Stwierdzenie, czy otrzymane przez partnera projektu dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu w kwocie (części), kt... - Interpretacja - 0112-KDIL4.4012.366.2019.2.JKU

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2019, sygn. 0112-KDIL4.4012.366.2019.2.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Stwierdzenie, czy otrzymane przez partnera projektu dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu w kwocie (części), która finansować będzie wynagrodzenia przewidzianego umową partnerską wymaganego personelu partnera, tj. wynagrodzenia, o których mowa w powołanym § 5 ust. 2 pkt 1-5 umowy partnerskiej, stanowić będzie obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2019 r. (data wpływu 30 lipca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 września 2019 r. (data wpływu 27 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy otrzymane przez partnera projektu dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu w kwocie (części), która finansować będzie wynagrodzenia przewidzianego umową partnerską wymaganego personelu partnera, tj. wynagrodzenia, o których mowa w powołanym § 5 ust. 2 pkt 1-5 umowy partnerskiej, stanowić będzie obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy otrzymane przez partnera projektu dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu w kwocie (części), która finansować będzie wynagrodzenia przewidzianego umową partnerską wymaganego personelu partnera, tj. wynagrodzenia, o których mowa w powołanym § 5 ust. 2 pkt 1-5 umowy partnerskiej, stanowić będzie obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wniosek został uzupełniony w dniu 27 września 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca Sp. z o.o. (Partner lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., 2174, z późn. zm.), a w ramach swojej działalności, na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych, wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT. Zgodnie z aktem założycielskim umową, podstawowym celem Wnioskodawcy jest tworzenie korzystnych warunków dla powstawania lub rozwoju przedsiębiorczości. Cel ten realizowany jest poprzez:

  • eksploatację i zarządzanie infrastrukturą ,,(),
  • wynajem pomieszczeń dla przedsiębiorców,
  • udział w realizacji projektów pobudzających i wspierających rozwój przedsiębiorczości,
  • wykonywanie usług pobudzających i wspierających rozwój przedsiębiorczości, w tym doradztwa, analiz, opinii i ekspertyz,
  • komercjalizację wiedzy.

Wnioskodawca zawarł z gminą miejską umowę partnerską na rzecz realizacji projektu pod nazwą ,,() (dalej: Projekt). Przy czym Gmina jest liderem projektu (dalej: Gmina lub lider), natomiast Wnioskodawca występuje jako partner projektu (jeden z kilku partnerów). Projekt będzie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu () Polska 2014-2020, (). Zaplanowane wydatki na realizację projektu ogółem wynieść mają ogółem () zł. Dofinansowanie całego projektu ze środków publicznych (dalej: dotacja) ma pokryć wydatki kwalifikowalne w kwocie () zł i będzie pochodzić ze środków z Unii Europejskiej (85% dofinansowania) oraz dotacji z budżetu krajowego (15% dofinansowania). Projekt, zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie, będzie wdrażany przez lidera projektu we współpracy i z udziałem w przedsięwzięciu dziewięciu podmiotów będących partnerami projektu, w tym przez Wnioskodawcę Sp. z o.o. Partnerzy projektu będą mieli różną formę organizacyjno-prawną (w tym publiczna uczelnia wyższa, spółki z o.o., spółka akcyjna, spółka jawna, spółka partnerska, stowarzyszenie). Niezależnie jednak od formy organizacyjno-prawnej, wszyscy partnerzy projektu są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. Projekt ma być realizowany do września 2023 r.

Celem projektu jest stworzenie na obszarze gminy i województwa () korzystnych warunków dla powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, poprzez docelową realizację profesjonalnego programu inkubacji startupów, rozwój makroregionalnego ekosystemu startupowego przyczyni się do złagodzenia negatywnego trendu odpływu z województwa () zdolnych studentów i absolwentów uczelni, zwiększy liczbę innowacyjnych przedsiębiorstw zakładanych na terenie Polski. Doświadczenia nabyte dzięki realizacji projektu pozwolą rozwinąć potencjał Wnioskodawcy i dzięki temu wzbogacić ofertę usług proinnowacyjnych, i wzmocnić kompetencje personelu Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB).

Zakładanym głównym rezultatem projektu będzie stworzenie warunków sprzyjających zakładaniu oraz rozwijaniu innowacyjnych i technologicznych startupów w Polsce. Dzięki projektowi w województwie () utworzonych ma zostać 270 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym co najmniej 200 z nich w ramach programu inkubacji (2 etap realizacji projektu, do którego będzie przeprowadzany nabór spółek spośród uprzednio powstałych podmiotów) rozwinie swoje pomysły biznesowe do poziomu gotowości do wdrożenia na rynek (tzw. MVP) i otrzyma rekomendację do kolejnego Poddziałania () Polska.

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie złożonym przez lidera, w ramach całego projektu zaplanowano trzy kategorie (grupy) zadań, mianowicie:

  1. Przeprowadzenie naboru i ocena innowacyjnych wniosków w ramach tego zadania przeprowadzone zostaną działania informacyjno-promocyjne. Będą organizowane wydarzenia startupowe. Wydarzenia te zwierać będą komponent edukacyjny i informacyjny, obejmujący takie zagadnienia, jak m.in.: zasady funkcjonowania platformy startowej, przebiegu i efektów inkubacji, zasad prowadzenia przedsiębiorstwa. W ramach tego zadania przewiduje się także przeprowadzenie przez panel ekspertów ocen formalnych i merytorycznych zgłoszonych pomysłów. Szczegółowo na temat tego zadania zob. opis pod niniejszym wyliczeniem.
  2. Indywidualne wsparcie rozwoju innowacyjnych pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup w zależności od zapotrzebowania i stopnia zaawansowania danego pomysłu biznesowego, a także preferencji branżowych przewidziano realizację na rzecz przedsiębiorstw startup, które zostały zakwalifikowane do 2 etapu projektu różnego rodzaju wsparcia, obejmującego takie świadczenia, jak: a) podstawowe usługi inkubacji (obsługa księgowa i/lub prawna, doradztwo podatkowe) i wsparcie marketingowe; b) specjalistyczne usługi związane z opracowaniem produktu, w tym doradztwo IT/CT, warsztaty ze strategii ochrony IP oraz pozyskiwania finansowania, wsparcie w obszarze zarządzania i przedsiębiorczości. Każdy inkubowany podmiot przez cały okres inkubacji będzie wspierany przez dedykowanego menagera inkubacji. Menagerowie inkubacji odpowiedzialni będą za przygotowanie dla każdej spółki ,,szytego na miarę indywidualnego programu inkubacji. W programie tym znajdą się świadczenia podstawowe i zaprojektowane w oparciu o indywidualny program inkubacji usługi specjalistyczne, niezbędne dla osiągnięcia zweryfikowanego rynkowo MVP. W ramach tego zadania planuje się także udział w międzynarodowych wydarzeniach startupowych.
  3. Koszty pośrednie w ramach udziału w przedsięwzięciu partnerów przewidziano, że koszty pośrednie zostaną podzielone według nich proporcjonalnie, zgodnie z zaangażowaniem w realizację danych działań, zostaną one przeznaczone na pokrycie wydatków, zgodnie z wytycznymi projektu.,br>Część działań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu (zadania wymienione powyżej w pkt 1) nie ma charakteru skonkretyzowanych usług i ma na celu promocje projektu oraz edukację przede wszystkim na temat zasad, procesu i zamierzonych celów oraz rezultatów projektu. W pierwszym etapie działania te skierowane są do nieokreślonego kręgu osób fizycznych, nie będących przedsiębiorcami. Celem tych działań promocyjno-edukacyjnych jest zaznajomienie ewentualnych pomysłodawców (potencjalnych, przyszłych przedsiębiorców) z instrumentem, jakim są platformy startowe, zachęcenie do zgłoszenia swojego pomysłu na innowacyjny biznes do platformy. Złożone pomysły będą oceniane przez panel ekspertów, w tym zapewnionych m.in. przez partnera projektu, osoby fizyczne, które zakwalifikowane zostaną do udziału w projekcie przez panel ekspertów zobligowane będą do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i dopiero od tego momentu w projekcie świadczone będzie wsparcie dla MŚP (w ramach zadań wymienionych w pkt 2). Działania promocyjno-edukacyjne, o których mowa w pkt 1 wyliczenia, będą też, w kolejnym etapie realizacji projektu, skierowane do powstałych w ramach projektu spółek po to, aby docelowo zachęcić część z nich do dalszego udziału w projekcie i podjęcia procesu inkubacji oraz wdrożenia swoich pomysłów i wprowadzenia ich na rynek (wskazywany wskaźnik 200 spółek spośród 270 powstałych w ramach projektu) oraz zawarcia w tym przedmiocie umowy inkubacji.

Wnioskodawca będzie realizował tylko część ww. zadań, zgodnie z § 4 ust. 5 zawartej z liderem projektu umowy partnerskiej, Wnioskodawca zobowiązał się do:

  1. ,,Zapewnienia koordynatora lokalnego, którego zadaniem będzie m.in. prowadzenie rekrutacji uczestników projektu, wsparcie realizowanych w ośrodku działań informacyjno-promocyjnych projektu, wsparcie pomysłodawców w wypełnianiu kwestionariuszy zgłoszeniowych do projektu, organizacja spotkań integracyjnych i networkingowych dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie oraz nadzór organizacyjny nad realizacją procesów inkubacyjnych odbywających się w siedzibie partnera;
  2. Zapewnienia eksperta, który zostanie zaangażowany do oceny merytorycznej wniosków aplikacyjnych, w szczególności złożonych przez pomysłodawców zainteresowanych inkubacją swoich pomysłów;
  3. Zapewnienia eksperta, który zostanie zaangażowany do pomocy nad rozwijaniem pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup realizujących proces inkubacji w siedzibie partnera;
  4. Podjęcia działań ukierunkowanych na promocję projektu i pozyskanie, z grona społeczności subregionu (), potencjalnych pomysłodawców zainteresowanych uczestnictwem w projekcie;
  5. Wsparcia działań edukacyjnych związanych z informowaniem społeczności subregionu () o zaletach postaw przedsiębiorczych;
  6. Udzielenia pomocy w znalezieniu mentorów branżowych, którzy będą wspierać uczestników projektu w rozwijaniu innowacyjnych pomysłów. Praca mentorów będzie bezpłatna, jednak będą im mogły zostać pokryte koszty związane z udziałem w spotkaniach z uczestnikami projektu;
  7. Realizacji wymaganych czynności sprawozdawczych dotyczących projektu,
  8. Zapewnienia przetwarzania danych osobowych uczestników projektu, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu i zakresie niezbędnym do wykonywania umowy;
  9. Współpracy z kierownikiem projektu w zakresie:
    1. zapewnienia bieżących kontaktów i efektywnej komunikacji między liderem a partnerem;
    2. współpracy dla zapewnienia realizacji projektu zgodnie z przyjętą koncepcją;
    3. raportowania o postępach w realizacji projektu w określonym przez lidera zakresie i formie;
    4. umożliwienia instytucji pośredniczącej i instytucji zarządzającej uczestnictwa w wybranych przez te instytucje wydarzeniach organizowanych przez partnera.

Istotne jest przy tym, że zgodnie z przedmiotową umową partnerstwa ,,lider nie może dokonać zakupu towarów lub usług związanych z projektem od partnera oraz partner nie może dokonać zakupu towarów lub usług związanych z projektem od lidera lub innego partnera (zapis § 4 ust. 6). Postanowienie jest konsekwencją warunków określonych umową o dofinansowanie projektu, oznacza to, że partnerzy projektu, w tym Wnioskodawca współuczestniczą z liderem w realizacji projektu, w związku z czym nie mogą i nie pełnią roli podwykonawców lidera. Pomiędzy liderem a partnerami, w tym Wnioskodawcą nie będą zachodziły transakcje handlowe (sprzedaży i zakupu), a zatem Wnioskodawca nie będzie mógł i nie będzie wystawiał liderowi (Gminie) faktur za zrealizowane w ramach projektu czynności (usługi). Tak więc tylko dotacja pozostająca do dyspozycji Wnioskodawcy będzie stanowiła jego przychód. Wnioskodawca jako partner będzie zobowiązany do przedkładania liderowi cząstkowych wniosków o płatność zawierających zestawienie kosztów poniesionych w ramach projektu wraz z dokumentami potwierdzającymi ich poniesienie. W odniesieniu do rozliczania wydatków partnera projektu (Wnioskodawcy) lider będzie pełnił rolę pośrednika w przekazywaniu dotacji z PARP. Przepływy finansowe w odniesieniu do otrzymanej na realizację projektu dotacji będą przedstawiały się w następujący sposób:

  1. forma finansowania przekazywanego Wnioskodawcy będzie mieć charakter zaliczki lub refundacji (§ 11 ust. 1 umowy partnerskiej),
  2. środki z PARP będą wpływać na konto Gminy (lidera projektu), po czym w odniesieniu do partnerów będą przekazywane w stosownej wysokości (w ramach tzw. ,,budżetu partnera) na wyodrębnione konto Wnioskodawcy (§ 11 ust. 2 i 4 umowy partnerskiej),
  3. Wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia kopii dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków projektowych (§ 11 ust. 11 umowy partnerskiej) przy czym zasady uproszczone dotyczą wydatków na wynagrodzenie tzw. personelu partnera, o którym mowa pod lit. d) oraz w § 5 ust. 2 pkt 1), 2), 3), 5) umowy oraz przedstawiciela partnera,
  4. wartość procentowa kosztów pośrednich rozliczana stawką ryczałtową wynosi 15% wartości bezpośrednich kwalifikowanych kosztów personelu projektu partnera (tj. osób wymienionych w powyżej cytowanym § 5 ust. 2 pkt 1), 2), 3), 5) umowy oraz przedstawiciela komitetu sterującego).

Wnioskodawca jako partner projektu, zgodnie z zawartą z liderem umową partnerską ponosić będzie wymienione w umowie partnerskiej kategorie kosztów, które determinują wysokość otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania. Umowa ta określa także zasady pokrywania tychże kosztów. W tym zakresie postanowienia § 5 ust. 2-6 umowy partnerskiej są następujące:

  1. Koszty realizacji zadań przez partnera:
    1. koszt wynagrodzenia koordynatora lokalnego, o którym mowa w § 4 ust. 5 pkt 1 wynosi () zł (() X 57),
      Koordynator lokalny otrzyma dodatek specjalny lub refundację części wynagrodzenia na okres realizacji projektu , tj. 57 miesięcy,
    2. koszt wynagrodzenia eksperta, o którym mowa w § 4 ust. 5 pkt 2) wynosi () zł za godzinę pracy eksperta,
    3. koszt wynagrodzenia eksperta, o którym mowa w § 4 ust. 5 pkt 3) wynosi () zł za godzinę pracy eksperta,
    4. za udział w posiedzeniu komitetu sterującego, przedstawiciel partnera otrzymuje wynagrodzenie w wysokości () zł brutto.
      W trakcie realizacji projektu zaplanowano 57 spotkań komitetu sterującego. Zasady udziału w komitecie sterującym określono w § 8,
    5. koszt wynagrodzenia obsługi księgowej projektu partnera zgodnie z § 11 ust. 3 w wysokości () zł (() zł X 60 miesięcy),
    6. na zakup usług zewnętrznych związanych z prowadzeniem działań informacyjno-promocyjnych projektu zaplanowano kwotę w wysokości () zł, zaznaczając, że w przypadku zakupu takich usług jest kosztem niekwalifikowanym projektu i zostanie pokryty przez partnera.
  2. koszty wynagrodzenia osób wymienionych w § 5 ust. 2 pokrywane są z budżetu projektu partnera, niezależnie od formy ich zatrudnienia, z zastrzeżeniem, że kwalifikowalnymi składnikami wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy są: wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, składki na fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz wydatki ponoszone na pracowniczy program emerytalny, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych. Partner nie wystawia faktur liderowi, przedstawia jedynie miesięczne koszty wynagrodzenia ww. osób. Tylko takie koszty mogą stanowić kwotę, jaka zostanie przydzielona partnerowi w ramach realizacji projektu.
  3. planowane zaangażowanie eksperta wymienionego w § 5 ust. 2 pkt 2-3 wynosi 185 godzin, z zastrzeżeniem, że liczba godzin pracy eksperta może ulec zmianie w zależności od potrzeb projektu, z uwzględnieniem zapisów § 9 ust. 5 i 6.

Wskazać przy tym należy, że zgodnie z § 8 ust. 4 umowy partnerskiej, do zadań komitetu sterującego należy: zatwierdzanie pomysłów biznesowych rekomendowanych do przyjęcia do platformy startowej w wyniku przeprowadzonej oceny przez panele ekspertów (zatwierdzenie listy rankingowej oraz rankingowej listy rezerwowej utworzonych przez kierownika projektu, rekomendacja do projektu przedsiębiorstw typu startup); analiza informacji dotyczących stanu realizacji projektu przedstawianych przez kierownika projektu; interpretacja ustaleń zawartych w dokumentacji projektu; rekomendowanie przedsiębiorstw typu startup do poddziałania () w Polsce () (spośród przedsiębiorstw typu startup, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach platformy startowej); rozpatrywanie wniosków składanych przez kierownika projektu; - podejmowanie decyzji o konieczności podjęcia działań zapobiegawczych lub naprawczych (w przypadku identyfikacji wysokiego ryzyka dla realizacji projektu); rozstrzyganie sporów związanych z realizacją projektu.

Wnioskodawca wskazuje, że osoby wchodzące w skład tzw. personelu partnera projektu są lub będą zatrudnione przez Wnioskodawcę w następujących formach:

  • koordynator lokalny na podstawie umowy o pracę;
  • ekspert zaangażowany do oceny merytorycznej wniosków aplikacyjnych na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania;
  • ekspert zaangażowany do pomocy nad rozwijaniem pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania;
  • przedstawiciel partnera w komitecie sterującym na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania;
  • osoba dokonująca obsługi księgowej na podstawie umowy o pracę.

Z powyższego wynika, że należne Wnioskodawcy dofinansowanie części realizowanego przez niego projektu wynika z: kalkulowanych stawek wynagrodzeń miesięcznych lub godzinowych wymienionych w § 5 ust. 2 pkt 1-5 umowy partnerskiej; stawki kwotowej za zakup usług wskazanych w § 5 ust. 2 pkt 6 umowy partnerskiej. Otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie umożliwi realizację zadań wymienionych w § 4 ust. 5 umowy partnerskiej (powołano je in extenso wcześniej), które jak już wskazano nie stanowią w większości skonkretyzowanych usług na rzecz podmiotów trzecich, ale które finalnie (w tym pośrednio) umożliwią niepobieranie opłat od osób i podmiotów będących ostatecznymi adresatami projektu (ostatecznymi beneficjentami).

Warunkiem wypłaty dofinansowania jest zatwierdzenie przez instytucję pośredniczącą poniesionych przez lidera i partnera wydatków kwalifikowanych (na podstawie prawidłowych dokumentów księgowych) oraz pozytywnie zweryfikowanie części sprawozdawczej wniosku o płatność (§ 11 ust. 14 umowy partnerskiej). Partner zobowiązany jest do składania liderowi informacji i dokumentacji (zgodnie z wytycznymi lidera, określonymi w umowie) niezbędniej do przygotowania przez lidera wniosków o płatności nie rzadziej niż raz na kwartał zgodnie z terminami ustalonymi przez lidera. Umowa stanowi także, że lider może wstrzymać wypłatę dofinansowania partnerowi w przypadkach:

  1. braku złożenia odpowiedniej listy sprawdzającej przed wszczęciem właściwej procedury określającej sposób wyboru wykonawcy, jeżeli w złożonym wniosku o płatność zostały ujęte wydatki dotyczące tego postępowania;
  2. wystąpienia uzasadnionych podejrzeń, że projekt realizowany jest niezgodnie z umową (w szczególności w przypadku stwierdzenia rozbieżności między realizowanymi działaniami a zapisami wniosku o dofinansowanie) oraz wystąpienia podejrzenia nieprawidłowości lub stwierdzenia nieprawidłowości;
  3. niezłożenia przez partnera na wezwanie lidera lub instytucji pośredniczącej informacji i wyjaśnień dotyczących realizacji projektu lub wykonywania zobowiązań wynikających z umowy, nieusunięcia braków lub błędów w dokumentacji związanej z realizacją projektu;
  4. stwierdzenia braku postępu w realizacji projektu;
  5. powzięcia przez lidera lub instytucję pośredniczącą informacji od organów ochrony prawa lub kontroli o trwających czynnościach lub toczącym się postępowaniu karnym mogących mieć wpływ na prawidłową realizację projektu lub umowy;
  6. niezachowania warunków rozliczenia pobranych transz zaliczki, określonych w niniejszej umowie;
  7. do czasu wykonania zaleceń wynikających z ostatecznej informacji pokontrolnej z kontroli projektu;
  8. innych przypadkach działania na szkodę partnerstwa i realizacji projektu.

Umowa partnerska reguluje także kwestie związane z nieosiąganiem zakładanych w projekcie wskaźników, otóż zgodnie z § 24 umowy partnerskiej:

  1. ,,W przypadku stwierdzenia przez instytucję pośredniczącą braku realizacji 100% jednego lub obu zakładanych w danym roku wartości wskaźników projektu, instytucja pośrednicząca może pomniejszyć w kolejnym roku kwotę wydatków kwalifikowanych przeznaczonych na koszty kadry zarządzającej w projekcie. Instytucja pośrednicząca ustala kwotę pomniejszenia proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia wartości tych wskaźników.
  2. W przypadku stwierdzenia przez instytucję pośredniczącą na etapie weryfikacji wniosku o płatność końcową, że w wyniku realizacji projektu nie osiągnięto wartości wskaźników produktu, instytucja pośrednicząca pomniejsza dofinansowanie proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia tych wskaźników. W przypadku braku możliwości pomniejszenia płatności końcowej zwrot środków wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania ostatniej transzy dofinansowania następuje w trybie art. 207 ustawy o finansach publicznych. W sytuacji, gdy kwota ostatniej transzy dofinansowania jest niższa od kwoty dofinansowania wynikającej z pomniejszenia dofinansowania odsetki nalicza się odpowiednio od poprzednich transz dofinansowania.
  3. W przypadku stwierdzenia przez instytucję pośredniczącą na etapie weryfikacji wniosku o płatność końcową, że w wyniku realizacji projektu nie osiągnięto wartości wskaźników rezultatu, instytucja pośrednicząca może pomniejszyć dofinansowanie proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia tych wskaźników, w przypadku braku możliwości pomniejszenia płatności końcowej, zwrot środków wraz z odsetkami w wysokości określonej, jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania ostatniej transzy dofinansowania następuje w trybie art. 207 ustawy o finansach publicznych. W sytuacji, gdy kwota ostatniej transzy jest niższa od kwoty dofinansowania wynikającej z pomniejszenia dofinansowania odsetki nalicza się odpowiednio od poprzednich transz dofinansowania.
  4. Postanowienia ust. 1-3 nie mają zastosowania do wskaźników informacyjnych, tj. wskaźników, które mają charakter informacyjny dla instytucji odpowiedzialnych za realizację programu operacyjnego, a poziom realizacji ich wartości docelowych nie stanowi przedmiotu rozliczenia projektu.

Wniosek został uzupełniony w dniu 27 września 2019 r. o następujące informacje:

  1. Otrzymywane przez Wnioskodawcę dofinansowanie (za pośrednictwem Lidera projektu) jest przeznaczone na finansowanie wyłącznie zadań przypisanych Wnioskodawcy jako partnerowi projektu. Jest to tylko część kosztów projektu (). Stanowi ona ok. 2,3 % kosztów całości przedmiotowego projektu. Budżet całego projektu wynosi () złotych (w tym dofinansowanie () złotych), w tym budżet projektu Wnioskodawcy wynosi () zł (w tym dofinansowanie () zł).
  2. Wnioskodawca, w odniesieniu do przewidzianych w projekcie zadań, które polegają na wykonywaniu przez niego czynności na rzecz ostatecznych beneficjentów realizuje je po cenie zerowej.
  3. Podstawowym, ogólnym efektem projektu ma być, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie: (). W szczególności, co najmniej 200 z 270 pomysłów biznesowych objętych programem inkubacji przekształconych zostanie w produkty/usługi, gotowe do wejścia na rynek i otrzyma rekomendację do poddziałania (). We wniosku o dofinansowanie projektu wskazano, że dzięki projektowi w województwie (), utworzonych ma zostać 270 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym co najmniej 200 z nich w ramach programu inkubacji (2 etap realizacji projektu, do którego będzie przeprowadzany nabór spółek spośród uprzednio powstałych podmiotów) rozwinie swoje pomysły biznesowe do poziomu gotowości do wdrożenia na rynek (tzw. MVP) i otrzyma rekomendację do kolejnego poddziałania () Polska.
    W efekcie realizowanego projektu nastąpić ma indywidualne wsparcie rozwoju innowacyjnych pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup. W zależności od zapotrzebowania i stopnia zaawansowania danego pomysłu biznesowego, a także preferencji branżowych przewidziano realizację na rzecz przedsiębiorstw startup, które zostały zakwalifikowane do 2 etapu projektu różnych/różnego rodzajów/rodzaju wsparcia, obejmującego takie świadczenia usług, jak: a) podstawowe usługi inkubacji (tj. obsługa księgowa i/lub prawna, doradztwo podatkowe i wsparcie marketingowe); b) specjalistyczne usługi związane z opracowaniem produktu (w tym doradztwo IT/ICT, warsztaty ze strategii ochrony IP oraz pozyskiwania finansowania, wsparcie w obszarze zarządzania i przedsiębiorczości). Każdy inkubowany podmiot przez cały okres inkubacji będzie wspierany przez dedykowanego managera inkubacji. Managerowie inkubacji odpowiedzialni będą za przygotowanie dla każdej spółki szytego na miarę indywidualnego programu inkubacji. W programie tym znajdą się świadczenia podstawowe i zaprojektowane w oparciu o indywidualny program inkubacji usługi specjalistyczne, niezbędne dla osiągnięcia zweryfikowanego rynkowo MVP. W ramach tego zadania planuje się także udział w międzynarodowych wydarzeniach startupowych. W odniesieniu do tego wskazać należy, że Wnioskodawca będzie brał udział wyłącznie w realizacji następujących świadczeń:
    1. zapewnienie koordynatora lokalnego, którego zadaniem będzie m.in. prowadzenie rekrutacji uczestników projektu, wsparcie realizowanych w ośrodku działań informacyjno-promocyjnych projektu, wsparcie pomysłodawców w wypełnianiu kwestionariuszy zgłoszeniowych do projektu, organizacja spotkań integracyjnych i networkingowych dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie oraz nadzór organizacyjny nad realizacją procesów inkubacyjnych odbywających się w siedzibie partnera,
    2. zapewnienie eksperta, który zostanie zaangażowany do oceny merytorycznej wniosków aplikacyjnych, w szczególności złożonych przez pomysłodawców zainteresowanych inkubacją swoich pomysłów w (),
    3. zapewnienie eksperta, który zostanie zaangażowany do pomocy nad rozwijaniem pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup realizujących proces inkubacji w siedzibie partnera,
    4. podjęcie działań ukierunkowanych na promocję projektu i pozyskanie, z grona społeczności subregionu (), potencjalnych pomysłodawców zainteresowanych uczestnictwem w projekcie,
    5. wsparcie działań edukacyjnych związanych z informowaniem społeczności subregionu () o zaletach postaw przedsiębiorczych,
    6. udzielenie pomocy w znalezieniu mentorów branżowych, którzy będą wspierać uczestników projektu w rozwijaniu innowacyjnych pomysłów. Praca mentorów będzie bezpłatna, jednak będą im mogły zostać pokryte koszty związane z udziałem w spotkaniach z uczestnikami projektu,
    7. realizacja wymaganych czynności sprawozdawczych dotyczących projektu,
    8. zapewnienia przetwarzania danych osobowych uczestników projektu, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu i zakresie niezbędnym do wykonania Umowy,
    9. współpraca z Kierownikiem projektu w zakresie:
      1. zapewnienia bieżących kontaktów i efektywnej komunikacji pomiędzy liderem a partnerem,
      2. współpracy dla zapewnienia realizacji projektu zgodnie z przyjętą koncepcją,
      3. raportowania o postępach w realizacji Projektu w określonym przez lidera zakresie i formie,
      4. umożliwienia Instytucji Pośredniczącej i Instytucji Zarządzającej uczestnictwa w wybranych przez te instytucje wydarzeniach organizowanych przez partnera.
  4. Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu: ,,Lider wraz z partnerami zapewnią indywidualne programy inkubacji obejmujące usługi podstawowe świadczone na rzecz startupów, wsparcie doradcze, szkolenia i warsztaty oraz usługi specjalistyczne, w zależności od potrzeb nowo powstałego startupu. Działania te kierowane są do podmiotów, które zostaną zarejestrowane w Polsce, charakteryzujących się działalnością innowacyjną. Korzyści z udziału w projekcie będą zatem czerpali ostateczni beneficjenci, którzy otrzymają wystawione przez lidera projektu zaświadczenie o uzyskanej pomocy publicznej de minimis.
    Niezależnie od powyższego korzyści odnieść ma także region, w którym realizowany jest projekt. Zgodnie bowiem z określonym we wniosku o dofinansowanie celem projektu jest: stworzenie na obszarze woj. () korzystnych warunków dla powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, poprzez realizację profesjonalnego programu inkubacji startupów. Rozwój makroregionalnego ekosystemu startupowego przyczyni się do złagodzenia negatywnego trendu odpływu z województwa zdolnych studentów i absolwentów uczelni. Zwiększy liczbę innowacyjnych przedsiębiorstw zakładanych na terenie Polski. Doświadczenia nabyte dzięki realizacji projektu pozwolą rozwinąć potencjał 2 technoparków (Wnioskodawcy i partnera) i dzięki temu wzbogacić ich ofertę usług proinnowacyjnych i wzmocnić kompetencje personelu IOB.
  5. Zgodnie z ustaleniami umowy o dofinansowanie oraz umową partnerską zawartą przez Wnioskodawcę z liderem projektu, a także wynikającymi ze specyfikacji rodzajowej kosztów będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie projektu (w tym zakresie wyszczególnienie znajduje się w tabeli zawartej w odpowiedzi na pyt. 6), Wnioskodawca nabędzie nabywcą towarów lub usług:
    • w zakresie zakupów związanych z kosztem: () (poz. 2 w tabeli zawartej w odp. na pyt. nr 6), w tym wykonania lokalnych materiałów graficznych i reklamowych, zakupu mediów reklamowych,
    • ewentualnie w zakresie zakupów eksperckich, o których mowa w poz. 1 tabeli zawartej w odp. na pyt. nr 6 o ile będą one świadczone przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.
    W tym też i wyłącznie w ww. zakresie Wnioskodawca będzie otrzymywał faktury dokumentujące zakupy.
  6. Zgodnie z treścią wniosku o dofinansowanie projektu, który jest załącznikiem do umowy o dofinansowanie projektu (przedmiotowa umowa została zawarta przez lidera projektu, którym jest Miasto B. z Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości), kosztami Wnioskodawcy, które będą finansowane dotacją mają być (poniżej powołano zapisy tabeli zawartej we wniosku o dofinansowanie):
    TABELA PDF
    Wnioskodawca przeznaczy zatem otrzymane dofinansowanie wyłącznie na ww. rodzaje kosztów.
  7. Realizacja projektu jest tylko częściowo uzależniona od otrzymania refundacji. W przypadku, gdyby Wnioskodawca jej nie otrzymał, nie realizowałby projektu wyłącznie w zakresie:
    • określonym w § 5 ust. 2 pkt 6 umowy partnerskiej, tj. zakupu usług zewnętrznych związanych z przeprowadzeniem działań informacyjno-promocyjnych projektu; w tym zakresie zaplanowano kwotę w wysokości () zł (zaznaczając, że VAT w przypadku zakupu takich usług jest kosztem niekwalifikowalnym projektu i zostanie pokryty przez partnera);
    • prowadzenia wyodrębnionej informatycznej ewidencji księgowej lub stosowania w ramach istniejącego systemu ewidencji księgowej odrębnego kodu księgowego umożliwiającego identyfikację wszystkich transakcji oraz poszczególnych operacji księgowych związanych z projektem, uwzględniając podział na wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane. Partner także zapewnia, że środki są księgowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
    • części zadań określonych w projekcie do wykonania przez Koordynatora lokalnego, m.in. prowadzenia rekrutacji uczestników projektu, wsparcia pomysłodawców w wypełnianiu kwestionariuszy zgłoszeniowych do projektu, organizacji spotkań integracyjnych i networkingowych dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie, nadzór organizacyjny nad realizacją procesów inkubacyjnych odbywających się w siedzibie partnera.
    W pozostałym zakresie, Wnioskodawca realizowałby zadania, ponieważ wpisują się one w zadania statutowe Wnioskodawcy, który jest w sensie własnościowym spółką komunalną. I tak, niezależnie od otrzymania albo nieotrzymania dofinansowania Wnioskodawca realizowałby zadania związane z określonymi we wniosku o dofinansowanie poniższymi kwestiami:
    1. bezpłatnego udostepnienia sal spotkań biznesowych, sali konferencyjnej i sali czynnej 24h (istnieje możliwość korzystania z projektorów multimedialnych, kolorowych urządzeń wielofunkcyjnych, dostępu do szerokopasmowego internetu oraz korzystania ze sprzętu komputerowego), pod warunkiem, że firma zostanie ulokowana w (),
    2. udziału przedstawiciela Wnioskodawcy w Komitecie sterującym poz. 4 tabeli zawartej w odp. na pyt. 6., z uwagi na fakt, że ma być to osoba wykonująca, niezależnie od realizacji projektu, obowiązki zawodowe/służbowe w Sp. wpisujące się przedmiotowo/zakresowo w zadania związane z realizacja projektu,
    3. udziałem eksperta, o którym mowa w poz. 5 tabeli zawartej w odp. na pyt. 6., z uwagi na fakt, że ma być to osoba wykonująca, niezależnie od realizacji projektu, obowiązki zawodowe/służbowe w Sp. wpisujące się przedmiotowo/zakresowo w zadania związane z realizacja projektu.
  8. Zgodnie z postanowieniami umowy partnerskiej zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Liderem:
    • A) § 3 ust. 5: Lider ponosi wobec Instytucji Pośredniczącej pełną odpowiedzialność za realizację Projektu;
    • B) § 3 ust. 6: Partner ponosi pełną odpowiedzialność względem Lidera za realizację Projektu w zakresie przypisanym Partnerowi;
    • C) § 23:
      1. W przypadku rozwiązania Umowy Lider i Partner zobowiązani są do zwrotu otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania dofinansowania na rachunek bankowy Lidera i Partnera do dnia zwrotu oraz z odsetkami bankowymi od dofinansowania przekazanego w formie zaliczki, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania Umowy, na rachunek wskazany przez instytucję Pośredniczącą.
      2. W przypadku braku zwrotu dofinansowania wraz z odsetkami w terminie, o którym mowa w ust. 1, Instytucja Pośrednicząca podejmie czynności zmierzające do odzyskania należnych środków dofinansowania z wykorzystaniem dostępnych środków prawnych. Koszty czynności zmierzających do odzyskania dofinansowania obciążają solidarnie Lidera i Partnera.
      3. W przypadku:
        1. wykorzystania dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem;
        2. wykorzystania dofinansowania z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy o finansach publicznych;
        3. pobrania dofinansowania nienależnie lub w nadmiernej wysokości stosuje się art. 207 ustawy o finansach publicznych.
      4. Lider i Partner zobowiązują się do zwrotu środków również w przypadku wystąpienia w projekcie sytuacji wskazanych w ust. 3 wynikających z działania lub zaniechania podmiotów, którym Lider i Partner powierzyli realizację projektu lub jego części.
      5. Zwrot środków następuje w podziale na część dotyczącą płatności i dotacji celowej, zgodnie z informacją przekazaną Liderowi przez Instytucję Pośredniczącą, a także zgodnie z zakresem informacji zawartym w § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie płatności w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz przekazywania informacji dotyczących tych płatności. W przypadku, gdy zwrot środków nie zawiera niezbędnych informacji, Lider i Partner zobowiązani są do udzielenia stosownych wyjaśnień Instytucji Pośredniczącej, na jej żądanie.
      6. Lider lub Partner nie będzie odpowiedzialny wobec Instytucji Pośredniczącej lub nie będzie uznany za naruszającego postanowienia Umowy w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Umowy w zakresie, w jakim takie niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest wynikiem siły wyższej.
      7. Lider, po uprzednim otrzymaniu informacji od Partnera, zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania Instytucji Pośredniczącej o wystąpieniu siły wyższej, udowodnienia tych okoliczności poprzez przedstawienie dokumentacji potwierdzającej wystąpienie siły wyższej oraz wskazania wpływu, jaki miała na przebieg realizacji Projektu.;
      Natomiast zgodnie z § 24: umowy partnerskiej:
      1. W przypadku stwierdzenia przez Instytucję Pośredniczącą braku realizacji 100% jednego lub obu zakładanych w danym roku wartości wskaźników projektu, Instytucja Pośrednicząca może pomniejszyć w kolejnym roku kwotę wydatków kwalifikowalnych przeznaczonych na koszty kadry zarządzającej w projekcie. Instytucja Pośrednicząca ustala kwotę pomniejszenia proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia wartości tych wskaźników.
      2. W przypadku stwierdzenia przez Instytucję Pośredniczącą na etapie weryfikacji wniosku o płatność końcową, że w wyniku realizacji projektu nie osiągnięto wartości wskaźników produktu, Instytucja Pośrednicząca pomniejsza dofinansowanie proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia tych wskaźników. W przypadku braku możliwości pomniejszenia płatności końcowej zwrot środków wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania ostatniej transzy dofinansowania następuje w trybie art. 207 ustawy o finansach publicznych. W sytuacji, gdy kwota ostatniej transzy dofinansowania jest niższa od kwoty dofinansowania wynikającej z pomniejszenia dofinansowania odsetki nalicza się odpowiednio od poprzednich transz dofinansowania.
      3. W przypadku stwierdzenia przez Instytucję Pośredniczącą na etapie weryfikacji wniosku o płatność końcową, że w wyniku realizacji projektu nie osiągnięto wartości wskaźników rezultatu, Instytucja Pośrednicząca może pomniejszyć dofinansowanie proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia tych wskaźników. W przypadku braku możliwości pomniejszenia płatności końcowej, zwrot środków wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania ostatniej transzy dofinansowania następuje w trybie art. 207 ustawy o finansach publicznych. W sytuacji, gdy kwota ostatniej transzy jest niższa od kwoty dofinansowania wynikającej z pomniejszenia dofinansowania odsetki nalicza się odpowiednio od poprzednich transz dofinansowania.
      4. Postanowienia ust. l-3 nie mają zastosowania do wskaźników informacyjnych, tj. wskaźników, które mają charakter informacyjny dla instytucji odpowiedzialnych za realizację Programu Operacyjnego, a poziom realizacji ich wartości docelowych nie stanowi przedmiotu rozliczenia Projektu.
        Z powyższego wynika, że w przypadku niezrealizowania projektu, Wnioskodawca z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanych kwot dofinansowania.
  9. Zgodnie z założeniami projektu przedsiębiorstwa nie ponoszą opłat w związku z uczestnictwem w procesie inkubacji.
  10. Udział przedsiębiorstw typu startup w procesie inkubacji jest darmowy. W odniesieniu do dowolności reguluje to umowa inkubacji w ramach projektu, tj.:
    ,,§ 8 WYPOWIEDZENIE/ROZWIĄZANIE UMOWY
    1. Lider może rozwiązać niniejszą Umowę z zachowaniem 14-dniowego terminu wypowiedzenia (liczonego w dniach kalendarzowych) przed upływem okresu, o którym mowa w § 7 ust. 1 Umowy, z ważnych powodów, tj.:
      1. na podstawie porozumienia Stron, w przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających dalsze wykonywanie zobowiązań wynikających z Umowy;
      2. w przypadku rozwiązania Umowy o dofinansowanie udzielone Liderowi Projektu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości;
      3. braku podstaw do dalszego wykonywania Umowy;
      4. wystąpią okoliczności, które uniemożliwiają dalsze wykonywanie postanowień zawartych w Umowie;
      5. stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie przekazywanych przez Przedsiębiorstwo typu startup danych, zapewnień lub niewykonywania lub nienależytego wykonywania przez Przedsiębiorstwo typu startup Umowy;
      6. stwierdzenia niezrealizowania w indywidualnym programie inkubacji założonych kamieni milowych;
      7. zaprzestania działalności przez Przedsiębiorstwo typu startup;
      8. wobec Przedsiębiorstwa typu startup został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości, Przedsiębiorstwo typu startup pozostaje w stanie likwidacji lub podlega zarządowi komisarycznemu, Przedsiębiorstwa typu startup zawiesiło swoją działalność lub jest przedmiotem postępowań o podobnym charakterze.
    2. Lider może rozwiązać Umowę ze skutkiem natychmiastowym przed upływem okresu, na który została zawarta, na podstawie oświadczenia o rozwiązaniu Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w sytuacji opisanej w § 2 ust. 4, a także w przypadku rażącego naruszenia obowiązków przez Przedsiębiorstwo typu startup wynikających z Umowy. Przed złożeniem oświadczenia o rozwiązaniu Umowy, Lider wezwie Przedsiębiorstwo typu startup do należytego wykonywania Umowy oraz usunięcia w terminie nie krótszym niż 14 dni kalendarzowych stwierdzonych uchybień przy wykonywaniu Umowy. W przypadku bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu lub gdy z istoty naruszenia wynika, że uchybienia nie mogą być usunięte, Lider będzie uprawniony do rozwiązania Umowy przed upływem okresu, na który została zawarta bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz obciążenia Przedsiębiorstwa typu startup karą umowną w wysokości określonej w § 5 ust. 3 niniejszej Umowy wraz z odsetkami naliczonymi, jak dla zaległości podatkowych od dnia podpisania niniejszej Umowy.
    3. Lider dopuszcza możliwość rozwiązania niniejszej umowy za porozumieniem stron, konieczności poniesienia przez Przedsiębiorstwo typu startup kary umownej w wysokości określonej w § 5 ust. 3 niniejszej, w przypadku negatywnego zwalidowania koncepcji biznesowej rozwijanej przez Przedsiębiorstwo typu startup. Inaczej mówiąc, rozwiązanie umowy w przedmiotowej formie (za porozumieniem stron/bez nałożenia kary finansowej) może nastąpić jedynie w przypadku jasnych sygnałów z rynku, że rozwijany Pomysł biznesowy nie ma szans powodzenia/sukcesu. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, zostanie poprzedzone dogłębną analizą dokonaną przez przedstawiciela Lidera, a decyzja w tym zakresie zostanie podjęta przez Komitet Sterujący. Taka forma rozwiązania niniejszej Umowy będzie możliwa jedynie w przypadku zmian wynikających z aspektów rynkowo-biznesowych, a nie zaniedbań leżących po stronie Przedsiębiorstwa typu startup, wynikających z niedbałości i braku realizacji postanowień Umowy lub indywidualnego programu inkubacji.
    4. Oświadczenie o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu Umowy powinno zostać sporządzone na piśmie pod rygorem nieważności.
  11. Całość otrzymanego dofinansowania będzie wykorzystana na realizację projektu. Nie ma możliwości przekazania uczestnikom projektu dotacji w formie pieniężnej, w związku z czym Wnioskodawca nie będzie pośrednikiem przekazującym część dofinansowania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy otrzymane przez Wnioskodawcę jako partnera projektu dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu w kwocie (części), która finansować będzie wynagrodzenia przewidzianego umową partnerską wymaganego personelu partnera, tj. wynagrodzenia, o których mowa w powołanym § 5 ust. 2 pkt 1-5 umowy partnerskiej, stanowić będzie obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT)?

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane przez Zainteresowanego jako partnera projektu dofinansowanie w części, która pokrywać (finansować) będzie wynagrodzenia tzw. personelu partnera, który to personel ma być zapewniony przez Wnioskodawcę w celu współrealizacji projektu nie będzie stanowiło obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT) w art. 5 ust. 1 pkt 1 stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicjami zawartymi odpowiednio w art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:

  1. przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel;
  2. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
    • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
    • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
    • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z przytoczonych przepisów wynika, że o świadczeniu usługi w rozumieniu ustawy o VAT może być mowa tylko wówczas, gdy usługa jest skonkretyzowana w zakresie jej odbiorcy, tzw. dane świadczenie realizowane jest na rzecz konkretnego podmiotu (konsumenta, odbiorcy). To oznacza, że świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT, o ile wykonywane jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Odnośnie zaś wymienionego w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT warunku odpłatności świadczenia uznać trzeba, że pomiędzy czynnością świadczenia (w postaci dostawy towarów lub świadczenia usług) a płatnością musi zachodzić bezpośredni związek tego rodzaju, że możliwe jest stwierdzenie, że płatność następuje w zamian za realizację świadczenia. Zgodnie z dyspozycją art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Stąd też dla uznania, że dana dotacja (subwencja lub inna dopłata) podlega opodatkowaniu konieczne jest wykazanie jej bezpośredniego związku z ceną.

W wyroku C-184/00 Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że subwencja (dotacja) będzie traktowana jako zapłata, jeśli stanowi całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, i która jest wypłacana przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Przy czym, w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy, by możliwe było jej ustalenie. Cena, jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Nie jest konieczne, aby dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy, by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna. Z kolei w wyroku C-353/00 Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (w tym organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej.

Mając na uwadze powyższe przesłanki i odnosząc je do przedstawionego opisu stanu faktycznego, należy zauważyć, że dotacja/dofinansowanie projektu, którą Wnioskodawca partner projektu pozyskiwać będzie na realizację przewidzianych projektem i podpisaną umową partnerska zadań, w dużej części przeznaczona zostanie na działania, które nie mają ani charakteru usług, ani dostawy towarów na rzecz osób fizycznych lub podmiotów gospodarczych. Są one związane z obsługą i koordynacją działań służących współrealizacji projektu. Z pewnością określone w umowie partnerskiej działania, które mają być realizowane przez Wnioskodawcę i finansowane w ramach projektu polegające na:

  1. prowadzeniu rekrutacji uczestników projektu, wsparcie realizowanych w ośrodku działań informacyjno-promocyjnych projektu, wsparcie pomysłodawców w wypełnianiu kwestionariuszy zgłoszeniowych do projektu, organizacja spotkań integracyjnych i networkingowych dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie oraz nadzór organizacyjny nad relacją procesów inkubacyjnych odbywających się w siedzibie partnera (zadania koordynatora lokalnego zatrudnionego przez Wnioskodawcę zgodnie z § 4 ust. 5 pkt 1 umowy partnerskiej),
  2. dokonywaniu oceny merytorycznej wniosków aplikacyjnych, w szczególności złożonych przez pomysłodawców zainteresowanych inkubacją swoich pomysłów w () (zadanie eksperta zatrudnianego przez Wnioskodawcę zgodnie z § 4 ust. 5 pkt 2 umowy partnerskiej),
  3. promocji projektu i pozyskanie z subregionu () potencjalnych pomysłodawców zainteresowanych uczestnictwem w projekcie (zgodnie z § 4 ust. 5 pkt 4 umowy partnerskiej),
  4. wsparciu działań edukacyjnych związanych z informowaniem społeczności subregionu () o zaletach postaw przedsiębiorczych (zgodnie z § 4 ust. 5 pkt 5 umowy partnerskiej),
  5. obsługa księgowa projektu w części dotyczącej Wnioskodawcy (zgodnie z § 4 ust. 5 pkt 7 oraz § 5 ust. 2 pkt 5 umowy partnerskiej)
  6. udziale przedstawiciela partnera (Wnioskodawcy) w pracach komitetu sterującego projektu (zgodnie z § 4 ust. 5 pkt 2 oraz § 5 ust. 2 pkt 4 w zw. z § 8 ust. 4 umowy partnerskiej).

W kontekście obowiązujących regulacji nie mogą być uznane czy to za realizację przez Wnioskodawcę usług, czy też dostawę przez Wnioskodawcę towarów na rzecz osób fizycznych lub podmiotów gospodarczych. I to niezależnie od tego, że w konsekwencji także ich realizacja (tj. obok skonkretyzowanych działań na rzecz ostatecznych beneficjentów) przyczynia się do finalnego nieodpłatnego udziału beneficjentów końcowych w projekcie. Wnioskodawca zobowiązana jest m.in. zapewnić personel (osoby), które mają wykonać określone w projekcie oraz zawarte w umowie partnerskiej ww. zadania w ramach zatrudnienia na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych. Otrzymana zaś przez Wnioskodawcę część dofinansowania ma pokryć wynagrodzenie należne im za osobistą realizację obowiązków w projekcie, które jednocześnie nie stanowią skonkretyzowanych świadczeń (usług lub dostawy towarów) realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz podmiotów trzecich, co wynika formalnie z postanowień umowy partnerskiej (a wcześniej z wniosku o dofinansowanie projektu). Taki pogląd znajduje uzasadnienie w aktualnym orzecznictwie (wyrok WSA w Krakowie z 24 kwietnia 2018 r., I SA/Kr 221/18, LEX 2503333).

Przyjęcie, że otrzymana przez Wnioskodawcę kwota dofinansowania w części, w jakiej ma służyć finansowaniu wynagrodzeń osób fizycznych zaangażowanych w wykonywanie określonych powyżej wymienionych zadań przewidzianych umową partnerską powodowałoby uznanie, że faktycznie wynagrodzenia osób fizycznych nie wykonujących działalności opodatkowanej podatkiem VAT (wyłączenia na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy o VAT) są jednak tym podatkiem objęte co stałoby w sprzeczności z zasadami opodatkowania podatkiem VAT (zob. także w wyroku Trybunału Sprawiedliwości EU C-355/06).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się w myśl dyspozycji art. 7 ust. 1 ustawy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy wynika, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie nie będące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w rozumieniu art. 7 ustawy.

Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.

Zatem każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy jej wykonaniem a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną czynność w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Zatem pod pojęciem odpłatności rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. Należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego. Skoro przepisy nie określają formy zapłaty za świadczoną usługę należy uznać, że zobowiązanie usługobiorcy może mieć postać świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także świadczenie innej usługi (usługi wzajemnej). Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a świadczeniem wzajemnym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia.

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Ponadto stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, a w ramach swojej działalności, na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych, wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT. Zgodnie z aktem założycielskim umową podstawowym celem Wnioskodawcy jest tworzenie korzystnych warunków dla powstawania lub rozwoju przedsiębiorczości. Cel ten realizowany jest poprzez:

  • eksploatacje i zarządzanie infrastrukturą ,,(),
  • wynajem pomieszczeń dla przedsiębiorców,
  • udział w realizacji projektów pobudzających i wspierających rozwój przedsiębiorczości,
  • wykonywanie usług pobudzających i wspierających rozwój przedsiębiorczości, w tym doradztwa, analiz, opinii i ekspertyz,
  • komercjalizację wiedzy.

Wnioskodawca zawarł z gminą miejską umowę partnerską na rzecz realizacji projektu pod nazwą ,,(). Przy czym Gmina jest liderem projektu, natomiast Wnioskodawca występuje jako partner projektu (jeden z kilku partnerów). Projekt będzie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Zaplanowane wydatki na realizację projektu ogółem wynieść mają ogółem () zł. Dofinansowanie całego projektu ze środków publicznych ma pokryć wydatki kwalifikowalne w kwocie () zł i będzie pochodzić ze środków z Unii Europejskiej (85% dofinansowania) oraz dotacji z budżetu krajowego (15% dofinansowania). Projekt, zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie, będzie wdrażany przez lidera projektu we współpracy i z udziałem w przedsięwzięciu dziewięciu podmiotów będących partnerami projektu, w tym przez Wnioskodawcę Sp. z o.o. Partnerzy projektu będą mieli różną formę organizacyjno-prawną (w tym publiczna uczelnia wyższa, spółki z o.o., spółka akcyjna, spółka jawna, spółka partnerska, stowarzyszenie). Niezależnie jednak od formy organizacyjno-prawnej, wszyscy partnerzy projektu są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. Projekt ma być realizowany do września 2023 r.

Celem projektu jest stworzenie na obszarze gminy i województwa () korzystnych warunków dla powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, poprzez docelową realizację profesjonalnego programu inkubacji startupów, rozwój makroregionalnego ekosystemu startupowego przyczyni się do złagodzenia negatywnego trendu odpływu z województwa () zdolnych studentów i absolwentów uczelni, zwiększy liczbę innowacyjnych przedsiębiorstw zakładanych na terenie Polski. Doświadczenia nabyte dzięki realizacji projektu pozwolą rozwinąć potencjał Wnioskodawcy i dzięki temu wzbogacić ofertę usług proinnowacyjnych i wzmocnić kompetencje personelu Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB).

Zakładanym głównym rezultatem projektu będzie stworzenie warunków sprzyjających zakładaniu oraz rozwijaniu innowacyjnych i technologicznych startupów w Polsce. Dzięki projektowi w województwie () utworzonych ma zostać 270 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym co najmniej 200 z nich w ramach programu inkubacji (2 etap realizacji projektu, do którego będzie przeprowadzany nabór spółek spośród uprzednio powstałych podmiotów) rozwinie swoje pomysły biznesowe do poziomu gotowości do wdrożenia na rynek (tzw. MVP) i otrzyma rekomendację do kolejnego poddziałania () Polska.

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie złożonym przez lidera, w ramach całego projektu zaplanowano trzy kategorie (grupy) zadań, mianowicie:

  1. Przeprowadzenie naboru i ocena innowacyjnych wniosków w ramach tego zadania przeprowadzone zostaną działania informacyjno-promocyjne. Będą organizowane wydarzenia startupowe. Wydarzenia te zwierać będą komponent edukacyjny i informacyjny, obejmujący takie zagadnienia, jak m.in.: zasady funkcjonowania platformy startowej, przebiegu i efektów inkubacji, zasad prowadzenia przedsiębiorstwa. W ramach tego zadania przewiduje się także przeprowadzenie przez panel ekspertów ocen formalnych i merytorycznych zgłoszonych pomysłów. Szczegółowo na temat tego zadania zob. opis pod niniejszym wyliczeniem.
  2. Indywidualne wsparcie rozwoju innowacyjnych pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup w zależności od zapotrzebowania i stopnia zaawansowania danego pomysłu biznesowego, a także preferencji branżowych przewidziano realizację na rzecz przedsiębiorstw startup, które zostały zakwalifikowane do 2 etapu projektu różnego rodzaju wsparcia, obejmującego takie świadczenia, jak: a) podstawowe usługi inkubacji (obsługa księgowa i/lub prawna, doradztwo podatkowe) i wsparcie marketingowe; b) specjalistyczne usługi związane z opracowaniem produktu, w tym doradztwo IT/CT, warsztaty ze strategii ochrony IP oraz pozyskiwania finansowania, wsparcie w obszarze zarządzania i przedsiębiorczości. Każdy inkubowany podmiot przez cały okres inkubacji będzie wspierany przez dedykowanego menagera inkubacji. Menagerowie inkubacji odpowiedzialni będą za przygotowanie za przygotowanie dla każdej spółki ,,szytego na miarę indywidualnego programu inkubacji. W programie tym znajdą się świadczenia podstawowe i zaprojektowane w oparciu o indywidualny program inkubacji usługi specjalistyczne, niezbędne dla osiągnięcia zweryfikowanego rynkowo MVP. W ramach tego zadania planuje się także udział w międzynarodowych wydarzeniach startupowych.
  3. Koszty pośrednie w ramach udziału w przedsięwzięciu partnerów przewidziano, że koszty pośrednie zostaną podzielone według nich proporcjonalnie, zgodnie z zaangażowaniem w realizację danych działań, zostaną one przeznaczone na pokrycie wydatków, zgodnie z wytycznymi projektu.
    Część działań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu (zadania wymienione powyżej w pkt 1) nie ma charakteru skonkretyzowanych usług i ma na celu promocje projektu oraz edukację przede wszystkim na temat zasad, procesu i zamierzonych celów oraz rezultatów projektu. W pierwszym etapie działania te skierowane są do nieokreślonego kręgu osób fizycznych, nie będących przedsiębiorcami. Celem tych działań promocyjno-edukacyjnych jest zaznajomienie ewentualnych pomysłodawców (potencjalnych, przyszłych przedsiębiorców) z instrumentem, jakim są platformy startowe, zachęcenie do zgłoszenia swojego pomysłu na innowacyjny biznes do platformy. Złożone pomysły będą oceniane przez panel ekspertów, w tym zapewnionych m.in. przez partnera projektu, osoby fizyczne, które zakwalifikowane zostaną do udziału w projekcie przez panel ekspertów zobligowane będą do założenia spółki z ograniczona odpowiedzialnością i dopiero od tego momentu w projekcie świadczone będzie wsparcie dla MŚP (w ramach zadań wymienionych w pkt 2). Działania promocyjno-edukacyjne, o których mowa w pkt 1 wyliczenia, będą też, w kolejnym etapie realizacji projektu, skierowane do powstałych w ramach projektu spółek po to, aby docelowo zachęcić część z nich do dalszego udziału w projekcie i podjęcia procesu inkubacji oraz wdrożenia swoich pomysłów i wprowadzenia ich na rynek (wskazywany wskaźnik 200 spółek spośród 270 powstałych w ramach projektu) oraz zawarcia w tym przedmiocie umowy inkubacji.

Wnioskodawca będzie realizował tylko część ww. zadań, zgodnie z § 4 ust. 5 zawartej z liderem projektu umowy partnerskiej, Wnioskodawca zobowiązał się do:

  1. ,,Zapewnienia koordynatora lokalnego, którego zadaniem będzie m.in. prowadzenie rekrutacji uczestników projektu, wsparcie realizowanych w ośrodku działań informacyjno-promocyjnych projektu, wsparcie pomysłodawców w wypełnianiu kwestionariuszy zgłoszeniowych do projektu, organizacja spotkań integracyjnych i networkingowych dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie oraz nadzór organizacyjny nad realizacją procesów inkubacyjnych odbywających się w siedzibie partnera;
  2. Zapewnienia eksperta, który zostanie zaangażowany do oceny merytorycznej wniosków aplikacyjnych, w szczególności złożonych przez pomysłodawców zainteresowanych inkubacją swoich pomysłów w ();
  3. Zapewnienia eksperta, który zostanie zaangażowany do pomocy nad rozwijaniem pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup realizujących proces inkubacji w siedzibie partnera;
  4. Podjęcia działań ukierunkowanych na promocję projektu i pozyskanie, z grona społeczności subregionu (), potencjalnych pomysłodawców zainteresowanych uczestnictwem w projekcie;
  5. Wsparcia działań edukacyjnych związanych z informowaniem społeczności subregionu () o zaletach postaw przedsiębiorczych;
  6. Udzielenia pomocy w znalezieniu mentorów branżowych, którzy będą wspierać uczestników projektu w rozwijaniu innowacyjnych pomysłów. Praca mentorów będzie bezpłatna, jednak będą im mogły zostać pokryte koszty związane z udziałem w spotkaniach z uczestnikami projektu;
  7. Realizacji wymaganych czynności sprawozdawczych dotyczących projektu,
  8. Zapewnienia przetwarzania danych osobowych uczestników projektu, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu i zakresie niezbędnym do wykonywania umowy;
  9. Współpracy z kierownikiem projektu w zakresie:
    1. zapewnienia bieżących kontaktów i efektywnej komunikacji między liderem a partnerem;
    2. współpracy dla zapewnienia realizacji projektu zgodnie z przyjętą koncepcją;
    3. raportowania o postępach w realizacji projektu w określonym przez lidera zakresie i formie;
    4. umożliwienia instytucji pośredniczącej i instytucji zarządzającej uczestnictwa w wybranych przez te instytucje wydarzeniach organizowanych przez partnera.

Istotne jest przy tym, że zgodnie z przedmiotową umową partnerstwa ,,lider nie może dokonać zakupu towarów lub usług związanych z projektem od partnera oraz partner nie może dokonać zakupu towarów lub usług związanych z projektem od lidera lub innego partnera (zapis § 4 ust. 6). Postanowienie jest konsekwencją warunków określonych umową o dofinansowanie projektu, oznacza to, że partnerzy projektu, w tym Wnioskodawca współuczestniczą z liderem w realizacji projektu, w związku z czym nie mogą i nie pełnią roli podwykonawców lidera. Pomiędzy liderem a partnerami, w tym Wnioskodawcą nie będą zachodziły transakcje handlowe (sprzedaży i zakupu), a zatem Wnioskodawca nie będzie mógł i nie będzie wystawiał liderowi (Gminie) faktur za zrealizowane w ramach projektu czynności (usługi). Tak więc tylko dotacja pozostająca do dyspozycji Wnioskodawcy będzie stanowiła jego przychód. Wnioskodawca jako partner będzie zobowiązany do przedkładania liderowi cząstkowych wniosków o płatność zawierających zestawienie kosztów poniesionych w ramach projektu wraz z dokumentami potwierdzającymi ich poniesienie. W odniesieniu do rozliczania wydatków partnera projektu (Wnioskodawca) lider będzie pełnił rolę pośrednika w przekazywaniu dotacji z PARP. Przepływy finansowe w odniesieniu do otrzymanej na realizację projektu dotacji będą przedstawiały się w następujący sposób:

  1. forma finansowania przekazywanego Wnioskodawcy będzie mieć charakter zaliczki lub refundacji (§ 11 ust. 1 umowy partnerskiej),
  2. środki z PARP będą wpływać na konto Gminy (lidera projektu), po czym w odniesieniu do partnerów będą przekazywane w stosownej wysokości (w ramach tzw. ,,budżetu partnera) na wyodrębnione konto Wnioskodawcy (§ 11 ust. 2 i 4 umowy partnerskiej),
  3. Wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia kopii dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków projektowych (§ 11 ust. 11 umowy partnerskiej) przy czym zasady uproszczone dotyczą wydatków na wynagrodzenie tzw. personelu partnera, o którym mowa pod lit. d) oraz w § 5 ust. 2 pkt 1), 2), 3), 5) umowy oraz przedstawiciela partnera,
  4. wartość procentowa kosztów pośrednich rozliczana stawką ryczałtową wynosi 15% wartości bezpośrednich kwalifikowanych kosztów personelu projektu partnera (tj. osób wymienionych w powyżej cytowanym § 5 ust. 2 pkt 1), 2), 3), 5) umowy oraz przedstawiciela komitetu sterującego).

Wnioskodawca jako partner projektu, zgodnie z zawartą z liderem umową partnerską ponosić będzie wymienione w umowie partnerskiej kategorie kosztów, które determinują wysokość otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania. Umowa ta określa także zasady pokrywania tychże kosztów. W tym zakresie postanowienia § 5 ust. 2-6 umowy partnerskiej są następujące:

  1. Koszty realizacji zadań przez partnera:
    1. koszt wynagrodzenia koordynatora lokalnego, o którym mowa w § 4 ust. 5 pkt 1 wynosi () zł (() X 57),
      Koordynator lokalny otrzyma dodatek specjalny lub refundację części wynagrodzenia na okres realizacji projektu , tj. 57 miesięcy,
    2. koszt wynagrodzenia eksperta, o którym mowa w § 4 ust. 5 pkt 2) wynosi () zł za godzinę pracy eksperta,
    3. koszt wynagrodzenia eksperta, o którym mowa w § 4 ust. 5 pkt 3) wynosi () zł za godzinę pracy eksperta,
    4. za udział w posiedzeniu komitetu sterującego, przedstawiciel partnera otrzymuje wynagrodzenie w wysokości () zł brutto,
      W trakcie realizacji projektu zaplanowano 57 spotkań komitetu sterującego. Zasady udziału w komitecie sterującym określono w § 8,
    5. koszt wynagrodzenia obsługi księgowej projektu partnera zgodnie z § 11 ust. 3 w wysokości () zł (() zł X 60 miesięcy),
    6. na zakup usług zewnętrznych związanych z prowadzeniem działań informacyjno-promocyjnych projektu zaplanowano kwotę w wysokości () zł, zaznaczając, że w przypadku zakupu takich usług jest kosztem niekwalifikowanym projektu i zostanie pokryty przez partnera.
  2. koszty wynagrodzenia osób wymienionych w § 5 ust. 2 pokrywane są z budżetu projektu partnera, niezależnie od formy ich zatrudnienia, z zastrzeżeniem, że kwalifikowalnymi składnikami wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy są: wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, składki na fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz wydatki ponoszone na pracowniczy program emerytalny, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych. Partner nie wystawia faktur liderowi, przedstawia jedynie miesięczne koszty wynagrodzenia ww. osób. Tylko takie koszty mogą stanowić kwotę, jaka zostanie przydzielona partnerowi w ramach realizacji projektu,
  3. planowane zaangażowanie eksperta wymienionego w § 5 ust. 2 pkt 2-3 wynosi 185 godzin, z zastrzeżeniem, że liczba godzin pracy eksperta może ulec zmianie w zależności od potrzeb projektu, z uwzględnieniem zapisów § 9 ust. 5 i 6.

Wskazać przy tym należy, że zgodnie z § 8 ust. 4 umowy partnerskiej, do zadań komitetu sterującego należy: zatwierdzanie pomysłów biznesowych rekomendowanych do przyjęcia do platformy startowej w wyniku przeprowadzonej oceny przez panele ekspertów (zatwierdzenie listy rankingowej oraz rankingowej listy rezerwowej utworzonych przez kierownika projektu, rekomendacja do projektu przedsiębiorstw typu startup); analiza informacji dotyczących stanu realizacji projektu przedstawianych przez kierownika projektu; interpretacja ustaleń zawartych w dokumentacji projektu; rekomendowanie przedsiębiorstw typu startup do poddziałania () w Polsce () (spośród przedsiębiorstw typu startup, które pozytywnie zakończą program akceleracji w ramach platformy startowej); rozpatrywanie wniosków składanych przez kierownika projektu; - podejmowanie decyzji o konieczności podjęcia działań zapobiegawczych lub naprawczych (w przypadku identyfikacji wysokiego ryzyka dla realizacji projektu); - rozstrzyganie sporów związanych z realizacją projektu.

Wnioskodawca wskazuje, że osoby wchodzące w skład tzw. personelu partnera projektu są lub będą zatrudnione przez Wnioskodawcę w następujących formach:

  • koordynator lokalny na podstawie umowy o pracę;
  • ekspert zaangażowany do oceny merytorycznej wniosków aplikacyjnych na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania;
  • ekspert zaangażowany do pomocy nad rozwijaniem pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania;
  • przedstawiciel partnera w komitecie sterującym na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania;
  • osoba dokonująca obsługi księgowej na podstawie umowy o pracę.

Z powyższego wynika, że należne Wnioskodawcy dofinansowanie części realizowanego przez niego projektu wynika z: kalkulowanych stawek wynagrodzeń miesięcznych lub godzinowych wymienionych w § 5 ust. 2 pkt 1-5 umowy partnerskiej; stawki kwotowej za zakup usług wskazanych w § 5 ust. 2 pkt 6 umowy partnerskiej. Otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie umożliwi realizację zadań wymienionych w § 4 ust. 5 umowy partnerskiej (powołano je in extenso wcześniej), które jak już wskazano nie stanowią w większości skonkretyzowanych usług na rzecz podmiotów trzecich, ale które finalnie (w tym pośrednio) umożliwią niepobieranie opłat od osób i podmiotów będących ostatecznymi adresatami projektu (ostatecznymi beneficjentami).

Warunkiem wypłaty dofinansowania jest zatwierdzenie przez instytucję pośredniczącą poniesionych przez lidera i partnera wydatków kwalifikowanych (na podstawie prawidłowych dokumentów księgowych) oraz pozytywnie zweryfikowanie części sprawozdawczej wniosku o płatność (§ 11 ust. 14 umowy partnerskiej). Partner zobowiązany jest do składania liderowi informacji i dokumentacji (zgodnie z wytycznymi lidera, określonymi w umowie) niezbędniej do przegotowania przez lidera wniosków o płatności nie rzadziej niż raz na kwartał zgodnie z terminami ustalonymi przez lidera. Umowa stanowi także, że lider może wstrzymać wypłatę dofinansowania partnerowi w przypadkach:

  1. braku złożenia odpowiedniej listy sprawdzającej przed wszczęciem właściwej procedury określającej sposób wyboru wykonawcy, jeżeli w złożonym wniosku o płatność zostały ujęte wydatki dotyczące tego postepowania;
  2. wystąpienia uzasadnionych podejrzeń, że projekt realizowany jest niezgodnie z umową (w szczególności w przypadku stwierdzenia rozbieżności między realizowanymi działaniami a zapisami wniosku o dofinansowanie) oraz wystąpienia podejrzenia nieprawidłowości lub stwierdzenia nieprawidłowości;
  3. niezłożenia przez partnera na wezwanie lidera lub instytucji pośredniczącej informacji i wyjaśnień dotyczących realizacji projektu lub wykonywania zobowiązań wynikających z umowy, nieusunięcia braków lub błędów w dokumentacji związanej z realizacją projektu;
  4. stwierdzenia braku postępu w realizacji projektu;
  5. powzięcia przez lidera lub instytucję pośredniczącą informacji od organów ochrony prawa lub kontroli o trwających czynnościach lub toczącym się postępowaniu karnym mogących mieć wpływ na prawidłową realizację projektu lub umowy;
  6. niezachowania warunków rozliczenia pobranych transz zaliczki, określonych w niniejszej umowie;
  7. do czasu wykonania zaleceń wynikających z ostatecznej informacji pokontrolnej z kontroli projektu;
  8. innych przypadkach działania na szkodę partnerstwa i realizacji projektu.

Umowa partnerska reguluje także kwestie związane z nieosiąganiem zakładanych w projekcie wskaźników, otóż zgodnie z § 24 umowy partnerskiej:

  1. ,,W przypadku stwierdzenia przez instytucję pośredniczącą braku realizacji 100% jednego lub obu zakładanych w danym roku wartości wskaźników projektu, instytucja pośrednicząca może pomniejszyć w kolejnym roku kwotę wydatków kwalifikowanych przeznaczonych na koszty kadry zarządzającej w projekcie. Instytucja pośrednicząca ustala kwotę pomniejszenia proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia wartości tych wskaźników.
  2. W przypadku stwierdzenia przez instytucję pośredniczącą na etapie weryfikacji wniosku o płatność końcową, że w wyniku realizacji projektu nie osiągnięto wartości wskaźników produktu, instytucja pośrednicząca pomniejsza dofinansowanie proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia tych wskaźników. W przypadku braku możliwości pomniejszenia płatności końcowej zwrot środków wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania ostatniej transzy dofinansowania następuje w trybie art. 207 ustawy o finansach publicznych. W sytuacji, gdy kwota ostatniej transzy dofinansowania jest niższa od kwoty dofinansowania wynikającej z pomniejszenia dofinansowania odsetki nalicza się odpowiednio od poprzednich transz dofinansowania.
  3. W przypadku stwierdzenia przez instytucję pośredniczącą na etapie weryfikacji wniosku o płatność końcową, że w wyniku realizacji projektu nie osiągnięto wartości wskaźników rezultatu, instytucja pośrednicząca może pomniejszyć dofinansowanie proporcjonalnie do stopnia nieosiągnięcia tych wskaźników, w przypadku braku możliwości pomniejszenia płatności końcowej, zwrot środków wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania ostatniej transzy dofinansowania następuje w trybie art. 207 ustawy o finansach publicznych. W sytuacji, gdy kwota ostatniej transzy jest niższa od kwoty dofinansowania wynikającej z pomniejszenia dofinansowania odsetki nalicza się odpowiednio od poprzednich transz dofinansowania.
  4. Postanowienia ust. 1-3 nie mają zastosowania do wskaźników informacyjnych, tj. wskaźników, które mają charakter informacyjny dla instytucji odpowiedzialnych za realizację programu operacyjnego, a poziom realizacji ich wartości docelowych nie stanowi przedmiotu rozliczenia projektu.

Otrzymywane przez Wnioskodawcę dofinansowanie (za pośrednictwem Lidera projektu) jest przeznaczone na finansowanie wyłącznie zadań przypisanych Wnioskodawcy jako partnerowi projektu.

Wnioskodawca, w odniesieniu do przewidzianych w projekcie zadań, które polegają na wykonywaniu przez niego czynności na rzecz ostatecznych beneficjentów realizuje je po cenie zerowej.

Realizacja projektu jest tylko częściowo uzależniona od otrzymania refundacji. W przypadku, gdyby Wnioskodawca jej nie otrzymał, nie realizowałby projektu wyłącznie w zakresie:

  • określonym w § 5 ust. 2 pkt 6 umowy partnerskiej, tj. zakupu usług zewnętrznych związanych z przeprowadzeniem działań informacyjno-promocyjnych projektu; w tym zakresie zaplanowano kwotę w wysokości () zł (zaznaczając, że VAT w przypadku zakupu takich usług jest kosztem niekwalifikowalnym projektu i zostanie pokryty przez partnera);
  • prowadzenia wyodrębnionej informatycznej ewidencji księgowej lub stosowania w ramach istniejącego systemu ewidencji księgowej odrębnego kodu księgowego umożliwiającego identyfikację wszystkich transakcji oraz poszczególnych operacji księgowych związanych z projektem, uwzględniając podział na wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane. Partner także zapewnia, że środki są księgowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
  • części zadań określonych w projekcie do wykonania przez Koordynatora lokalnego, m.in. prowadzenia rekrutacji uczestników projektu, wsparcia pomysłodawców w wypełnianiu kwestionariuszy zgłoszeniowych do projektu, organizacji spotkań integracyjnych i networkingowych dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie, nadzór organizacyjny nad realizacją procesów inkubacyjnych odbywających się w siedzibie partnera.

Zgodnie z założeniami projektu przedsiębiorstwa nie ponoszą opłat w związku z uczestnictwem w procesie inkubacji.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą stwierdzenia, czy otrzymane przez partnera projektu dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu w kwocie (części), która finansować będzie wynagrodzenia przewidzianego umową partnerską wymaganego personelu partnera, tj. wynagrodzenia, o których mowa w powołanym § 5 ust. 2 pkt 1-5 umowy partnerskiej, stanowić będzie obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl ust. 6 powołanego artykułu, podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Z kolei w oparciu o art. 29a ust. 7 ustawy, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

  1. stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
  2. udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
  3. otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Powołany przepis art. 29a ust. 1 ustawy określa zasadę ogólną odnoszącą się do podstawy opodatkowania. W myśl tej zasady ogólnej, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.

Należy zauważyć, że powyższa regulacja jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady. Przepis art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady stanowi, że w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu.

W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy, by możliwe było jej ustalenie. Cena, jaką płaci nabywca, musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, że dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy, by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.

W wyroku C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.

Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają VAT.

Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza VAT.

Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można i należy potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.

W sytuacji zatem, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawowy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) podlegają opodatkowaniu, czy też nie podlegają opodatkowaniu istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.

Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Związane jest to z tym, że podstawa opodatkowania stanowi wartość faktycznie uzyskaną przez sprzedawcę z tytułu danej opodatkowanej czynności. Należy jednocześnie wskazać, że nie ma tu znaczenia status podmiotu wypłacającego dofinansowanie ani pochodzenie środków, z których to dofinansowanie jest wypłacane.

Z treści powołanych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia.

Nie ma przy tym znaczenia, od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest, aby było to wynagrodzenie za daną konkretną usługę lub za daną konkretną dostawę.

Należy zauważyć, że otrzymanie dofinansowania (dotacji, dopłaty) nie stanowi samo w sobie żadnej czynności, ani też zdarzenia opodatkowanego. Dotacje (dopłaty) podlegają bowiem opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Dotacje, które stanowią dopłatę do ceny sprzedawanych towarów, czy świadczonych usług, są ściśle związane z daną usługą, czy towarem i podlegają opodatkowaniu.

Koniecznym zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy jest wyjaśnienie pojęcia subwencja bezpośrednio związana z ceną.

Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można i należy potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.

Jak wskazano powyżej kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest stwierdzenie, że dotacja przekazywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie. Analiza przedstawionego opisu sprawy, treści cytowanych przepisów prawa podatkowego oraz orzecznictwa TSUE prowadzi bowiem do stwierdzenia, że przekazywane Wnioskodawcy środki finansowe na realizację przedmiotowego projektu stanowią dotację, która ma bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Przedmiotowy projekt jest konkretnym zadaniem, wyodrębnionym z ogólnej działalności Wnioskodawcy i jak wskazano w treści wniosku dotacja wypłacana jest w formie zaliczki w wysokości określonej w harmonogramie płatności i przeznaczona jest na pokrycie ściśle określonych wydatków ponoszonych przez Partnera projektu.

Zatem otrzymywane przez Wnioskodawcę środki finansowe stanowiące dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z realizacją ww. projektu należy uznać za mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach projektu, gdyż dzięki dofinansowaniu uczestnicy projektu biorą w nim bezpłatny udział, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za usługi wykonywane w ramach projektu co najmniej równej wydatkom związanym z ich organizacją i przeprowadzeniem, lub nie doszłoby do realizacji projektu w takim zakresie.

Ponadto w tym miejscu należy podkreślić, że to, na co Wnioskodawca przeznacza przedmiotową dotację, tj. na sfinansowanie zakupów (pokrycie kosztów) jest sprawą drugorzędną, bowiem zwykle tak jest, że środki uzyskane przez podmiot świadczący usługi są przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem danej usługi. Istotne w przedmiotowej sprawie jest to, że wykonanie usług w takiej formie jest zależne od otrzymania dotacji, co przeczy tezie, że nie stanowi ona dopłaty do świadczonych usług.

W związku z powyższym otrzymywana dotacja w istocie w sposób zindywidualizowany i policzalny związana jest z wartością danego świadczenia, a więc jego ceną, ustaloną w tym przypadku, na poziomie poniesionych kosztów, bowiem możliwe jest zidentyfikowanie ekonomicznej i bezpośredniej zależności pomiędzy dotacją, a ostateczną wartością (ceną) wykonanej usługi.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić zatem należy, że przedmiotowa dotacja stanowiąca pokrycie ceny świadczonych usług, jest dotacją bezpośrednio wpływającą na ich wartość jako wynagrodzenie od podmiotu trzeciego za świadczone usługi i stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W opisanym zdarzeniu przyszłym nie ma znaczenia okoliczność, że Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia od uczestników projektu (jak wskazał Wnioskodawca udział przedsiębiorstw typu startup w procesie inkubacji jest darmowy, Wnioskodawca nie nakłada na inkubowane przedsiębiorstwa typu startup żadnych opłat związanych z uczestnictwem w procesie inkubacji), a od osoby trzeciej, tj. pochodzi ono ze środków lidera. Kryterium uznania dotacji za stanowiącą w całości podstawę opodatkowania jest stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak już powyżej wskazano, projekt jest konkretnym zadaniem, wyodrębnionym z ogólnej działalności Wnioskodawcy i z zasad dofinansowania wynika, że nie jest ono udzielane na ogólne koszty funkcjonowania Wnioskodawcy. Zatem otrzymane przez Wnioskodawcę kwoty, stanowiące dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z realizacją ww. projektu, należy uznać za w całości mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach projektu. Należy zauważyć, że to, na co Wnioskodawca przeznaczy tę dotację, tj. na sfinansowanie jakich zakupów, jest sprawą drugorzędną, bowiem jak już wskazano zwykle tak jest, że środki uzyskane przez podmiot świadczący usługi w postaci ceny są przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem tej usługi.

Podsumowując, otrzymane przez Wnioskodawcę jako partnera projektu dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu w kwocie (części), która finansować będzie wynagrodzenia przewidzianego umową partnerską wymaganego personelu partnera, tj. wynagrodzenia, o których mowa w powołanym § 5 ust. 2 pkt 1-5 umowy partnerskiej, stanowić będzie obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Tutejszy organ wskazuje, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym zaznaczenia wymaga, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone. Dotyczy to kwestii ustalenia/przyporządkowania personelu partnera do poszczególnych rodzajów zatrudnienia, gdyż nie było to przedmiotem zapytania. Tut. Organ oparł się na opisie zdarzenia przyszłego, z którego wynika, że: ,,() osoby wchodzące w skład tzw. personelu partnera projektu są lub będą zatrudnione przez Wnioskodawcę ().

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

nieprawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej