Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę obiektów budow... - Interpretacja - DP.III.443/107/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.12.2004, sygn. DP.III.443/107/04, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie ze stanem opisanym w zapytaniu, budynek mieszkalny ma być zamieszkany lub zasiedlony po raz pierwszy, tym samym nie jest objęty zwolnieniem wyrażonym w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT. Należy jednak zwrócić uwagę, że wyłączenie pierwszego zasiedlenia spod zwolnienia jest powtórzeniem stosownych przepisów dyrektywy. Z kolei one wyłączają spod zwolnienia czynność, o której mowa, z uwagi na to, że zawierają fakultatywne przepisy wprowadzające możliwość uznania za podatników osoby, które dokonują (choćby sporadycznie) dostaw przed pierwszym użytkowaniem budynków lub części budynków (art. 4 ust. 3 lit. a VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG). Osoby takie mają wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego (zgodnie z zasadami neutralności podatku VAT i konkurencji, wyrażonymi Preambule VI Dyrektywy). Objęcie tej czynności zwolnieniem podatkowym przekreśliłoby sens nadania tymże podmiotom statusu podatnika. W ogóle objęcie zwolnieniem pierwszej dostawy (przed rozpoczęciem użytkowania) budynków lub ich części odebrałoby podatnikom budującym te budynki prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług związanych z ich budową.

Jeśli tak, posiłkując się wykładnią celowościową, zasadnym jest twierdzenie, iż podatnik który nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług związanych z budową przedmiotowych budynków, może zastosować normę wyrażoną w art. 43 ust.1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535) zgodnie z którą zwolnienie podatkowe obejmuje dostawę budynków, budowli lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło 5 lat, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwrócić uwagę należy również na art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535), zgodnie z którym, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W związku z powyższym, uwzględniając stan faktyczny przytoczony w pytaniu, tj.: podmiot od początku budowy do jej zakończenia nie był podatnikiem VAT, zaś od końca roku w którym zakończono budowę budynków minęło 5 lat, należy uznać, że zarówno przedmiotowe budynki, jak i grunt na którym są posadowione, będą objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 oraz art. 29 ust.5 ustawy o VAT.

Urząd Skarbowy w Kraśniku