Temat interpretacji
W związku z art. 42 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie posiadania właściwej dokumentacji potwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku jest prawidłowe .
Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynęło zapytanie dotyczące, posiadania właściwej dokumentacji potwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Z przedstawionego zapytania wynika, że jednostka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw do kontrahentów z krajów UE. Na w/w dostawy jednostka posiada rachunek stwierdzający powstanie przychodu i specyfikację poszczególnych sztuk ładunku jak również dokument CMR potwierdzający wydanie towaru przewoźnikowi i fakturę wystawioną przez nabywcę
Przedstawiając swoje stanowisko jednostka stwierdziła, że przepisy art. 42 ust.3 w powiązaniu z ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług tworzą otwarty katalog dowodów potwierdzających dokonanie dostawy, w związku z tym posiadane dokumenty dają prawo do zastosowania stawki 0%. Po przeanalizowaniu powyższego zapytania organ podatkowy stwierdza co następuje
Powyższe zagadnienie reguluje między innymi art.42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). W myśl tego przepisu dowodami potwierdzającymi, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski:
1 .Dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju- w przypadku gdy wywóz towaru jest zlecony przewoźnikowi (spedytorowi)
2.Kopia faktury dostawy
3.Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku
4.Dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Między innymi od posiadanych ww. dokumentów uzależnione jest prawo podatnika do zastosowania dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów preferencyjnej stawki podatku Vat w wysokości 0%.Należy jednak zaznaczyć, iż w przypadku gdy informacje, które powinny zostać zawarte w dokumentach, o których mowa w pkt. 3 i 4, zawierają już dokumenty określone w art.42 ust.3 pkt 1 i 2 w/w ustawy, za wystarczające potwierdzenie dostawy, towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy, do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski należy uznać właśnie te dokumenty.
Ponadto należy wskazać, iż zgodnie z art.42 ust.11 cyt. Ustawy, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w art.42 ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dowodami, o których mowa w art.42 ust.1 pkt 2 mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1.korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie
2.dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu
3.dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny- dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.
Reasumując, dowodami potwierdzającymi w wewnątrzwspólnotowej dostawie, wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego, inny niż terytorium kraju w przypadku gdy posiadane przez Was dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5 w/w ustawy, nie dają takiego potwierdzenia, mogą być inne dokumenty, w szczególności określone w art. 42 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. nr 54 poz.535 ze zm.). Wymienione przez ustawodawcę dokumenty są katalogiem otwartym i dlatego Waszym obowiązkiem jest posiadanie innych dokumentów jednoznacznie potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do odbiorcy.
Jeżeli zatem z przywołanych przez Państwa dokumentów jednoznacznie wynika, że dostawa wewnątrzwspólnotowa wystąpiła, należy uznać je za wystarczające.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.