W zakresie uznania wyodrębnionych przez Wnioskodawcę składników przedsiębiorstwa w ramach podziału przez wydzielenie za zorganizowaną część przedsię... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.527.2019.1.AM

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.527.2019.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

W zakresie uznania wyodrębnionych przez Wnioskodawcę składników przedsiębiorstwa w ramach podziału przez wydzielenie za zorganizowaną część przedsiębiorstwa podlegającą wyłączeniu z opodatkowania w związku z ich przeniesieniem na spółkę przejmującą.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2019 r. (data wpływu 27 września 2019 r.), uzupełnionym pismem Strony z dnia 1 października 2019 r. (data wpływu 8 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionych przez Wnioskodawcę składników przedsiębiorstwa w ramach podziału przez wydzielenie za zorganizowaną część przedsiębiorstwa podlegającą wyłączeniu z opodatkowania w związku z ich przeniesieniem na spółkę przejmującą jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionych przez Wnioskodawcę składników przedsiębiorstwa w ramach podziału przez wydzielenie za zorganizowaną część przedsiębiorstwa podlegającą wyłączeniu z opodatkowania w związku z ich przeniesieniem na spółkę przejmującą.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca Sp. z o.o. [dalej: Spółka lub Spółka Dzielona] od początku swojej działalności specjalizuje się w dystrybucji maszyn dedykowanych dla przemysłu mięsnego. Obecnie, w związku z rozwojem Wnioskodawcy, w bardzo szerokiej ofercie Spółki znajdują się maszyny, urządzenia, opakowania (w tym jelita, pętelki i osłonki naturalne oraz sztuczne), dodatki i przyprawy dedykowane dla wszystkich specjalności związanych z branżą spożywczą. Jednym z obszarów działalności Spółki jest sprzedaż i serwis maszyn czołowych europejskich producentów dedykowanych do najróżniejszych gałęzi przemysłu spożywczego (np. linie produkcyjne, maszyny do klipsowania, nadziewania, mieszania, formowania, dozowania, obróbki termicznej, rozdrabniania, analizy składu, panierowania). Poza sprzedażą i serwisem maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego, Spółka zajmuje się również sprzedażą dodatków (np. przypraw, mieszanek przyprawowych, marynat, glazur, sosów, panier itp.) oraz materiałów pomocniczych (w tym np. jelit naturalnych, osłonek alginianowych itp.) dla przemysłu spożywczego. Na podstawie dokumentów wewnętrznych Spółki zostały wyodrębnione lokalizacyjnie i zarejestrowane w KRS następujące oddziały, tj.:

  • Sp. z o .o. - oddział 1:
  • Sp. z o.o. - oddział 2;
  • Sp. z o.o. oddział 3.

Wnioskodawca jest w trakcie reorganizacji funkcjonalnej działalności Spółki mającej na celu oddzielenie:

  • sprzedaży maszyn, serwisu maszyn i dystrybucji części i urządzeń do maszyn oraz opakowań (klipsów, pętelek i osłonek naturalnych) od
  • działalności związanej z produkcją, dystrybucją dodatków oraz materiałów pomocniczych dla przemysłu spożywczego (w tym osłonek sztucznych).

Finalnym etapem reorganizacji ma być przeprowadzenie podziału Wnioskodawcy na dwie odrębne Spółki. Oddzielenie powyższych dwóch rodzajów działalności ma na celu m.in. usprawnienie zarządzania i gospodarowania majątkiem w celu zwiększenia przychodów obydwu segmentów działalności.

W związku z planowaną reorganizacją działalności, Spółka stosowną Uchwałą zarządu wyodrębniła w ramach Spółki dwie odrębne zorganizowane części przedsiębiorstwa, tj.:

  1. ZCP zajmujące się sprzedażą maszyn, serwisem maszyn i dystrybucją części i urządzeń do maszyn oraz opakowań (klipsy, pętelki i osłonki naturalne) (dalej: ZCP maszyn, urządzeń i opakowań) oraz
  2. ZCP zajmujące się produkcją, dystrybucją dodatków oraz materiałów pomocniczych dla przemysłu spożywczego (w tym osłonki sztuczne) (dalej: ZCP dodatków i materiałów pomocniczych).

W związku z dokonanym wyodrębnieniem wyposażono ZCP maszyn, urządzeń i opakowań w składniki majątkowe związane z działalnością w zakresie sprzedaży maszyn, serwisu maszyn i dystrybucją części i urządzeń do maszyn oraz opakowań (klipsy, pętelki i osłonki naturalne), zlokalizowane m.in. w (). Jednocześnie, finalnym etapem reorganizacji ma być przeniesienie ze Spółki wydzielonego ZCP maszyn, urządzeń i opakowań do spółki A. Sp. z o.o. (dalej: A. lub Spółka Przejmująca), która będzie zajmowała się dalszym rozwojem działalności w tym zakresie.

Planowany podział Spółki Dzielonej zostanie dokonany w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: KSH), tj. poprzez wydzielenie majątku przyporządkowanego do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań do istniejącej spółki (A).

Zgodnie z art. 530 § 2 KSH Spółka Dzielona nie zostanie rozwiązana w wyniku podziału. Majątek pozostały w Spółce Dzielonej będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, tj. ZCP dodatków i materiałów pomocniczych. Przedmiotowy podział przez wydzielenie odbędzie się bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki, wydzielenie zostanie sfinansowane przez obniżenie kapitału własnego Wnioskodawcy, innego niż kapitał zakładowy, tj. poprzez obniżenie kapitału zapasowego i jednoczesne podwyższenie kapitału zakładowego A. Podział nie będzie wymagał zmiany umowy spółki Wnioskodawcy. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy oraz A. jest B. GmbH (dalej: B.), który po dokonaniu podziału pozostanie jedynym udziałowcem w obydwu podmiotach. W wyniku podziału przez wydzielenie, na Spółkę Przejmującą zostaną przeniesione wszelkie poniżej wskazane składniki majątkowe w tym pracownicy przyporządkowani do funkcjonującego w ramach Spółki ZCP maszyn, urządzeń i opakowań obejmujące m.in.:

  1. Aktywa:
    1. składniki majątku będące nieruchomościami, w tym m.in.:
      1. nieruchomość położoną w (), obręb ewidencyjny (), składającą się z działek numer 1 i 2 objętych księgą wieczystą ();
      2. nieruchomość położoną w () składająca się z działek nr 3 oraz nr 4, obręb () objętych księgą wieczystą ();
    2. składniki majątku zaliczane do środków trwałych, tj.: budynki, lokale i obiekty inżynierii wodnej i lądowej związane z ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, np. budynek handlowo-usługowy - główny, budynek magazynowy parterowy w (), budynek produkcyjny z pomieszczeniami biurowymi itp.;
    3. składniki majątku zaliczane do środków trwałych, tj.: urządzenia techniczne i maszyny związane z ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, np. komputery, laptopy, drukarki, monitory, klimatyzacja, sprężarka, myjka ciśnieniowa, klipsownica, nadziewarka, regały magazynowe, automatyczny system magazynowania;
    4. składniki majątku zaliczane do środków trwałych, tj.: środki transportu związane z ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, np.: wózek widłowy, wózek paletowy, samochody dostawcze i osobowe, itp.;
    5. składniki majątku zaliczane do środków trwałych, tj.: inne środki trwałe związane z ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, np.: meble, lodówki, pozostałe meble biurowe, itp.;
    6. składniki majątku zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych, tj. wartości niematerialne i prawne związane z ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, np.: oprogramowania komputerowe;
    7. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe związane z ZCP;
    8. Składniki majątku zaliczane do wyposażenia związanego z ZCP maszyn, urządzeń i opakowań;
    9. Składniki majątku zaliczane do zapasów (materiały, produkty gotowe oraz towary), które są niezbędne do funkcjonowania ZCP;
    10. Należności krótkoterminowe związane z funkcjonowaniem ZCP;
    11. Środki pieniężne, związane z funkcjonowaniem ZCP;
    12. Składniki majątku zaliczane do krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych;
    13. Składniki majątku w postaci znaku towarowego;
    14. Składniki majątku w postaci domeny internetowej.
  2. Pasywa:
    1. Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne związane z funkcjonowaniem ZCP;
    2. Pozostałe rezerwy związane z funkcjonowaniem ZCP;
    3. Zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe związane z funkcjonowaniem ZCP (w tym zobowiązania wynikające z otrzymanych zaliczek na realizację kontraktów).
  3. Umowy:
    1. Umowy z klientami realizowane w ramach ZCP maszyn, urządzeń i opakowań;
    2. Umowy leasingowe np. samochody dostawcze;
    3. Umowy związane z nieruchomościami (w szczególności umowy opisane w pkt I.1. i I.2.);
    4. Umowy z pracownikami opisanymi w pkt IV poniżej;
    5. Umowy z dostawcami współpracującymi z ZCP.
  4. Pracownicy.
    Pracownicy przydzieleni do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań to na dzień złożenia wniosku 59 osób. np. pracownicy działu handlowego, magazynu, działu produkcji oraz pracownicy tzw. back-office, tj. działów zajmujących się obsługą Spółki jako całości (np. działu finansowo-księgowego, działu marketingu, działu administracji itp.). Tym samym, po wydzieleniu, będą posiadały w pełni funkcjonujące działy wsparcia prowadzenia działalności (back-office).

W związku z dokonanym wyodrębnieniem ZCP maszyn, urządzeń i opakowań pozostała część składników majątku przedsiębiorstwa Spółki ZCP dodatków i materiałów pomocniczych wyposażono w składniki majątkowe związane z działalnością w zakresie produkcji, dystrybucji dodatków oraz materiałów pomocniczych dla przemysłu spożywczego (w tym osłonki sztuczne), zlokalizowane m.in. w (), obejmujące w szczególności:

  1. Aktywa:
    1. składniki majątku będące nieruchomościami, w tym m.in.: nieruchomość położona w () przy ul. () składająca się z działek oznaczonych numerami 5 i 6 o powierzchni 3,4562 ha. Częściami składowymi nieruchomości są następujące budynki:
      • budynek biurowy o powierzchni 482 m2;
      • budynek przemysłowy o powierzchni 5.372 m2;
      • budynek niemieszkalny o powierzchni 42 m2;
      • budynek niemieszkalny o powierzchni 10 m2.
    2. składniki majątku zaliczane do środków trwałych, tj.: budynki, lokale i obiekty inżynierii wodnej i lądowej związane z ZCP dodatków i materiałów pomocniczych, np.: budynek przemysłowy 1 - nowa hala, budynek przemysłowy 2, budynki hurtowni, budynek silosowni, plac z kostki brukowej, parking w (), itp.;
    3. składniki majątku zaliczane do środków trwałych, tj.: urządzenia techniczne i maszyny związane z ZCP dodatków i materiałów pomocniczych, np. detektor metali, dekoder metali, stacje higieny, wagi, kotły parowe, zgrzewarki, mieszalniki, miksery, linie produkcyjne, linie do sterylizacji, owijarki palet myjki parowe, zasyp do pieprzu, sita, sprężarki powietrza, komora chłodnicza, klimatyzatory, klipsownice, robot do paletyzacji, drukarka do etykiet, komputery, laptopy, itp.;
    4. składniki majątku zaliczane do środków trwałych, tj.: środki transportu związane z ZCP dodatków i materiałów pomocniczych, np. wózki widłowe, wózki paletowe, samochody dostawcze i osobowe, itp.;
    5. składniki majątku zaliczane do środków trwałych, tj.: inne środki trwałe związane z ZCP dodatków i materiałów pomocniczych, np. meble biurowe, meble laboratoryjne, regały magazynowe, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia do myjni, hala namiotowa wolno stojąca, kalorymetr stacjonarny, analizatory tekstury, mikroskop diagnostyczny, itp.;
    6. składniki majątku zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych, tj. wartości niematerialne i prawne związane z ZCP dodatków i materiałów pomocniczych, np. prawo autorskie do znaku, do logo, oprogramowanie komputerowe, itp.;
    7. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe związane z ZCP;
    8. Składniki majątku zaliczane do wyposażenia związanego z ZCP maszyn, urządzeń i opakowań;
    9. Składniki majątku zaliczane do zapasów (materiały, produkty gotowe oraz towary), które są niezbędne do funkcjonowania ZCP;
    10. Należności krótkoterminowe związane z funkcjonowaniem ZCP;
    11. Środki pieniężne, związane z funkcjonowaniem ZCP;
    12. Składniki majątku zaliczane do krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych;
    13. Składniki majątku w postaci znaku towarowego;
    14. Składniki majątku w postaci domeny internetowej.
  2. Pasywa:
    1. Rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne związane z funkcjonowaniem ZCP;
    2. Pozostałe rezerwy związane z funkcjonowaniem ZCP;
    3. Zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe związane z funkcjonowaniem ZCP.
  3. Umowy:
    1. Umowy z klientami realizowane w ramach ZCP dodatków i materiałów pomocniczych;
    2. Umowy związane z nieruchomościami (w szczególności umowy opisane w pkt V.1. i V.2.);
    3. Umowy z pracownikami opisanymi w pkt. VIII.
    4. Umowy z dostawcami.
  4. Pracownicy:
    Pracownicy przydzieleni do ZCP dodatków i materiałów pomocniczych to na dzień złożenia wniosku 182 osoby, np. pracownicy działu handlowego, magazynu, działu produkcji oraz pracownicy tzw. back-office, tj. działów zajmujących się obsługą Spółki jako całości (np. działu finansowo-księgowego, działu marketingu, działu administracji itp ). Tym samym, po wydzieleniu, będą posiadały w pełni funkcjonujące działy wsparcia prowadzenia działalności (back-office).

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca pragnie podkreślić, że na moment podziału przez wydzielenie:

  1. ZCP maszyn, urządzeń i opakowań oraz ZCP dodatków i materiałów pomocniczych - będą wyposażone ww. składniki majątkowe które stanowią zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
  2. W wyniku podziału zarówno Spółka Dzielona jak i Spółka Przejmująca posiadać będzie aktywa oraz pasywa, które pozwolą im prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą;
  3. ZCP maszyn, urządzeń i opakowań oraz ZCP dodatków i materiałów pomocniczych zostały również wyodrębnione finansowo. Stosowana przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa umożliwia bowiem przyporządkowanie przychodów, kosztów, zobowiązań oraz należności do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań i do ZCP dodatków i materiałów pomocniczych oraz umożliwia sporządzenie odrębnych rachunków zysków i strat i bilansów dla celów zarządczych.
  4. ZCP maszyn, urządzeń i opakowań oraz ZCP dodatków i materiałów pomocniczych zostały wyodrębnione funkcjonalnie w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, tj. stanowią jednostki, które obejmują wszystkie elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności:
    1. w zakresie sprzedaży maszyn, serwisu maszyn i dystrybucji części i urządzeń do maszyn oraz opakowań (klipsów, pętelek i osłonek naturalnych) oraz
    2. w zakresie produkcji, dystrybucji dodatków oraz materiałów pomocniczych dla przemysłu spożywczego (mają możliwość działania jako niezależne podmioty).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy majątek przyporządkowany przez Wnioskodawcę do wyodrębnionego ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, przenoszony na Spółkę Przejmującą, opisany w zdarzeniu przyszłym, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług?

  • Czy opisane w zdarzeniu przyszłym przeniesienie na Spółkę Przejmującą, w ramach podziału przez wydzielenie ZCP maszyn, urządzeń i opakowań będzie wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    1. Majątek przyporządkowany przez Wnioskodawcę do wyodrębnionego ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, przenoszony na Spółkę Przejmującą, opisany w zdarzeniu przyszłym, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.
    2. Opisane w zdarzeniu przyszłym przeniesienie na Spółkę Przejmującą, w ramach podziału przez wydzielenie ZCP maszyn, urządzeń i opakowań będzie wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Uzasadnienie w zakresie pytania nr 1

    Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego, zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) i zobowiązań, wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie, który Spółka planuje przenieść na Spółkę Przejmującą na skutek podziału Spółki przez wydzielenie, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT.

    Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa [dalej: ZCP] należy rozumieć: organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

    W świetle powyższego, ZCP jest:

    • zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych,
    • istniejącym w ramach danego przedsiębiorstwa,
    • wyodrębnionym organizacyjnie,
    • wyodrębnionym finansowo,
    • mogącym stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze, które realizuje w ramach przedsiębiorstwa (wyodrębnienie funkcjonalne).

    Takie stanowisko w zakresie kryteriów decydujących o istnieniu ZCP potwierdził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej [dalej: Dyrektor KIS] w interpretacji indywidualnej z 4 grudnia 2017 r., sygn. 0114 KDIP1 1.4012.538.2017.1.DG, w której wskazał, że: Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą (...) składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). (...) na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

    1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
    2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
    3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
    4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

    Konieczność łącznego spełnienia wyżej wymienionych przesłanek została potwierdzona również w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 1 grudnia 2017 r., sygn. 0114 KDIP1 1.4012.545.2017.2.AM. W świetle przytoczonej wyżej definicji, stwierdzić należy, że za ZCP uznać można jedynie zespół składników niematerialnych i materialnych, pozostających ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole (kompletnym), a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest również, aby zachowane zostały funkcjonalne związki między poszczególnymi składnikami tak, by mogły one samodzielnie posłużyć prowadzeniu i kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Zatem, aby w rozumieniu ustawy VAT określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako ZCP, nie może on stanowić jedynie zbioru przypadkowych elementów, przy pomocy których można prowadzić działalność gospodarczą, lecz musi się on odznaczać odrębnością, która stanowi o możliwości samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że ZCP to organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony zespół składników majątkowych, w tym zobowiązań, wchodzących w skład istniejącego przedsiębiorstwa.

    Wyodrębnienie organizacyjne

    Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia wyodrębnienia organizacyjnego, którym posłużył się definiując pojęcie ZCP, jednak zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych oraz orzecznictwem sądów administracyjnych o wyodrębnieniu organizacyjnym danego zespołu składników ze struktur przedsiębiorstwa można mówić, jeżeli wskazują na to odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze. O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić z pewnością, gdy dany zespół składników stanowi w strukturze organizacyjnej podatnika dział, oddział, wydział, itp. Powyższe znajduje potwierdzenie np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 sierpnia 2014 r. sygn. ITPB3/423-251a/14/DK, zgodnie z którą: Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

    Wskazać należy także na interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 24 października 2017 r., sygn. 0115 KDIT1 2.4012.618.2017.1.KK, zgodnie z którą: Wyodrębnienie organizacyjne należy rozumieć jako przeznaczenie majątku (...) do realizacji określonych działań gospodarczych. Innymi słowy, w przypadku w którym dany majątek jest przeznaczony wyłącznie do realizacji konkretnie zdefiniowanej działalności biznesowej, tj. nie jest wykorzystywany do wykonywania różnych zadań gospodarczych, można (...) mówić o wyodrębnieniu danego majątku w strukturze organizacyjnej spółki.

    Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca pragnie wskazać, że składniki majątkowe przyporządkowane i związane z ZCP maszyn, urządzeń i opakowań zostało wyodrębnione w ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej Wnioskodawcy zarówno pod względem formalnym - na podstawie Uchwały zarządu Spółki od pozostałych składników majątkowych związanych ze sprzedażą dodatków i materiałów pomocniczych (ZCP dodatków i materiałów pomocniczych), jak i pod względem praktycznym - z uwagi na wykonywany rodzaj działalności odrębny od pozostałej działalności Wnioskodawcy. Jednocześnie, istotnym czynnikiem świadczącym o wyodrębnieniu organizacyjnym ZCP maszyn, urządzeń i opakowań jest czynnik ludzki, czyli personel posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie, dedykowany do wykonywania zadań przypisanych w ramach działalności ZCP maszyn, urządzeń i opakowań. Do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań została alokowana sieć kontrahentów, a umowy z tymi kontrahentami zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą w wyniku podziału Spółki. Tym samym, Spółka Przejmująca będzie mogła, w oparciu o zasoby ludzkie oraz składniki majątkowe i umowy przejęte przyporządkowane do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, kontynuować prowadzenie działalności w analogicznym zakresie jak obecnie prowadzona przez te ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, tj.: działalność w zakresie sprzedaży maszyn, serwisu maszyn i dystrybucji części i urządzeń do maszyn oraz opakowań (klipsy, pętelki i osłonki naturalne). Należy również zauważyć, że zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego zespół składników majątkowych może być uznany za ZCP również wtedy, gdy jego obsługą administracyjną, księgową, kadrową, etc. będzie się zajmować inny podmiot (NSA w wyroku z 23 marca 2012 r., sygn. II FSK 1643/10). W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym taka sytuacja nie będzie jednak miała miejsca, ponieważ do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań zostały przypisane osoby zajmujące się obsługą finansowo-księgową, administracyjną, marketingową itp. Tym samym, wydzielany majątek będzie w stanie samodzielnie zapewnić wykonywanie tego rodzaju funkcji pomocniczych w celu samodzielnego funkcjonowania. W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, składniki majątkowe przyporządkowane do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań przestawione w opisie zdarzenia przyszłego stanowią zorganizowany zespół składników majątkowych wyodrębniony w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy pod względem organizacyjnym.

    Wyodrębnienie finansowe

    Odnosząc się do wyodrębnienia finansowego należy wskazać, iż ustawa VAT nie zawiera definicji wyodrębnienia finansowego, natomiast w orzecznictwie, praktyce organów podatkowych i doktrynie przyjmuje się, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP.

    Innymi słowy, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do realizowanych przez ZCP zadań gospodarczych. Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej DIS w Katowicach z 25 listopada 2016 r., sygn. 2461-IBPP3.4512.547.2016.2.MD, zgodnie z którą: Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tym samym, o wyodrębnieniu finansowym można już mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej ZCP. Wyodrębnienia finansowego nie należy więc utożsamiać z pełną samodzielnością finansową. Należy również wskazać na fakt, iż wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności sporządzania odrębnego rachunku zysków i strat oraz bilansu przez ZCP (ZCP nie musi być tzw. jednostką samobilansującą). Pogląd ten znajduje potwierdzenie np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 18 sierpnia 2017 r., sygn. 2461-IBPP3.4512.547.2016.2.MD:

    Jak wskazuje się zarówno w doktrynie i praktyce organów podatkowych, wyodrębnienie finansowe nie musi być realizowane poprzez całkowitą samodzielność finansową zespołu składników majątkowych. Nie oznacza ono bowiem w szczególności konieczności prowadzenia odrębnej księgowości czy też konieczności sporządzania odrębnego bilansu dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Powyższe znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Wa 2836/11: (...) wyodrębnienie finansowe, o którym mowa w art. 2 ust. 27e u.p.t.u. nie musi koniecznie oznaczać, że zorganizowana część przedsiębiorstwa jest zobowiązana do samodzielnego sporządzania bilansu. Wystarczające jest wyodrębnienie danej części przedsiębiorstwa dla celów np. rachunkowości zarządczej, polegające w szczególności na odrębnym ewidencjonowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem danej części przedsiębiorstwa.

    W przypadku działalności Wnioskodawcy, ewidencja zdarzeń gospodarczych prowadzona jest w sposób umożliwiający przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań. System finansowo-księgowy Spółki umożliwia grupowanie i identyfikację strumieni finansowych oraz prezentowanie sytuacji majątkowej i finansowej ZCP maszyn, urządzeń i opakowań. Dzięki takiemu wyodrębnieniu Spółka ma możliwość sporządzania wewnętrznych sprawozdań proforma (bilansów oraz rachunków zysków i strat) dla ZCP maszyn, urządzeń i opakowań, a także odrębnych planów finansowych i budżetów dla tego działu. ZCP maszyn, urządzeń i opakowań posiada także własne, odrębne rachunki bankowe, na których znajdują środki pieniężne umożliwiające kontynuowanie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży maszyn, serwisu maszyn i dystrybucji części i urządzeń do maszyn oraz opakowań (klipsy, pętelki i osłonki naturalne). W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że przenoszone ZCP maszyn, urządzeń i opakowań do Spółki Przejmującej stanowi zespół składników majątkowych wyodrębnionych pod względem finansowym.

    Wyodrębnienie funkcjonalne (samodzielność gospodarcza)

    Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Pogląd ten znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej DIS w Łodzi z 11 marca 2015 r., sygn. IPTPP4/443 879/14-4/BM, w której organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe: (...) zespół składników wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi służyć realizacji określonego zadania lub zadań gospodarczych, jak również potencjalnie może stanowić odrębne i niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swoje zadania. W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że dotyczy to rzeczywistej, a nie tylko potencjalnej zdolności do wykonywania działalności gospodarczej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...). Przy czym zdolność ta wyraża się możliwością realizacji określonych zadań gospodarczych przez zespół składników majątkowych, który mógłby stanowić oddzielne i niezależne przedsiębiorstwo realizujące dane zadania w sposób samodzielny, poczynając od momentu wyodrębnienia tego zespołu. Wskazać należy także na interpretację indywidualną DIS w Katowicach z 25 listopada 2016 r., sygn. 2461- IBPP3.4512.547.2016.2.MD: (...) wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

    Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, nie powinien budzić wątpliwości fakt, iż ZCP maszyn, urządzeń i opakowań posiada zdolność do działania jako samodzielny podmiot gospodarczy w zakresie sprzedaży maszyn, serwisu maszyn i dystrybucji części i urządzeń do maszyn oraz opakowań (klipsy, pętelki i osłonki naturalne) i stanowi zorganizowany zespół składników majątkowych, samodzielny organizacyjnie i finansowo w stopniu pozwalającym na autonomiczne działanie w zakresie prowadzenia takiej działalności. Warunek wyodrębnienia funkcjonalnego odnosi się do możliwości wskazania określonych obszarów aktywności gospodarczej dla każdej z wyodrębnionych ZCP. W ocenie Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, że oba obszary działalności tzn. poszczególne ZCP - posiadają inny profil działalności gospodarczej oraz odrębne uwarunkowania biznesowe ich dotyczące. Każde ZCP posiada również określone, odrębnie zidentyfikowane oraz ściśle związane z nimi zadania, które są realizowane w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a które zostały wskazane w opisie zdarzenia przyszłego. Co więcej, jak już wskazywano powyżej, wyodrębnienie obu ZCP zostało dokonane mając na względzie faktyczną odrębność prowadzonych w ramach Spółki działalności (poszczególnym obszarom działalności Spółki odpowiadają obydwa ZCP). Wydzielone jednostki organizacyjne obejmują zatem osobne, wyspecjalizowane i funkcjonujące odrębnie obszary działalności Wnioskodawcy. Biorąc pod uwagę, że oba ZCP mają spełniać swoje własne, odrębne funkcje - i czynić to niezależnie od siebie - w ocenie Wnioskodawcy przesłanka wyodrębnienia funkcjonalnego została spełniona. Istotnym argumentem przemawiającym za uznaniem, że ZCP maszyn, urządzeń i opakowań stanowi zorganizowaną i wyodrębnioną funkcjonalnie część przedsiębiorstwa jest okoliczność, że został przyporządkowany personel posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie w zakresie wykonywanych zadań będących przedmiotem działalności ZCP. Podział pracowników, tj. odpowiednio 59 osób, które będą pracownikami Spółki Przejmującej oraz 182 osoby, które będą pracownikami Spółki dzielonej potwierdza, że także zespół osobowy umożliwiać będzie realizację zadań gospodarczych wydzielonych ZCP. Tym samym, Spółka Przejmująca będzie mogła, w oparciu o zasoby ludzkie, kontynuować prowadzenie działalności w analogicznym zakresie. W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że przenoszone składniki majątkowe przyporządkowane do ZCP maszyn, urządzeń i opakowań stanowią zespół składników majątkowych wyodrębnionych pod względem funkcjonalnym. W świetle powyżej przedstawionych argumentów, w ocenie Wnioskodawcy, ZCP maszyn, urządzeń i opakowań stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

    Uzasadnienie w zakresie pytania 2

    Opisane w zdarzeniu przyszłym przeniesienie na Spółkę Przejmującą, w ramach podziału przez wydzielenie ZCP maszyn, urządzeń i opakowań będzie wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Przez towary - według art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Jednocześnie, przepisy art. 6 ustawy VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy VAT. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu VAT. Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy VAT, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania majątkiem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa/ZCP podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

    Art. 529 § 1 KSH wyróżnia następujące sposoby podziału spółek:

    1. przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
    2. przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek);
    3. przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
    4. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

    W świetle powyższego należy więc stwierdzić, że przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 KSH podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie) powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku, w związku z czym przeniesienie części majątku spółki dzielonej na skutek podziału przez wydzielenie należy uznać za transakcję zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy VAT, wyłączoną z opodatkowania VAT, gdy jego przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub ZCP. Potwierdza to wyrok WSA w Warszawie z 7 lutego 2008 r., sygn. III SA/Wa 934/07, w którym sąd wskazał, że: (...) transakcją zbycia, o której mowa w art. 6 ust. 1 u.p.t.u. jest każda czynność, w świetle obowiązujących przepisów skutkująca przeniesieniem własności przedsiębiorstwa. (...) nie budzi wątpliwości, że przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział dokonywany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest ich końcowy efekt - przeniesienie własności. (...) podział spółki przez wydzielenie jest transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 ust. 1 u.p.t.u. Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez Wnioskodawcę w zakresie pytania nr 1, w ocenie Wnioskodawcy wskazany w opisie zdarzenia przyszłego majątek przyporządkowany do wyodrębnionego ZCP maszyn, urządzeń i opakowań stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji, jako że przedmiotem rozważanego podziału Spółki przez wydzielenie będzie część jej majątku stanowiąca ZCP, jego przeniesienie tj. ZCP maszyn, urządzeń i opakowań na rzecz Spółki Przejmującej będzie stanowić niepodlegające opodatkowaniu VAT zbycie ZCP w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy VAT. Powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydanych przez Dyrektora KIS, np.:

    1. w interpretacji z 5 maja 2018 r. o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.175.2018.1.MT,
    2. w interpretacji z 31 lipca 2018 r. o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.290.2018.1.MK,
    3. w interpretacji z 6 marca 2019 r. o sygn. 0114-KDIP4.4012.28.2019.1.AK, jak również:
    4. w interpretacji z 9 maja 2019 r. o sygn. 0114-KDIP4.4012.168.2019.2.KS, w której Dyrektor KIS stwierdził że: Analizując, czy określone składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zawsze należy wziąć pod uwagę profil działalności danego przedsiębiorcy, warunki rynkowe oraz specyfikę danej branży. Nie można zatem wyznaczyć szczegółowego katalogu warunków koniecznych do spełnienia, aby można było mówić o istnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony na Spółkę przejmującą (Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny) oraz majątek pozostający w Spółce dzielonej (Dział Działalności Rolniczej) będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ponieważ będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, funkcjonalną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Jak wyżej wskazano wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do danej zorganizowanej części. Z opisu sprawy wynika, że wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwale i obrotowe) związane z działalnością Działu: Wydawniczego, Dystrybucji, Działalności Rolniczej, jak również wszelkie przychody i koszty związane z tą działalnością, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Oprócz wyodrębnienia finansowego przedmiotowe Działy będą także spełniać przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego. W szczególności o wyodrębnieniu organizacyjnym Działu: Wydawniczego, Dystrybucji, Działalności Rolniczej będzie świadczyło ich wydzielenie w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej. Natomiast o wyodrębnieniu funkcjonalnym wymienionych Działów będzie świadczyła możliwość samodzielnej realizacji swoich zadań, poprzez dysponowanie m.in. pracownikami przypisanymi do poszczególnych Działów, odrębnym zespołem niematerialnych i materialnych składników majątku stanowiących całościowy zespół praw i obowiązków funkcjonalnie związanych z zadaniami realizowanymi przez poszczególne Działy. Ponadto z opisu sprawy wynika, że Spółka przejmująca, po podziale przez wydzielenie będzie mogła kontynuować działalność wykonywaną dotychczas przez Dział Wydawniczy i Dział Dystrybucyjny Spółki dzielonej. Jednocześnie Spółka dzielona zachowa możliwość kontynuacji działalności rolniczej. Z uwagi na powyższą analizę rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że skoro Dział: Wydawniczy, Dystrybucji, Działalności Rolniczej, będzie wydzielony organizacyjnie, finansowo z całości przedsiębiorstwa Spółki dzielonej i będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), przeznaczony do prowadzenia odrębnej i samodzielnej działalności gospodarczej, to będzie spełniał definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stosownie do art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji planowany podział przez wydzielenie nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Tym samym stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe,
    5. w interpretacji z 26 marca 2019 r. o sygn. 0114-KDIP4.4012.22.2019.4.AKO, w której Dyrektor KIS stwierdził że: W intencji Zainteresowanych, na skutek dokonania Podziału:
      • Począwszy od Dnia Podziału - D jako spółka przejmująca będzie prowadzić działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, która to działalność będzie nieprzerwanie kontynuowana w strukturach D jako spółki przejmującej. Działalność ta będzie wykonywana przez D wyłącznie przy wykorzystaniu zagregowanego zespołu składników przypisanego do Działu Nieruchomości (wyodrębnionego i istniejącego wcześniej w ramach A jako spółki dzielonej).
      • Jednocześnie - po Dniu Podziału - A jako spółka dzielona będzie kontynuowała działalność w zakresie out fitu lokali biurowych wyłącznie przy wykorzystaniu zagregowanego zespołu składników przypisanego do Działu Realizacji Inwestycji (wyodrębnionego i istniejącego wcześniej w ramach A jako spółki dzielonej).
        Po dokonaniu Podziału, zarówno Dział Nieruchomości, jak również Dział Realizacji Inwestycji będą zdolne do kontynuowania (odrębnie) działalności prowadzonej przez A przed datą Podziału, przy wykorzystaniu m.in. posiadanych składników materialnych i niematerialnych, zasobów ludzkich, w oparciu o niezbędne umowy itp. Na dzień składania wniosku w Spółce Dzielonej (A) znajdowało się 9 lokali, z których wszystkie będą przenoszone do Spółki Przejmującej jako składniki majątku wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wydzielanego do Spółki Przejmującej. Lokale te nie są aktualnie wynajęte, lecz na dzień wydzielenia co najmniej 2 lokale będą wynajęte, zaś przed dokonaniem podziału co najmniej 4 z tych lokali będą wynajęte. Przeniesienie lokali, które będą wynajęte przed podziałem, nastąpi wraz z prawami i obowiązkami z umów najmu. W odniesieniu do pozostałych lokali, które mogą nie być wynajęte przed podziałem, będą w nich trwały jeszcze prace wykończeniowe na różnym etapie zaawansowania, tak więc w odniesieniu do tych lokali, wraz z ich przeniesieniem do Spółki Przejmującej, dojdzie do przeniesienia również praw i obowiązków z umów o wykonawstwo wykończeniowe, które będą w toku realizacji. W zaistniałej sytuacji Zainteresowani uczestnicy planowanych operacji powzięli wątpliwości w kwestii skutków podatkowych swoich przyszłych działań. W odniesieniu do przedstawionego opisu sprawy należy wskazać, że jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Okoliczności zdarzenia przyszłego wskazują, że z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (A) zostaną wyodrębnione zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, które są organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie. Składniki wchodzące w skład tych zespołów są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, jak również zespoły tych składników mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze. Analiza zaprezentowanego opisu sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych, prowadzi do wniosku, że zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania wyodrębnionych ze Spółki działów, tj. Działu Nieruchomości oraz Działu Realizacji Inwestycji, za zorganizowane części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji przeniesienie w ramach podziału przez wydzielenie wyżej opisanego majątku stanowiącego Dział Nieruchomości na rzecz D nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

    Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu zawartego w opisie sprawy przedstawionym we wniosku, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej