POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-40/05/KH/6454

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.02.2005, sygn. PP2/443-40/05/KH/6454, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na zapytanie zamieszczone w piśmie z dnia 24.01.2005 r. z zakresu podatku od towarów i usług.

potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na produkcji (warzeniu) i konfekcji (rozlewie) piwa. Działalność ta jest prowadzona w kilku lokalizacjach w oparciu o majątek własny oraz majątek dzierżawiony w dwóch browarach.
Spółka zamierza zbyć wybrane składniki majątku trwałego jednego z browarów (przy zakupie których skorzystała z prawa obniżenia podatku należnego) obejmujące :
1. grunt
2. budynki i budowle
3. maszyny i urządzenia
4. zapasy
oraz wybrane znaki towarowe będące własnością Spółki.
W planowanej transakcji Spółka dokonuje wyłączenia od zbycia istotnych elementów tzn. nie zbywa:
- oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwowierzytelności, praw z papierów wartościowych ani gotówkikoncesji, licencji ani zezwoleń (w szczególności zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego)
- tajemnicy przedsiębiorstwa
- ksiąg handlowych
Browar ten nie jest ani też nie był zakładem (oddziałem) samodzielnie sporządzającym bilans. Obecnie na terenie tego browaru jest prowadzony przez Spółkę skład podatkowy.
Podatnik stoi na stanowisku, że zbycie w/w wybranych składników majątku nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa ani zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, w związku z czym w przypadku w/w transakcji nie ma zastosowania art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a zatem wybrane składniki majątku zostaną sprzedane na podstawie odrębnie wystawianych faktur VAT z uwzględnieniem podatku należnego zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Odpowiadając na powyższe zapytanie stwierdza się, iż zgodnie z art. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwaną dalej ustawą o PTU przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa o PTU nie określa w treści swych postanowień definicji pojęcia ""przedsiębiorstwo"". Przedmiotową definicje pojęcia ""przedsiębiorstwo"" zawiera art. 551 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Z definicji tej wynika, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3) prawa wynikające z umów najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5) koncesje, licencje i zezwolenia
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8) tajemnice przedsiębiorstwa
9) księgi handlowe i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

A zatem o sprzedaży przedsiębiorstwa można mówić jedynie w sytuacji zbycia w/w składników łącznie, co nie jest (jak wynika z treści przedmiotowego zapytania) zamiarem Podatnika, gdyż transakcja dotyczy tylko wybranych składników majątku. Opisany charakter dostawy nie spełnia również zbycia zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.W ocenie Urzędu zbycie wybranych składników majątku będzie miało charakter odpłatnej dostawy towarów i zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 w związku z art. 7 ust. 1 i podlegać będzie regulacji ustawy o PTU. Dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z wyjątkami, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o PTU.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy