Temat interpretacji
Wpłacenie deweloperowi należności za lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie miało miejsce w 2003r. i wówczas nastąpiło przekazanie lokalu protokołem zdawczo - odbiorczym. Natomiast przeniesienie prawa własności nieruchomości w formie prawem przewidzianej (akt notarialny) nastąpi po 1 maja 2004r.
Prawna
ocena stanu faktycznego.
Na wstępie stwierdzić należy, iż umowa sprzedaży objęta jest zakresem przedmiotowym poniżej podanych ustaw podatkowych:
- ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r. nr 86, poz. 959 z późn. zm. ),
- ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 1993r. nr 11, poz. 53 z późn. zm.) obowiązującej od 01.05.2004r.
W świetle stanu prawnego obowiązującego przed 1 maja 2004r. jedynie sprzedaż gruntu podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnej na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z art. 2 ust. 1 i art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku VAT. Grunt (którego sprzedaż następuje zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 48 Kodeksu cywilnego łącznie z budynkiem na nim usytuowanym) nie był bowiem towarem dla celów tego podatku.
Jednakże z dniem 01.05.2004r. wszedł w życie przepis art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) mówiący, iż towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Przy tym, stosownie do zapisu art. 29 ust. 5, z podstawy opodatkowania tym podatkiem nie wyłącza się wartości gruntu. Zaznaczyć należy, iż nabycie własności nieruchomości (lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość z udziałem w prawie własności gruntu) stosownie do art. 155 Kodeksu cywilnego nastąpić może w drodze umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z nabyciem prawa własności w drodze umowy sprzedaży. Skutek zobowiązująco - rozporządzający świadczący o skutecznym dokonaniu czynności cywilnoprawnej nastąpi przy tym z momentem zawarcia umowy pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego, ze względu na wymóg art. 158 Kodeksu cywilnego. Skutki podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu powstają z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej - art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy, a zatem również z chwilą zawarcia umowy we wskazanej formie. Obojętny dla tej czynności pozostaje więc fakt, iż cała należność za nabytą nieruchomość uiszczona została przed wejściem w życie ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług.
Skoro z przedstawionego przez pytającego stanu faktycznego wynika, iż prawnie skuteczne nabycie lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie nastąpi już po 1 maja 2004r, stąd niezbędne jest uwzględnienie nowego brzmienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Norma kolizyjna zawarta w tym przepisie stanowi, iż nie podlega podatkowi czynność cywilnoprawna, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Analiza przepisów ustawy o podatku VAT (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. "b") obowiązujących po 1 maja 2004r. wskazuje, iż do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, zatem stawką tą - wobec brzmienia powołanego art. 29 ust. 5 - opodatkowany jest także grunt trwale z takim obiektem związany.
Zatem wymieniony składnik nieruchomości również jest opodatkowany podatkiem VAT, wyłączając tym samym konsekwencje na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.