Temat interpretacji
Działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz.926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 2004.10.18 uzupełnione pismem z dnia 2004.10.25 w sprawie udzielenia odpowiedzi na pytanie czy podatek od towarów i usług zawarty w poniesionych przez rolnika ryczałtowego kosztach prowadzonej inwestycji w postaci zakupu zbiorników zbożowych oraz ich transportu jak również budowy płyty fundamentowej, stanowi koszt kwalifikowany refundowany ze środków programu SAPARD, informuje co następuje:
Zgodnie z informacjami zawartymi w piśmie posiada Pan status rolnika ryczałtowego co oznacza, iż korzysta Pan ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Ponadto jak wynika z pisma produkty upraw z prowadzonej działalności rolniczej sprzedawane są w głównej mierze podatnikom podatku od towarów i usług (Cukrownia Cerekiew odbierająca buraki cukrowe na podstawie umowy kontraktacji) jak również osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej na tzw. "wolnym rynku". Zgodnie z Pana stanowiskiem podatek VAT zawarty w poniesionych kosztach prowadzonej w gospodarstwie rolnym inwestycji w postaci budowy zbiorników zbożowych na który składa się zakup zbiorników wraz z kosztem transportu oraz budowa płyty fundamentowej stanowi koszt kwalifikowany.
Ustosunkowując się do zawartego w piśmie stanowiska, tutejszy organ podatkowy pragnie zaznaczyć, iż zgodnie z postanowieniami Wieloletniej Umowy Finansowej SAPARD (zawartej w dniu 25.01.2001r w Brukseli pomiędzy Komisją Wspólnot Europejskich a Rządem Rzeczypospolitej, opublikowanej w Monitorze Polskim z 2001 r Nr 30, poz.502 ze zm.), bez kategorycznej i wyraźnej decyzji Komisji, nie będą kwalifikowały się do współfinansowania przez Wspólnotę w ramach Programu SAPARD podatki, cła i opłaty importowe, które mogą być odzyskane, refundowane lub kompensowane w jakikolwiek inny sposób.
Ponadto zgodnie z Zasadą nr 7 zawartą w załączniku do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1685/2000 (Dz.U. L 193) zmienionego rozporządzeniem Komisji nr 448/2004 z 10 marca 2004 r ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady 1260/1999 (o którym z kolei jest mowa w podstawowym rozporządzeniu dotyczącym Programu SAPARD 1268/1999), podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym z wyjątkiem przypadków, gdy jest on faktycznie i ostatecznie poniesiony przez końcowego beneficjenta lub indywidualnego odbiorcę w ramach programu pomocy zgodnie z art. 87 Traktatu oraz w przypadku pomocy finansowej przez instytucję wyznaczoną przez Państwo Członkowskie. VAT, który podlega zwrotowi, przy zastosowaniu jakichkolwiek środków, nie może być uznany za wydatek kwalifikowany nawet, jeżeli końcowy beneficjent lub indywidualny odbiorca faktycznie go nie odzyska. Publiczny lub prywatny status końcowego beneficjenta lub końcowego odbiorcy nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu czy VAT jest wydatkiem kwalifikowanym w zastosowaniu postanowień niniejszej zasady.
Mając powyższe na uwadze, podatek od towarów i usług nie może stanowić kosztu kwalifikowanego w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) w przypadkach beneficjentów, będących podatnikami tego podatku, którym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535), obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione są od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadkach związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną-podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tym samym nie ma podstaw do zaliczenia tego podatku do kosztów kwalifikowanych.
W przypadku braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną (gdy podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego) lub w przypadkach związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną (gdy podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku), podatnicy mogą zaliczyć nie odliczony podatek do kosztów uzyskania przychodów, tj. mogą skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych jak i osób prawnych. W takich przypadkach również nie ma podstaw zaliczenia podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych.Podatek od towarów i usług nie może stanowić kosztu kwalifikowanego w ramach Programu SAPARD również w przypadkach beneficjentów, będących podatnikami tego podatku, którym przysługuje zwrot podatku na podstawie § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970 ze zm.)
Podatek od towarów i usług może stanowić koszt kwalifikowany w ramach Programu SAPARD w przypadkach beneficjentów nie będących podatnikami podatku od towarów i usług, którzy jednocześnie nie mają możliwości odzyskania VAT w jakikolwiek inny sposób, a także w przypadkach rolników ryczałtowych, którzy dokonują dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczą usługi rolnicze wyłącznie podmiotom nie będącym podatnikami podatku od towarów i usług.Zgodnie z art.115 ww. ustawy o VAT, rolnikom ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych dla podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. W tych przypadkach, prawo rolników ryczałtowych do otrzymania zwrotu podatku jednocześnie wyklucza możliwość zaliczenia podatku do kosztów kwalifikowanych w Programie SAPARD.
Jak wynika z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego nie posiada Pan co prawda statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług nie mniej jednak jako rolnikowi ryczałtowemu przysługuje Panu zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług na mocy cytowanego art. 115 ustawy o VAT z tytułu dostawy buraków cukrowych od Cukrowni Cerekiew (która posiada status podatnika VAT). Powyższy stan faktyczny w świetle przywołanych przepisów wyklucza możliwość zaliczenia podatku VAT zawartego w poniesionych przez Pana kosztach prowadzonej w gospodarstwie rolnym inwestycji w postaci budowy zbiorników zbożowych (na który składa się zakup zbiorników wraz z kosztem transportu oraz budowa płyty fundamentowej) jako kosztu kwalifikowanego, refundowanego ze środków programu SAPARD.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.