Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 i 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawkę podatku w wys... - Interpretacja - US.III-443/40/S/19/2005

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. US.III-443/40/S/19/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 i 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się m.in. do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów, tj.

  • dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
  • świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych,oraz do usług transportu międzynarodowego.

  • Pojęcie transportu międzynarodowego zostało zdefiniowane w art. 83 ust. 3 wyżej cyt. ustawy o podatku VAT.

Dodatkowo wskazać należy, że w świetle regulacji prawnej zawartej w § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Zgodnie z art. 83 ust. 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora są:

  • list przewozowy lub dokument spedytorski, stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

Zatem posiadanie międzynarodowego samochodowego listu przewozowego ( CMR) oraz faktury za świadczoną usługę uprawnia Pana do zastosowania stawki podatku VAT 0%, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim