POSTANOWIENIE - Interpretacja - US PP.443/20/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. US PP.443/20/2005, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 stycznia 2005 roku Pana Jana L.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanawia, że przedstawione stanowisko w sprawie możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodu ciężarowego oraz podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do jego napędu jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 24 stycznia 2004 roku przedstawiono następujący stan faktyczny:Podatnik jako płatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami metalowymi, szkłem i farbami oraz transportu pojazdami specjalizowanymi, dla potrzeb swojej działalności zakupił samochód ciężarowy marki DAF FA 65.210 N, o ładowności 10.040 kg ( wynika ona z dowodu rejestracyjnego). Zdaniem Podatnika ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego pojazdu, a tym samym nabywa prawo do odliczania podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż zgodnie z zapisem art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikowi tego podatku przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu samochodów i paliwa do nich, a wysokość kwoty tego podatku , jaką podatnik może odliczyć uzależniona jest od rodzaju pojazdu, którego kategoria, rodzaj i typ określone są w świadectwie homologacji. Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 01 stycznia 1984 roku ustawa z dnia 1 lutego 1983 roku - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35).

W związku z powyższym uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem pojazdu oraz paliw silnikowych przysługuje w sytuacji gdy z opisu świadectwa homologacji wynika, iż :

    - dopuszczalna ładowność takiego samochodu jest większa od określonej wskazanym w przepisie wzorem ( art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług) lub
    - dany samochód jest pojazdem specjalnym ( art. 86 ust. 4 ustawy)

Podatnik ma zatem możliwość uzyskania informacji i sprawdzenia czy zakupiony przez niego pojazd ma dopuszczalną ładowność, a w związku z tym ustalenia możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego przy jego nabyciu oraz przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tego samochodu. W przypadku samochodów bezwzględnie z istoty swojej będących ciężarowymi tzn. jeżeli z konstrukcji tych pojazdów wynika, że są one przeznaczone wyłącznie do przewozu towarów, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku na ogólnych zasadach określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku ( stanowisko potwierdzone przez Ministerstwo Finansów Nr PP3812/667/2004/BK/2217/PP).

W przypadku nie posiadania świadectwa homologacji, bądź jego odpisu Podatnik powinien dołożyć wszelkich starań, aby udokumentować fakt przysługiwania mu prawa do odliczeń. Istotny jest tu fakt aby z dokumentu takiego wynikało uprawnienie, z którego podatnik wywodzi, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec tego, że zakupiony przez Pana samochód spełnia wymogi określone w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) tj. jego ładowność jest większa niż określona wzorem, a z konstrukcji wynika, iż jest to samochód bezsprzecznie ciężarowy ( w dowodzie rejestracyjnym jako przeznaczenie wpisano - chłodnia i określono ładowność na 10.040 kg), ma Pan prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z jego zakupem, a także prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do jego napędu, co orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim