Temat interpretacji
Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - j.t. z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 09.2005 r. dotyczące zapytania odnośnie obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku rozszerzenia działalności gospodarczej o handel przy dotychczasowej działalności w zakresie usług taxi - informuję, że podzielam Pana stanowisko w sprawie.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego we wniosku z dnia 09.2005 r. stanu faktycznego, wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie zarobkowego przewozu osób taxi i obrót z tego tytułu ewidencjonuje Pan za pomocą kasy rejestrującej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz. U. Nr 273. poz. 2706). Obecnie zamierza Pan rozszerzyć działalność gospodarczą i dodatkowo zająć się handlem detalicznym. W związku z powyższym zwraca się Pan z zapytaniem, czy obowiązujące przepisy nakładają na Pana obowiązek ewidencjonowania przychodów uzyskiwanych ze sklepu za pomocą kasy fiskalnej.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273. poz. 2706) do dnia 31.12.2005 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 7. Treść § 4 pkt 3 cyt. wyżej rozporządzenia stanowi, iż powyższego zwolnienia nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami. Z uwagi, iż świadczenie usług taksówkowych zostało wyłączone ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania wykonywanie tego rodzaju usług obliguje podatnika do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej w taksówce. W przypadku zaś pozostałego zakresu działalności obowiązuje zwolnienie wynikające z § 3 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, tj. do przekroczenia w 2005 r. kwoty obrotu 40.000 zł z całej sprzedaży.
Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 w/w ustawy). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa).