Temat interpretacji
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku zakupu Nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2018 r. (data wpływu 21 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku zakupu Nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku zakupu Nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest przedsiębiorcą zagranicznym, tj. spółką prawa niemieckiego GmbH (będąca odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Niemczech, zarejestrowaną w Rejestrze Handlowym B Sądu Okręgowego. Spółka jest podatnikiem CIT oraz czynnym podatnikiem VAT w Polsce.
Spółka należy do międzynarodowej grupy, która świadczy usługi w wielu krajach na świecie (dalej: Grupa). Grupa zajmuje się, w szczególności, kontenerowym transportem morskim, produkcją statków oraz kontenerów, zarządzaniem portami, a także serwisem liniowców. W skład Grupy wchodzą liczne spółki transportowe.
Podmioty należące do Grupy mają swoje siedziby m.in. na Tajwanie, w Singapurze, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech. Ze względu na zakres prowadzonej działalności oraz jej międzynarodowy charakter, konieczne jest utrzymywanie odpowiednich relacji zarówno ze spółkami z Grupy, jak i kontrahentami zagranicznymi, w szczególności z kontrahentami z kontynentu azjatyckiego.
Na terytorium Polski Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. za pośrednictwem oddziału z siedzibą w Polsce (dalej: Oddział). Oddział został zarejestrowany w polskim rejestrze przedsiębiorców KRS. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki w Polsce, prowadzonej za pośrednictwem Oddziału, zgodnie z wpisem do KRS, jest: działalność morskich agencji transportowych, transport kolejowy towarów, transport drogowy towarów oraz transport wodny.
Ponadto, Spółka wykonuje działalność gospodarczą również w G. (PL) gdzie posiada swoje biuro.
Ze względu na zakres i charakter prowadzonej działalności, wymagającej doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy, jak również znajomości zagranicznych rynków na których działają zarówno podmioty z Grupy, jak i kontrahenci, Spółka jest zmuszona do pozyskiwania wysoko wykwalifikowanych pracowników z całego świata. Co oznacza, że bardzo często występują sytuacje, w których zatrudniane przez Spółkę osoby zmieniają miejsce zamieszkania i przenoszą się tymczasowo lub na stałe do innego kraju.
Wnioskodawca planuje w najbliższym czasie zatrudnić m.in. wysoko wykwalifikowanego pracownika, który będzie odpowiedzialny za całokształt prowadzenia działalności Spółki w Polsce (dalej: Dyrektor). Dyrektor będzie odpowiedzialny, w szczególności, za:
- promowanie, nadzorowanie i organizowanie działalności biznesowej, spraw klienckich, finansowych i logistycznych;
- codzienne wykorzystywanie globalnych systemów Grupy. Pomoc w celu polepszania procedur i realizacji globalnych standardów Grupy;
- nadzorowanie importu i eksportu oraz pomoc w zwiększaniu wydajności oraz wysokości przychodów;
- pomoc w ocenie wszystkich współpracowników biura w W. oraz G.;
- pomoc w koordynacji działań z biurami znajdującymi się m.in. w Tajpej, Nowym Jorku, Londynie, Singapurze, Włoszech oraz portach załadunkowych i rozładunkowych znajdujących się poza Polską;
- prowadzenie poszczególnych projektów wyznaczonych przez centrale oraz zarząd Spółki;
- zabezpieczanie prawidłowego funkcjonowania Spółki, poprzez podejmowanie środków zapobiegawczych;
- kontrolowanie ponoszonych przez Spółkę kosztów oraz ryzyk;
- zdobywanie wiedzy na temat polskiego rynku importu i eksportu.
Dyrektor, w celu wykonywania czynności związanych z prowadzeniem spraw Spółki zostanie skierowany do Polski. W praktyce oznacza to, że zmieni on swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania i przeniesie się do W. (możliwe, że wraz z najbliższą rodziną). Przy czym, zmiana miejsca zamieszkania Dyrektora będzie wynikała wyłącznie z faktu zawarcia umowy o pracę ze Spółką i będzie zmianą na czas trwania tej umowy (tj. świadczenia pracy na rzecz Spółki w związku z jej działalnością gospodarczą w Polsce).
