Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 216, art. 217 oraz art. 14a §1, §3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), art. 5, art. 8, art. 29, art. 30 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) w wyniku rozpatrzenia wniosku z dnia 16.03.2005r. (uzupełnionego w dniach 30.03.2005r., 11.04.2005r., 25.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.
W dniu 16.03.2005r. (uzupełniony w dniach 30.03.2005r., 11.04.2005r., 25.04.2005r.) do tutejszego organu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.
Przedmiotem zapytania Podatniczki jest właściwe ustalenie podstawy opodatkowania dla otrzymywanej przez Podatniczkę prowizji z tytułu świadczenia usług pośrednictwa.
Stan faktyczny tej sprawy:
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą "...polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa pomiędzy firmami krajowymi, mającymi siedziby w Polsce, które wykonują usługi związane z przerobem uszlachetniającym polegające na przetwarzaniu towarów (szycie odzieży) i firmami francuskimi zlecającymi te usługi. Świadczone usługi polegają na: wyszukiwaniu kontrahentów zagranicznych i pośredniczeniu w kontaktach handlowych między firmami, tłumaczeniu, egzekwowaniu płatności. Zlecające usługi szycia firmy francuskie podały swój numer identyfikacji podatkowej dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych firmom wykonującym te usługi w Polsce. Towar wywożony jest z Polski przed upływem 30 dni od wykonania usługi. Rozliczenia podatku dokonuje nabywca usługi (firmy francuskie)...".
Za wykonane usługi Podatniczka obciąża firmy polskie prowizją, która stanowi określony w umowie procent od wartości wynikającej z faktur wystawionych za wykonane usługi przez te firmy dla kontrahentów zagranicznych.
W złożonym piśmie Podatniczka pyta "...czy naliczona prowizja stanowi podstawę (wartość netto)naliczenia podatku VAT".
Jednocześnie wskazać należy, iż do złożonego pisma Podatniczka załączyła m.in. wzór wystawionej faktury na prowizję z tyt. usług wewnątrzwspólnotowych dla kontrahenta mającego siedzibę na terytorium kraju. Z w/wym. faktury wynika, iż Podatniczka obciąża kontrahenta polskiego podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki 22%.
Zdaniem Podatniczki naliczana przez nią "..prowizja stanowi podstawę, czyli wartość netto, do naliczania podatku VAT".
Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:
- art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą",
- art. 8 ust. 1ustawy,
- art. 29 ustawy,
- art. 30 ustawy.
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie usług na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 ustawy. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Ponadto w świetle art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku.
Wobec powyższego stwierdzić należy, iż kwota otrzymanej przez Podatniczkę prowizji będzie stanowiła wartość brutto. Natomiast podstawę opodatkowania będzie w tym wypadku stanowić kwota otrzymanej prowizji pomniejszona o kwotę należnego podatku.
W świetle przytoczonych przepisów prawa stwierdzić należy, iż stanowisko Podatniczki przedstawione we wniosku złożonym w dniu 16.03.2005r. (uzupełnione w dniach: 30.03.2005r., 11.04.2005r. i 25.04.2005r.) jest nieprawidłowe.