Z dokumentacji rejestracyjnej będącej w posiadaniu tutejszego Urzędu wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą m.in. w zakresie zakładania stol... - Interpretacja - PP/443-57/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.10.2004, sygn. PP/443-57/04, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z dokumentacji rejestracyjnej będącej w posiadaniu tutejszego Urzędu wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą m.in. w zakresie zakładania stolarki budowlanej oraz handlu artykułami budowlanymi.

Zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy w okresie od 1.05.2004r. do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Z treści art. 2 pkt 12 wskazanej ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111-budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust 1. ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). Natomiast świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy.

Jednocześnie wyjaśniam, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Samo nazwanie wykonywanych czynności usługą budowlaną nie decyduje bowiem o jej faktycznym charakterze. Należy nadmienić, że zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 05.11.2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.U. nr 12, poz.87) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul.Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Zgodnie z pkt 5.3.4 zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy handlowa dokonuje montażu (instalacji) artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest wykonywana przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT. I tak: 1. roboty instalacyjne wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu; 2. roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52 PKWiU; 3. budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45 PKWiU.

Oznacza to, że np. jeżeli producent lub handlowiec montuje lub instaluje dany wyrób budowlany jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, co na gruncie wskazanej ustawy o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towarów a nie usługę. Konsekwentnie prawidłową stawką podatku VAT będzie stawka przypisana do dostawy towaru, tj. 22 %.

Natomiast w przypadku gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem bądź handlowcem i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług - ma zastosowanie stawka obniżona, w wysokości 7 % zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo wskazać należy, że w przypadku, gdy podatnik zakupuje materiały budowlane, a następnie wykonuje usługę budowlaną, konieczne jest zawarcie stosownych uregulowań w umowie zawartej pomiędzy kontrahentami. Dla organów podatkowych dowodem zastosowania właściwej stawki podatku VAT w toku ewentualnego postępowania kontrolnego jest nie tylko faktura jako dokument potwierdzający sprzedaż tych materiałów i wykonanie usług, ale przede wszystkim zgodny zamiar stron i cel czynności prawnej (art.24a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa), wyrażony np. w umowie, z której jasno powinno wynikać w jaki sposób kontrahenci uregulowali rodzaj łączącego ich stosunku prawnego.

Niezależnie od powyższego podkreślić należy, że przy tego rodzaju usłudze i zastosowaniu stawki 7% ważne jest również by działalność faktycznie polegała na świadczeniu usług.

Urząd Skarbowy w Chełmie