Mając na względzie powyższe, Spółka rozważa nabycie nieruchomości (dalej: Nieruchomość) na terenie W. (z preferowaną lokalizacją w centrum miasta, w pobliżu siedziby Oddziału), która będzie służyła wykonywaniu czynności służbowych przez Dyrektora (lub innego zagranicznego pracownika zatrudnionego w przyszłości) oraz zapewnieniu zakwaterowania na czas pobytu w Polsce. Dyrektor będzie bowiem wykorzystywał Nieruchomość zarówno do bieżącego prowadzenia spraw Spółki (np. w ramach tzw. pracy zdalnej), jak i do spotkań biznesowych z kontrahentami oraz spotkań z pracownikami Spółki działającymi w Polsce i zagranicą.
Nieruchomość, której zakup Spółka rozważa, będzie posiadać infrastrukturę niezbędną do prowadzenia codziennych spraw Spółki przez Dyrektora (m.in. stałe łącze internetowe, komputer, biurko itp.), jak również do organizowania spotkań biznesowych (spotkań z kontrahentami oraz potencjalnymi klientami w celu negocjacji warunków potencjalnej współpracy), w budynku, w którym Nieruchomość będzie się znajdowała.
W związku z powyższym, Nieruchomość będzie spełniać odpowiednie kryteria, które pozwolą Dyrektorowi prowadzić sprawy Spółki, organizować spotkania, jak również pełnić funkcję mieszkania służbowego.
Spółka przeprowadziła stosowną analizę rynku nieruchomości i otrzymane przez Spółkę oferty wskazują, że w W. istnieje możliwość zakupu nieruchomości, która będzie spełniała powyższe kryteria. Przede wszystkim, w Nieruchomości, której zakup Spółka rozważa istnieje możliwość dokonywania rezerwacji przez właścicieli lokali, zlokalizowanych w tym samym budynku oraz odpowiednio wyposażonych salek konferencyjnych - na spotkania biznesowe, czy też spotkania z pracownikami Spółki/Oddziału, w tym spotkania integracyjne. Ponadto, ww. Nieruchomość znajduje się w nowoczesnym budynku najwyższej klasy, w ścisłym centrum W., w pobliżu siedziby Oddziału Spółki.
W związku z planowaną transakcją zakupu Nieruchomości, w akcie notarialnym zakupu oraz na fakturze dokumentującej zakup, po stronie nabywcy wskazany zostanie przedsiębiorca zagraniczny, tj. Spółka.
W przyszłości, Nieruchomość będzie najprawdopodobniej również wykorzystywana przez kolejnego obcokrajowca, który zostanie zatrudniony w Spółce po Dyrektorze, w takim samym celu i takich samych okolicznościach. Działalność Spółki i Grupy w przedmiotowym zakresie opiera się bowiem na okresowym zatrudnianiu wysoko wykwalifikowanych pracowników w jednym kraju i następnie przenoszeniu ich w celu wykonywania pracy w innej Spółce z Grupy, zlokalizowanej w innym państwie.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy w opisanych okolicznościach zdarzenia przyszłego, Wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu Nieruchomości w związku z wykorzystywaniem jej do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę?
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce będzie przysługiwać pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu Nieruchomości w związku z wykorzystywaniem jej do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (które w przedmiotowej sprawie nie znajdują zastosowania).
Stosownie natomiast do art. 15 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza, na gruncie ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).
Jednocześnie, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).
Zgodnie z powołanymi przepisami, podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, czyli podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT.
W przedmiotowej sprawie, Spółka jako przedsiębiorca zagraniczny będący osobą prawną, jest podatnikiem na gruncie ustawy o VAT. Podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, traktowany jest jako jeden podmiot. Oddział bowiem, stanowiąc integralną część macierzystej spółki, nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej w Polsce, będąc tylko organizacyjnoprawną formą prowadzenia tej działalności przez spółkę, reprezentantem spółki w Polsce. W konsekwencji, przedsiębiorstwo zagraniczne (posiadające siedzibę na terenie Unii Europejskiej) dokonujące poprzez Oddział rejestracji dla potrzeb VAT w Polsce, posiada status podatnika podatku od wartości dodanej (posiadanego z racji samodzielnego prowadzenia poza Polską działalności gospodarczej) oraz podatnika podatku od towarów i usług (z racji prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP).
W związku z powyższym, Spółka oraz jej Oddział znajdujący się i działający w jej ramach na terytorium Polski, zarejestrowana na terytorium Polski do celów VAT, są jednym i tym samym podatnikiem VAT. W świetle unormowań prawnych, stroną czynności prawnej polegającej na zakupie Nieruchomości na terytorium Polski będzie zatem przedsiębiorca zagraniczny, tj. Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT.
Tym samym, pierwszy ze wskazanych powyżej warunków jest spełniony w przypadku Spółki.
Pojęcie związku wydatków z czynnościami opodatkowanymi VAT nie jest natomiast kategorią zdefiniowaną. Ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W orzecznictwie ugruntowało się stanowisko, że związek między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.
O związku bezpośrednim można mówić wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną o tyle, że nabycia takie powinny stanowić część składową kosztów świadczenia, uwzględnioną w cenie. Innymi słowy, nabywane towary i usługi służą, np. dalszej odprzedaży lub nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem sprzedaży - bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Z kolei pośredni związek występuje wtedy, gdy prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje przy braku bezpośredniego związku z konkretną transakcją opodatkowaną, jeżeli zakup związany jest z działalnością opodatkowaną podatnika. Podatnik korzysta w takiej sytuacji z prawa do odliczenia, mimo braku bezpośredniego związku między konkretną transakcją na wcześniejszym etapie obrotu, a transakcją na późniejszym etapie obrotu, powodującymi powstanie prawa do odliczenia, jeżeli nabycie otrzymanych świadczeń zakwalifikować można do tzw. ogólnych kosztów działalności podatnika. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Innymi słowy, o pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów (tak np.: wyrok TSUE w sprawie C-126/14 (pkt 28), Investrand, C-435/05, EU:C:2007:87, pkt 24, SKF, C 29/08, EU:C:2009:665, pkt 58); wyrok NSA z 21 kwietnia 2015 r. (sygn. akt. I FSK 622/14); interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2018 r. (znak: 0111-KDIB3-1.4012.65.2018.2. WN).
Zdaniem Wnioskodawcy, zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym Dyrektora, jest całkowicie niezbędne do prawidłowego oraz efektywnego działania Spółki w Polsce. Zgodnie z przedstawionymi okolicznościami zdarzenia przyszłego, Dyrektor będzie odpowiedzialny, w szczególności, za:
- promowanie, nadzorowanie i organizowanie działalności biznesowej, spraw klienckich, finansowych i logistycznych;
- codzienne wykorzystywanie globalnych systemów Grupy. Pomoc w celu polepszania procedur i realizacji globalnych standardów Grupy;
- nadzorowanie importu i eksportu oraz pomoc w zwiększaniu wydajności oraz wysokości przychodów;
- pomoc w ocenie wszystkich współpracowników biura w W. oraz G.;
- pomoc w koordynacji działań z biurami znajdującymi się m.in. w Tajpej, Nowym Jorku, Londynie, Singapurze, Włoszech oraz portach załadunkowych i rozładunkowych znajdujących się poza Polską;
- prowadzenie poszczególnych projektów wyznaczonych przez centrale oraz zarząd Spółki;
- zabezpieczanie prawidłowego funkcjonowania Spółki, poprzez podejmowanie środków zapobiegawczych;
- kontrolowanie ponoszonych przez Spółkę kosztów oraz ryzyk;
- zdobywanie wiedzy na temat polskiego rynku importu i eksportu.
W ocenie Wnioskodawcy, przedstawiony zakres obowiązków wskazuje wprost, że działania Dyrektora będą miały istotny wpływ na działalność gospodarczą Spółki oraz jej Oddziału, w tym w szczególności na działalność opodatkowaną VAT. Niewątpliwym jest, że Dyrektor, będąc odpowiedzialnym za wskazane obszary, będzie przyczyniał się do realizacji głównego celu Spółki, którym jest rozwój gospodarczy oraz jak największa sprzedaż oferowanych usług. Ponadto, zatrudnienie Dyrektora będzie miało wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa (przykładowo poprzez sprawowany nadzór i kontrolę określonych obszarów).
Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, udostępnienie Nieruchomości Dyrektorowi (lub innemu zagranicznemu pracownikowi zatrudnionemu w przyszłości w takich samych okolicznościach i na analogicznych zasadach), jest związane z działalnością gospodarczą Spółki. Trudno byłoby bowiem twierdzić, że działanie jakiegokolwiek pracownika Spółki, tym bardziej Dyrektora, posiadającego tak obszerny zakres obowiązków i bogate doświadczenie, nie wpływa na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Mając na uwadze, że Dyrektorem będzie obcokrajowiec konieczne jest zagwarantowanie mu możliwości oraz środków do przebywania oraz wykonywania swoich obowiązków w Polsce. W konsekwencji, zakup Nieruchomości przez Spółkę jest w tym zakresie niezbędny i konieczny dla zapewnienia prowadzenia działalności gospodarczej Spółki i jej rozwoju w Polsce.
Ponadto, zgodnie z przedstawionymi okolicznościami zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi działalność w Polsce za pośrednictwem Oddziału z siedzibą w W. oraz lokalizacji znajdującej się w G. Spółka podjęła jednak decyzję, że Nieruchomość powinna znajdować się w mieście, w którym znajduje się Oddział oraz większa liczba potencjalnych kontrahentów (tj. szans biznesowych). Co prawda, Dyrektor będzie przebywał również w biurze w G., jednak jego obecność w tym miejscu, będzie miała charakter sporadyczny.
Zatem, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki poniesione na zakup Nieruchomości, która będzie wykorzystywana przez Dyrektora m.in. jako miejsce pracy oraz mieszkanie służbowe, będą wydatkami pośrednio związanymi z czynnościami opodatkowanymi VAT.
Należy bowiem podkreślić, że Nieruchomość, którą Spółka planuje nabyć będzie wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej. Dyrektor będzie tam bowiem pracował w ramach tzw. pracy zdalnej, jak również odbywał spotkania z obecnymi i potencjalnymi kontrahentami Spółki korzystając z infrastruktury Nieruchomości (np. w salkach konferencyjnych w Nieruchomości). Dodatkowo, Nieruchomość (salki konferencyjne) będzie również wykorzystywana np. do organizacji spotkań z pracownikami, w tym spotkań integracyjnych.
Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Spółce przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu Nieruchomości w związku z wykorzystywaniem jej do prowadzenia działalności gospodarczej.
Za powyższym przemawia zarówno:
- konieczność zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego pracownika na kierowniczym stanowisku posiadającego odpowiednie doświadczenie, specjalistyczną wiedzę oraz znajomość zagranicznych rynków na których działają zarówno podmioty z Grupy, jak i kontrahenci Spółki, niezbędnego dla prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w Polsce i jej dalszego rozwoju; jak i
- rzeczywisty
sposób wykorzystywania Nieruchomości dla celów działalności
gospodarczej prowadzonej w Polsce, a więc w szczególności
wykorzystywanie jej:
- do prowadzenia codziennych spraw Spółki przez Dyrektora;
- do organizowania i przeprowadzania spotkań z kontrahentami i pracownikami Spółki działającymi w Polsce i zagranicą;
- do organizowania spotkań integracyjnych pracowników Spółki/Oddziału;
- jako mieszkania służbowego Dyrektora.
Spółka pragnie przy tym podnieść, że analogiczne stanowisko w podobnej sprawie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 czerwca 2017 r. (znak: 0114-KDIP1-1.4012.103.2017.l.JO), w której stwierdził, że Odnosząc treść przytoczonych przepisów do analizowanej sprawy stwierdzić należy, że podatek naliczony wynikający z nabycia Nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby zarządu, tj. w celu wykonywania w niej czynności związanych z zarządzaniem Spółką i prowadzeniem jej spraw przez Zarząd - jako biura, miejsca spotkań z kontrahentami oraz potencjalnymi klientami w celu negocjacji warunków przyszłej współpracy - jest związany pośrednio z opodatkowaną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Podsumowując, Wnioskodawca będzie miała prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości wykorzystywanej do czynności związanych z zarządzaniem Spółką i prowadzeniem jej spraw przez Zarząd, a więc w działalności gospodarczej Spółki, pod warunkiem niezaistnienia negatywnych przesłanek zawartych w art. 88 ustawy.
Powyższe, zostało również potwierdzone w sposób pośredni, w następujących rozstrzygnięciach:
- interpretacja indywidualna z 16 maja 2017 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0461-ITPP1.4512.136.2017.2.IK);
- interpretacja indywidualna z 22 lipca 2013 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (znak: ITPP2/443-451/13/AP);
- interpretacja indywidualna z 4 czerwca 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (znak: IBPP2/443-179/09/ICz).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej