W odpowiedzi na pismo Nadleśnictwa z dnia 28.09.2004 r. znak: K-224-11/2004, uzupełnionego w dniu 13.10.2004 r. z zapytaniem w zakresie podatku od to... - Interpretacja - DP/443-129/2/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.10.2004, sygn. DP/443-129/2/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo Nadleśnictwa z dnia 28.09.2004 r. znak: K-224-11/2004, uzupełnionego w dniu 13.10.2004 r. z zapytaniem w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej w dalszej części ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się - zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przedmiotem opodatkowania na mocy art. 8 ust. 2 ww. ustawy jest również nieodpłatne świadczenie usług, niebędące dostawą towarów, na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Treść ww. przepisów oznacza, iż z dniem 1 maja 2004 r. uległ znacznemu poszerzeniu zakres świadczonych usług podlegających opodatkowaniu. Opodatkowanym świadczeniem usług jest więc każda transakcja podatnika, w ramach jego działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów. Tym samym opodatkowane są wszelkie czynności wykonywane odpłatnie, gdy pomiędzy świadczącym usługę a beneficjentem istnieje więź prawna (umowa) oraz istnieje bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę, jak również niektóre świadczenia wykonywane nieodpłatnie.

Jak wynika z pism Nadleśnictwa, na podstawie umowy oznaczonej jako "umowa użytkowania" przekazana zostanie przez Nadleśnictwo do użytkowania część działki (grunt) o powierzchni 12.035 m. kw. obejmującej alejki betonowe, place sportowe i place zabaw dla dzieci z pasem gruntu, ławkami i koszami na śmieci, na rzecz Gminy celem korzystania z tej działki przez mieszkańców Gminy. Ponadto - jak wynika z ww. pism - Gmina zobowiązuje się do utrzymywania i sprzątania obiektu a wartość czynszu za użytkowanie tego obiektu strony ustaliły w wysokości 1.00 zł netto.
Z uwagi na powyższe, opisana czynność przekazania do odpłatnego użytkowania gruntu przez Nadleśnictwo na rzecz Gminy Miasta (..) jest, w obecnym stanie prawnym, świadczeniem usługi i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zauważyć także należy, iż w oparciu o § 12 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), wyszczególnienie w fakturze kwot podatku nie jest wymagane, jeżeli sprzedaż jest opodatkowana, a wartość sprzedaży wraz z podatkiem jest niższa od 7,32 zł - w przypadku towarów i usług opodatkowanych stawką 22%.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie