POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-22/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2005, sygn. PP/443-22/2005, Urząd Skarbowy we Wrześni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1,3,4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku-Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. Nr 8 ,poz. 60 z dnia 14.01.2005 r.) po zapoznaniu się z treścią wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, złożonego w tutejszym urzędzie skarbowym w dniu 08.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika: Spółdzielnia Mieszkaniowa zamierza kupić grunt ,z którego obecnie korzysta na podstawie umowy o oddaniu w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej zawartej z Gminą . Grunt ten jest zabudowany budynkami mieszkalnymi ,które stanowią własność Spółdzielni.Od końca roku ,w którym zakończono budowę tych obiektów minęło 5 lat. Na wniosek podatnika Rada Miasta w 2004 roku podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Spółdzielni 0% bonifikaty przy sprzedaży przedmiotowego gruntu.

Zapytanie podatnika : Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa zapłaci podatek VAT od transakcji kupna gruntu będącego w jej wieczystym użytkowaniu?

Stanowisko podatnika :Wnioskodawca uważa, że planowane dokonanie transakcji nabycia od Gmniy przez Spółdzielnię Mieszkaniową ,na własność, gruntu,z którego obecnie korzysta na podstawie umowy o oddanie w wieczyste użytkowanienie nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Stanowisko to podatnik uzasadnia tym, że Spółdzielnia na mocy w/w umowy o oddanie przez Gminę Spółdzielni w wieczyste użytkowanie przedmiotowych gruntów, już rozporządza gruntem jak właściciel, co oznacza, że w przypadku realizacji planowanego przez Spółdzienie zakupu w/w gruntów nie następuje dostawa towarów w rozumieniu art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko organu podatkowego: Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług .Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel (art.7 ust.1 ) . Towarami są także grunty w myśl art.2 pkt.6 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem do dostawy gruntu stosuje się przepisy wymienionej ustawy z dnia 11 marca 2004 roku.Z kolei przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej ,osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej ,które nie stanowi dostawy w rozumieniu art.7 w/w ustawy ,w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych ,bez wzgledu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej .Oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej stanowi więc usługę. Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług ,podstawą opodatkowania jest obrót .Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Kwotę należną z tytułu sprzedaży -stanowiącą podstawę opodatkowania, ustalają strony zawartej umowy.Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych ,prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat,upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów ,zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji ,subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze,a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur (art.29 ust.4 w/w ustawy).

Reasumując,po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wniosko-dawcę,Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza ,że stanowisko wnioskującego jest nieprawidłowe,gdyż nie następuje tutaj zbycie prawa użytkowania wieczystego lecz dostawa nieruchomości gruntowej .Zawarcie umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w wieczyste użytkowanie nie skutkuje bowiem przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Użytkownik wieczysty nie może rozporzadzać nieruchomością gruntową jak właściciel.Sposób korzystania z gruntu ,warunki rozwiązania umowy ,zbycia nieruchomości są określone w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste (art.33 ust.3 i art.34 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami -Dz.U.Nr 261, poz.2603 oraz przepisy Tytułu II ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny -Dz.U.Nr 16,poz.93 ze zmianami).Wobec powyższego dostawa gruntu stanowiącego własność Gminy, zabudowanego budynkami mieszkalnymi na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .Stawka podatku w przypadku dostawy terenów zabudowanych wynosi 22 %.Natomiast podstawę opodatkowania stanowi obrót pomniejszony o udzieloną bonifikatę (90%), tj. kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje ,że dostawa nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste na rzecz użytkownika wieczystego nie może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art.43 ustawy o podatku od towarów i usług ,gdyż grunty nie są towarami używanymi .

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia . Zgodnie z art.14b § 1,2 w/w Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.Wydana interpretacja ma zastosowanie do czasu zmiany przepisów.

Urząd Skarbowy we Wrześni