1) Czy nabycie warzyw i kwiatów ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa rolnego może Pani dokumentować fakturami VAT RR? 2) Czy po spełnieniu wymogów ... - Interpretacja - 0115-KDIT1-1.4012.607.2019.3.MS

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.607.2019.3.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

1) Czy nabycie warzyw i kwiatów ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa rolnego może Pani dokumentować fakturami VAT RR? 2) Czy po spełnieniu wymogów wynikających z przepisów ustawy o VAT ma Pani prawo do uwzględniania w podatku naliczonym zryczałtowanego zwrotu podatku wykazanego w wyżej wymienionych fakturach?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2019 r. (data wpływu 17 września 2019 r.), uzupełnionym w dniu 15 listopada 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania nabycia towarów poprzez wystawienie faktury VAT RR oraz prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, stanowiącego podatek naliczony jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania nabycia towarów poprzez wystawienie faktury VAT RR oraz prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, stanowiącego podatek naliczony. Wniosek uzupełniono w dniu 15 listopada 2019 r.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą od 1 lipca 2015 r. w zakresie:

  • 47.76.Z sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (kod przeważający);
  • 47.19.Z pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.21.Z sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.75.Z sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.79.Z sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • 47.89.Z sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach;
  • 47.91.Z sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

Formą opodatkowania działalności jest podatkowa księga przychodów i rozchodów przy zastosowaniu skali podatkowej. W dniu 5 sierpnia 2019 r. po przekroczeniu obrotu 200.000 zł zarejestrowała się Pani jako podatnik VAT czynny.

W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej dokonuje Pani zakupu owoców i warzyw od rolników ryczałtowych. Zakup dokumentuje fakturą VAT RR. Prowadzi Pani wspólnie z małżonkiem gospodarstwo rolne o pow. 4 ha i z tego tytułu oboje korzystają Państwo ze statusu rolnika ryczałtowego. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa.

Nabycie kwiatów i warzyw ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa dokumentuje Pani fakturą VAT RR wystawioną na małżonka. Płatności za te faktury dokonuje przelewem w ustalonym terminie na konto męża, zgodnie z art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług. Kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku z faktur VAT RR odlicza Pani w ramach podatku naliczonego z działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że gospodarstwo rolne (którego Pani jest współwłaścicielem) prowadzone jest przez małżonka i to on posiada status rolnika ryczałtowego. Pani prowadzi natomiast sklep, w którym sprzedaje towary zakupione od rolników ryczałtowych, w tym od współmałżonka.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy nabycie warzyw i kwiatów ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa rolnego może Pani dokumentować fakturami VAT RR?
  2. Czy po spełnieniu wymogów wynikających z przepisów ustawy o VAT ma Pani prawo do uwzględniania w podatku naliczonym zryczałtowanego zwrotu podatku wykazanego w wyżej wymienionych fakturach?

Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje prawo do wystawiania faktur VAT RR potwierdzających nabycie warzyw i kwiatów od męża rolnika ryczałtowego. W związku z powyższym ma też Pani prawo do odliczenia z ww. faktur VAT RR kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku w ramach podatku naliczonego z działalności gospodarczej po spełnieniu wszystkich wymogów wynikających z przepisów ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy wynika, że prowadzenie działalności rolniczej stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem rolnik, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

W myśl art. 116 ust. 1 i 2 ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Faktura stanowi dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży towarów lub usług, a w szczególności faktura VAT RR potwierdza sprzedaż produktów rolnych dokonaną przez rolnika ryczałtowego na rzecz podatnika podatku od towarów i usług (dokumentuje nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego).

Należy zauważyć, iż w świetle ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami: osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny (Panią) oraz Pani małżonkiem rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia od podatku. Zatem sprzedaż przez współmałżonka występującego w tej transakcji jako odrębny podmiot rolnik ryczałtowy na Pani rzecz wypełnia definicję dostawy towarów zdefiniowaną w art. 7 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wobec tego, skoro z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego współmałżonek jest rolnikiem ryczałtowym i na niego wystawiane są faktury VAT RR dokumentujące nabycie produktów rolnych przez czynnych podatników VAT, to jest odrębnym podmiotem gospodarczym w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, który ma prawo dokonywania sprzedaży na Pani rzecz jako czynnego podatnika VAT z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Działalność rolnicza zgodnie z zapisem art. 2 pkt 15 ustawy obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Mając na względzie definicję działalności gospodarczej, zawartą w art. 15 ust. 2 ustawy, należy uznać, że prowadzenie działalności rolniczej stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy. Zatem rolnik, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Natomiast wykonywanie czynności polegających na świadczeniu usług rolniczych przesądza o wykonywaniu działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę definicję działalności rolniczej, zawartą w art. 2 pkt 15 ustawy, należy uznać, że rolnicy prowadzący taką działalność, z wyjątkiem tych, którzy dobrowolnie dokonali rejestracji w zakresie VAT jako podatnicy VAT czynni oraz takich, którzy na podstawie odrębnych przepisów są obowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, z mocy ustawy są rolnikami ryczałtowymi w zakresie działalności rolniczej, tj. zarówno sprzedaży produktów rolnych pochodzących z tej działalności, jak również świadczenia usług rolniczych, ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi dla podatników posiadających status rolnika ryczałtowego.

Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych art. 2 pkt 19 ustawy.

Przez produkty rolne, zgodnie z punktem 20 powołanego artykułu, rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w wyraźnie wskazanym w przepisie zakresie. Świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu opisu stanu faktycznego wynika, że Pani jako czynny zarejestrowany podatnik podatku VAT prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej. Ponadto posiada Pani wraz ze współmałżonkiem gospodarstwo rolne. Z tytułu prowadzenia przedmiotowego gospodarstwa małżonek jest rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa Pani warzywa i kwiaty od rolników ryczałtowych, w tym z prowadzonego przez współmałżonka gospodarstwa rolnego. Zakupy dokumentuje fakturą VAT RR wystawianą na współmałżonka.

W analizowanej sprawie należy przywołać brzmienie definicji umowy sprzedaży zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1145). I tak, stosownie do postanowień art. 535 Kodeksu cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Mając na uwadze powyższe wskazuje się, że realizacja czynności sprzedaży może nastąpić zatem między dwoma podmiotami rozróżnianymi przez przepisy prawa jako sprzedawca i nabywca, a zatem w umowie sprzedaży występować muszą co najmniej dwie strony.

Podobnie, aby miała miejsce dostawa towarów, podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, koniecznym jest, aby wystąpiły co najmniej dwie strony, między którymi może dojść do przeniesienia własności towaru. Ustawodawca w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy poddaje opodatkowaniu odpłatną dostawę towarów, do której można zaliczyć transakcje sprzedaży, niezależnie od tego czy została wykonana z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa, jednakże z zastrzeżeniem zawartym w art. 6 pkt 2 ustawy. W myśl powołanego artykułu, przepisów ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

W konsekwencji w rozpatrywanej sprawie czynność zakupu produktów w postaci warzyw i kwiatów z gospodarstwa rolnego prowadzonego wspólnie z mężem, do prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej, nie będzie stanowiła sprzedaży w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W tym jednak przypadku należy odejść od wąskiego cywilistycznego rozumienia dostawy towarów, nadając temu terminowi szersze, ekonomiczne znaczenie. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług mamy bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami, tj. Panią osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny oraz współmałżonkiem rolnikiem ryczałtowym, korzystającym ze zwolnienia od podatku.

Zatem fakt prowadzenia przez Panią i współmałżonka wspólnego gospodarstwa rolnego, dla którego zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT współmałżonek jest rolnikiem ryczałtowym, korzystającym ze zwolnienia od tego podatku, Pani natomiast posiada status czynnego podatnika podatku VAT z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w innym zakresie, nie stoi na przeszkodzie dokonywanie sprzedaży towarów pomiędzy ww. osobami, bowiem mamy do czynienia z odrębnymi podmiotami gospodarczymi, o których mowa w przepisach ustawy.

Zasady wystawiania faktur VAT RR zostały zawarte w treści art. 116 ustawy.

Zatem zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Na mocy art. 116 ust. 2 ustawy, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako Faktura VAT RR i zawierać co najmniej:

  1. imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;
  3. numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;
  4. datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
  5. nazwy nabytych produktów rolnych;
  6. jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;
  7. cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
  8. wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
  9. stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;
  10. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;
  11. wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;
  13. czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Faktura VAT RR stosownie do art. 116 ust. 3 ustawy powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług..

Wobec powyższego faktura stanowi dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży towarów lub usług, a w szczególności Faktura VAT RR potwierdza sprzedaż produktów rolnych dokonaną przez rolnika ryczałtowego na rzecz podatnika podatku od towarów i usług (dokumentuje nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego). Prawidłowo wystawiona Faktura VAT RR powinna zawierać elementy określone zarówno w art. 116 ust. 2, jak i ust. 3 ustawy.

Jak wskazano wyżej sprzedaż przez męża, występującego w tej transakcji jako rolnik ryczałtowy, na Pani rzecz, czynnego podatnika podatku VAT, wypełni definicję dostawy towarów zdefiniowaną w art. 7 ust. 1 ustawy, bowiem dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tym samym transakcja sprzedaży produktów rolnych na Pani rzecz, powinna zostać udokumentowana poprzez wystawienie faktury VAT RR, zawierającej odpowiednie elementy wskazane w przepisach art. 116 ust. 2 i ust. 3 ustawy.

Podsumowując, faktura VAT RR wystawiona przez Panią (czynnego podatnika podatku VAT) na współmałżonka (rolnika ryczałtowego) będzie właściwym dokumentem potwierdzającym zakup owoców i warzyw ze wspólnego gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Kolejną kwestią budzącą Pani wątpliwości jest prawo do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, stanowiącego podatek naliczony w związku z ww. transakcją zakupu produktów rolnych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy reguluje, że kwotę podatku naliczonego stanowi zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6.

Stosownie do art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Jak wskazano wcześniej, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6 ustawy.

W przytoczonym przepisie art. 116 ust. 6 ustawy, określono warunki, których spełnienie uprawnia nabywców produktów rolnych do zwiększenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy, o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Ponadto jak wynika z ww. przepisu warunkiem odliczenia jest, aby nabycie produktów rolnych było związane ze sprzedażą opodatkowaną (art. 116 ust. 6 pkt 1 ustawy) oraz aby zapłata spełniała warunki, o których mowa w pkt 2 i 3 wskazanego art. 116 ust. 6 ustawy.

Okoliczności sprawy wskazują, że Pani jako nabywca produktów rolnych od swojego męża, celem udokumentowania transakcji zakupu, wystawi fakturę VAT RR i jednocześnie spełni warunki, o których mowa w art. 116 ust. 6 ustawy.

Zatem mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że o ile spełnione są ustawowe warunki zdefiniowane w art. 116 ust. 6 ustawy przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury VAT RR wystawionej na współmałżonka.

Podsumowując, prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą będzie miała Pani prawo do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem prowadzenia skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej