Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-2069/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. PI/005-2069/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

W 1999r. Spółdzielnia podpisała umowę z firmą budowlana na wybudowanie budynku mieszkalno - usługowego. W trakcie realizacji inwestycji wykonawca wystawiał Spółdzielni faktury częściowe na roboty budowlane z 7% stawka VAT. Spółdzielnia nie odliczała podatku naliczonego ponieważ podpisane były umowy na wybudowanie lokalu i ustanowienie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W dniu 29.11.2002r. została ogłoszona upadłości Spółdzielni. Na chwilę obecną przedmiotowy budynek jest obiektem zadaszonym, pokrytym blacho-dachówka, wyposażonym w instalację sanitarną i okna.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ponieważ przepisy ustawy o podatku od towarów nie określają definicji "budynku" i "budowli", dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się przepisami ustawy z dnia 07 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.), które definiują budynek jako taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony w przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane).

Zgodnie z pismem Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 kwietnia 1999r. Nr SRI-4-WSK-12-535/99 (pismo wydane w okresie funkcjonowania obowiązującej do dnia 31 grudnia 1999r. Klasyfikacji Obiektów Budowlanych), obiekt budowlany rozpoczęty, który po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowany może być klasyfikowany według Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. W chwili sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku jest tym budynkiem w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego według definicji zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z Polska Klasyfikacją Obiektów Budowlanych budynki dzielą się na mieszkalne oraz niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

W przedmiotowej sprawie niezbędnym jest zatem zaklasyfikowanie budowanego obiektu do stosownego symbolu według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, gdyż będzie to miało bezpośredni wpływ na stawkę podatku od towarów i usług. Ponieważ przedmiotowy symbol odnoszony jest do rodzaju budynku jako całości, w przypadku obiektów budowlanych przeznaczonych do wielu celów (np. budynek mieszkalny z częścią użytkową) klasyfikuje się je w jednej pozycji, zgodnie z ich głównym użytkowaniem.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższe oznacza, że w przypadku dostawy gruntu związanego z budynkiem obowiązuje stawka podatku właściwa dla tego budynku.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika że Podatnik rozpoczął budowę budynku mieszkalnego z parterem użytkowym. Wobec powyższego, jeżeli przedmiotowy obiekt zostanie sklasyfikowany według PKOB pod symbolem 111, 112, ex 113, przy jego dostawie znajduje zastosowanie przewidziana w w/w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, w przeciwnym wypadku jego dostawa podlega opodatkowaniu 22 % stawką podatku, przewidzianą w art. 41 ust. 1 ustawy.

Izba Skarbowa w Gdańsku