Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15, art. 86 ust. 1, art. 106 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz art. 14a § 1 § 3 § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 12.05.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące braku obowiązku sporządzenia korekt odliczonego wcześniej podatku naliczonego jest prawidłowe.
W dniu 11.05.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej przedstawiając następujący stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, handlową (sprzedaż opodatkowaną). Równocześnie od kilku lat prowadzi budowę budynku pod sklep, z zamiarem przeniesienia tam swojego sklepu. W okresie ponoszenia wydatków na inwestycję wprowadzał do ewidencji VAT faktury dotyczące tej inwestycji, pomniejszając tym samym VAT należny.Inwestycja nie została jeszcze zamknięta, pomimo to podjęto decyzję o jej sprzedaży.Budowa dotyczyła działalności gospodarczej . Nieruchomość o której mowa jest wspólną własnością Podatnika i jego żony.
Sformułowano w związku z tym pytanie: Czy podatnik musi dokonać korekty zmniejszenia podatku naliczonego, odliczonego dotyczącego prowadzonej inwestycji, która zostanie sprzedana?Zdaniem wnioskodawcy nie ma on takiego obowiązku.
Na podstawie wyżej opisanego, przyjętego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa:Zgodnie z art. 86 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem (...). Uwzględniając treść tego artykułu zakup musi pozostawać w związku ze sprzedażą opodatkowaną (prowadzoną obecnie lub planowaną). Dokonując zakupu podatnik miał już w tym momencie zamiar wykorzystania towaru tylko w związku z czynnościami opodatkowanymi. Inaczej nie miałby podstawy do obniżenia podatku. Czynność sprzedaży inwestycji, pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego dokonane w trybie wyżej powołanego przepisu. Zgodnie z art.5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie zaś z art. 2 pkt 6 ww. ustawy - za towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podatnikiem tego podatku jest podmiot wykonujący te czynności samodzielnie (we własnym imieniu i na własny rachunek), a więc także na rachunek należącego do niego niepodzielnie majątku wspólnego (dorobkowego).
Stosownie do art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Mając na uwadze powyższe, tut. Organ stwierdza, że sprzedaż nieruchomości stanowiącej wspólność majątkową małżeńską podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i powinna zostać udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez Pana jako podatnika tego podatku. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b § 1 i § 2 ustawy- Ordynacja podatkowa) .