Pismem z dnia 26.10.2004r. podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ma prawo do ob... - Interpretacja - ZP/443-39/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. ZP/443-39/04, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 26.10.2004r. podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z poniesionymi wydatkami na remont lub budowę leśniczówki dla pracowników Służby Leśnej. Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że pracownicy Służby przy wykonywaniu czynności służbowych mają prawo do bezpłatnego mieszkania, jeżeli stanowisko oraz charakter pracy związane są z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania (art.46 ust.1 pkt 2 ustawy lasach z dnia 28 września 1991r. ). Zdaniem podatnika zapewnienie pracownikom bezpłatnych mieszkań nie jest wydaniem towarów na potrzeby osobiste pracownika i przysługuje stronie prawo odliczenia podatku VAT z tyt. poniesionych wydatków na remont leśniczówki, w części dot. czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Przepisu art.7 ust.2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (art.7 ust.3). Z powyższego wynika zatem, że w przypadku, gdy przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników jest związane bezpośrednio z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przekazanie takie związane jest z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie stanowi wydatków na cele osobiste, a tym samym art.7 ust.2 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie może mieć zastosowania.

W omawianej sytuacji podatnik nie traci jednak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów, w które zgodnie z odrębnymi przepisami prawa ma obowiązek wyposażyć pracowników. Zapewnienie pracownikom bezpłatnie lokalu mieszkalnego, mimo że czynność ta nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług - bezpośrednio służy działalności opodatkowanej Nadleśnictwa. W tym przypadku istnieje zatem niewątpliwy związek pomiędzy nabyciem tych towarów w celu dostarczenia ich pracownikom, jako warunku wykonywania działalności opodatkowanej.

W przypadku wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych i zwolnionych będzie miał zastosowanie art.90 ut.1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest słuszne.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich