycznego sprawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty