POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-443/9492/11/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. PP-443/9492/11/05, Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U.Nr 8, poz. 60 z 2005r ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.03.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania usług w zakresie naprawy samochodów i modernizacji budynków świadczonych dla podatnika szwedzkiego

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik jest zarejestrowany dla potrzeb VAT UE. W zakresie świadczonych usług podatnik zajmuje się świadczeniem usług w zakresie naprawy samochodów i modernizacji budynków, które wykonuje na terenie Szwecji dla kontrahentów szwedzkich, będących zarejestrowanymi czynnymi płatnikami VAT i posiadającymi aktywny numer VAT UE. Wystawiane przez podatnika faktury zawierają adnotację, iż ?podatek VAT rozlicza nabywca?.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z pytaniem w jaki sposób i gdzie, dla potrzeb podatku VAT, powinien rozliczać przychody uzyskane z wyżej wymienionych usług oraz poprawnie je ewidencjonować. Czy powinien wykazywać te przychody dla potrzeb podatku VAT w Polsce.

Zdaniem podatnika zgodnie z art.27 ust.2 pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w zakresie modernizacji budynków jest miejsce, w którym usługi są rzeczywiście świadczone, a zatem nie podlega VAT w Polsce. Podobnie jest przy usługach dotyczących naprawy samochodów w Szwecji, gdzie na podstawie art.27 ust.2 pkt3 lit.d ustawy miejscem świadczenia jest miejsce gdzie usługi są rzeczywiście świadczone, a zatem również nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Ponadto podatnik napisał, iż w deklaracji VAT-7 brak rubryki na wykazanie prze niego uzyskanych przychodów. Tak więc podatnik wnioskuje, iż powinien złożyć deklarację zerową.

Tutejszy organ podatkowy w nawiązaniu do przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego stwierdza, że zgodnie z art.5 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem? podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż podatnik świadczy usługi remontu samochodów oraz modernizacji budynków. Powyższe usługi podatnik wykonuje na terenie Szwecji, dla kontrahenta szwedzkiego, posiadającego numer VAT UE.

Opisane przez podatnika czynności polegające na wykonywaniu remontu samochodów, w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, traktowane są jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym.

Zgodnie z regułą zawartą w art.27 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług zasadą jest, że miejscem opodatkowania świadczonych usług jest kraj, w którym świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsca stałego zamieszkania.

Od powyższej reguły określenia miejsca opodatkowania, ustanowiono szereg wyjątków, między innymi w art.27 ust.2 pkt3 lit.d ustawy wskazano, że w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art.28.

Wyjątki od powyższej zasady, wymienione w art.28 dotyczą wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, usług bezpośrednio związanych z usługami transportowymi, usług pomocniczych, a także usług określonych w art.27 ust.2 pkt3 lit.c i d w ściśle określonych sytuacjach. Przepisy te nie mają jednak zastosowania do czynności wykonywanych przez Podatnika w przedstawionym stanie prawnym.

W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego zgodnie z art.27 ust.2 pkt1 ustawy miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

W związku z powyższym jedynym kryterium ustalenia miejsca świadczenia usług w świetle ustawy o podatku od towarów i usług w opisanym przez podatnika stanie faktycznym jest miejsce rzeczywistego świadczenia usługi oraz położenia nieruchomości. Skoro więc świadczone usługi naprawy samochodów wykonywane są w Szwecji oraz budynek, w którym podatnik wykonuje modernizację położony jest w Szwecji, to zgodnie z wyżej powołanymi regułami, miejscem opodatkowania usług będzie Szwecja.

Zgodnie z zakresem art.5 ust.1 ustawy usługi świadczone przez Podatnika nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

W zależności od regulacji szwedzkich podatnik rejestruje się jako podatnik w Szwecji i rozlicza tam podatek, a jeżeli tego nie uczyni, do rozliczenia podatku z tytułu tej usługi zobowiązany będzie usługobiorca, tj. podatnik szwedzki.

W tym też przypadku podatnik dokumentuje wykonaną usługę fakturą, zawierającą podstawowe dane, o których mowa w § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 971), tj. między innymi dane dotyczące sprzedaży i nabywcy, datę dokonania sprzedaży, przedmiot sprzedaży, wartość wykonywanych usług, sumę wartości sprzedaży bez uwzględnienia stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Podatnik nie ma obowiązku zamieszczania na przedmiotowej fakturze posiadanego numeru identyfikacji podatkowej VAT UE oraz musi od powyższej transakcji naliczać kwoty podatku.

Również w składanych do tutejszego organu podatkowego deklaracjach VAT-7 podatnik nie wykazuje obrotu z tytułu świadczonych usług.

Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z ar.86 ust.8 pkt1 ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą dostaw towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim